Į TIC užsukantys kauniečiai ir miesto svečiai dažnai nustemba. Mat svečiai kviečiami įsitaisyti ne ant modernių, bet ant lietuviškų tarpukariu ir sovietmečiu gamintų baldų.
Turizmo specialistai sakė, jog pristatydami neįprastą ekspoziciją norėjo pabrėžti, kad kauniečiai ypač vertina palikimą.
Centro darbuotojų teigimu, baldais susižavintys lankytojai labiau linkę domėtis ir kitomis Kauno tarpukario istorijos sritimis.
Biure neliko modernių baldų
Pernai Kaunas tapo pirmuoju Rytų ir Vidurio Europos miestu, kuriam buvo suteiktas UNESCO dizaino miesto statusas.
Kauno TIC direktoriaus pavaduotojas Andrius Lazauskas pasakojo, kad tokį įvertinimą miestai gauna, kai juose puoselėjamas palikimas susijęs su amatais ir liaudies menu, dizainu, kinu, gastronomija, literatūra, muzika.
„1918 metais Kaunas ne tik tapo laikinąja šalies sostine. Tai buvo ir laikas, kai į miestą gyventi bei kurti atvyko talentingiausi to meto šalies taikomosios dailės, meno, amatų atstovai. Jų darbai buvo įvertinti tarptautinėse parodose Londone ir Paryžiuje. Taip kilo mintis šias vertybes – tarpukariu kurtus baldus – pristatyti mūsų biure“, – pasakojo A.Lazauskas.
Prie interjero reikia priprasti
Turizmo specialistai į pagalbą pasitelkė baldų kolekcininką ir skulptorių Dainių Lanauską. Jam padedant šį rudenį Kauno TIC pagrindinio biuro patalpose Laisvės alėjoje atsirado išskirtiniai tarpukarį primenantys baldai ir kitos interjero detalės.
Pirmiausia į akis krinta masyvus stalas su dviem grakščiomis kėdėmis.
Tai rašomasis stalas, kuris buvo sukurtas tarpukariu. Tuo laiku Kaune veikė garsaus baldų meistro Jono Prapuolenio baldų dirbtuvės, Kosto Petriko baldų fabrikas ir dar ne viena kita baldus gaminusi bendrovė.
Vienoje iš jų ir buvo pagamintas patogus modernizmo stiliaus stalas. Kauno TIC darbuotoja Gintarė Galinaitytė sakė, kad dabartiniam žmogui prie tokių baldų reikia priprasti, nes jie sunkoki ir kietoki.
Restauravo prabangų „Ąžuolą“
Dar du komplektai, įkurdinti Kauno TIC patalpose, pagaminti kiek vėliau. Žvelgiant į svetainės baldų komplektą „Ąžuolas“, pagamintą 1962 metais, matyti stipri tarpukario baldininkystės tradicijų įtaka.
„Aptakių formų foteliai ir sofa primena supaprastintą artdeko stilių. Tai – ne atsitiktinumas. Daugelis tarpukario baldų meistrų toliau dirbo jau sovietiniuose baldų kombinatuose. Jų darbai būdavo nuasmeninti ir tiražuojami“, – pasakojo D.Lanauskas.
„Ąžuolas“ yra vienas stilistiškai būdingiausių ir prabangiausių sovietinėje Lietuvoje gamintų baldų komplektų.
Papildo artdeko stilių
Prisėsti galima ir ant 7-ojo dešimtmečio pabaigoje – 8-ojo dešimtmečio pradžioje pagamintų fotelių.
„Tarpukarinio modernizmo stiliui būdingi grakštūs fotelių porankiai, suderinti su masyviomis minkštomis dalimis. Tokia sintezė buvo būdinga minimų dešimtmečių sandūros baldams. Šio stiliaus baldų nėra išlikę daug“, – pasakojo kolekcininkas.
Biure yra ir daugiau įvairių laikotarpių baldų bei interjero detalių. Viena jų – ant tarpukariu pagaminto stovo pastatyta paties D.Lanausko skulptūra „Prisilietimas“.
Ant sienos kabo jauno menininko Lino Jusionio darbas „Paplūdimys“. Nors tai šių dienų kūrėjų meno kūriniai, stilistiškai jie papildo Kauno tarpukariui būdingą stilių.
Kauno TIC darbuotojai pasakojo, kad kitose šalyse turizmo informacijos centrai dažniausiai būna aprūpinti moderniais baldais ir interaktyviais įrenginiais.
Išbando fotelių patogumą
„Mes norėjome pabrėžti, kad išsiskiriame tarpukariu, jo istorija, tradicijomis, tuo metu gamintais baldais. Todėl jau esanti baldų ekspozicija bus pildoma ir toliau. Restauratorių dirbtuvėse atnaujinamas dar ne vienas baldas. Jie taip pat atkeliaus į biurą“, – sakė A.Lazauskas.
Kauno TIC darbuotojai pastebėjo, kad lankytojai labai smalsiai apžiūrinėja baldus, domisi jų istorija. Visi nori išbandyti, ar jie patogūs, o kai kurie juos nori ir įsigyti.
Sukūrė ir gotikinį stilių primenančius baldus
Saulius Rimas
Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas
„Kauno TIC ir aktyvių kauniečių iniciatyva yra įdomi. Kol kas kitose savivaldybei priklausančiose įstaigose ar valdininkų kabinetuose įkurdinti su tarpukariu susijusių interjero detalių planų nėra.
Tačiau ir mes pastebime, kad kauniečiai domisi įvairiais miesto istorijos laikotarpiais. Gyventojus domina istorinės detalės, interjerų mados. Tai pastebime, kai savo kabinetuose sulaukiame lankytojų.
Savivaldybės kultūros paveldo skyrius yra įsikūręs Rotušės aikštėje. XVI amžiuje iškilusiame gotikinio stiliaus pastate.
Sovietmečiu jis buvo kruopščiai restauruotas. Tada Kauno restauratoriai sukūrė ir specialius gotikinį stilių primenančius baldus, kuriais naudojamės iki šių dienų.
Šiems baldams jau 40 metų. Jie taip pat atspindi tam tikrą Kauno laikotarpį ir tuometinių Kauno restauratorių bei baldų gamintojų meistriškumą.“