Istorijas pasakojantis interjeras
Daugiau nei dešimtmetį visuomeninius interjerus kurianti dizainerė Skirmantė Vaitkevičiūtė stengiasi įdomiomis formomis ir interjero detalėmis patraukti lankytojus, kurie paprastai muziejų laiko nuobodžia vieta. Tačiau jos kuriami stebinantys objektai atlieka ne tik estetinę funkciją, o pasakoja skirtingą istoriją.
„Savo darbą galėčiau pavadinti taikomuoju, nes kiekvienas regioninis parkas turi daugybę informacijos, kuriai reikia surasti pateikimo formą ir vietą. Svarbu pagalvoti ir apie techninius dalykus – parinkti ilgaamžes medžiagas ir sutalpinti lankytojų srautus“, – pasakojo bendrovėje „Ekspozicijų sistemos“ dirbanti S.Vaitkevičiūtė.
Ne ką lengvesnis uždavinys – surasti medžiagas, kurios padėtų įgyvendinti pirmines netradicines dizainerės idėjas. Tačiau nepavykus jų įsigyti, kūrėjos komanda suranda išeitį ir galiausiai jas sukuria. Vienas tokių pavyzdžių yra Sartų regioninio parko centras, kurio sienas puošia veidrodinė 3D medžiaga, imituojanti ežero bangas.
Stebėjo lankytojų reakciją
Visuomeninių interjerų kūrimas suteikia kur kas daugiau laisvės, nei privačių, tačiau čia atsakomybė kur kas didesnė – juk kūrėjo darbą vertina šimtai lankytojų. Kai prieš kelerius metus duris atvėrė pirmosios dizainerės ir jos komandos kurtos ekspozicijos gamtos parkuose, ji ten vyko savanoriauti. Kūrėja norėjo pamatyti, ar teisinga linkme eina ir kaip į interjerą reaguoja lankytojai.
„Kartais lankytojų ir mano nuomonės išsiskirdavo – žmonės net nestabtelėję praeidavo pro, mano nuomone, geriausiai pavykusius sprendimus. Tačiau žinau nutikimą, kai viena jaunavedžių pora praleido net dvi valandas kitame objekte – Pažaislio vienuolyne. Čia jie bandė perskaityti visus sienų užrašus“, – prisiminė S.Vaitkevičiūtė.
Nors nuo pirmojo jos kurtos ekspozicijos atidarymo praėjo nemažai laiko, tačiau dizainerė su kolega vis dar aplanko savo projektuotus interjerus, ypač jei jie netoli Vilniaus.
Netikėti ir nesikartojantys sprendimai
Kūrėja dirbdama savo darbą stengiasi nesikartoti. Jos nuomone, kiekvienas ekspozicijos centras turi turėti savo veidą ir ją pasakojančią istoriją. Greičiausiai vienas įdomiausių jos sugalvotų interjero elementų yra prieš trejus metus atidarytoje Krekenavos regioninio parko centro ekspozicijoje. Čia stovinti milžiniška medinė banga imituoja upelį, vinguriuojantį per visą patalpos erdvę, tačiau paliekantį vietos praeiti, pailsėti ir informacijai pateikti. „Vienam lankytojui ši banga taip patiko, kad jis panoro panašios formos, tik mažesnio baldo savo namuose“, – sakė S.Vaitkevičiūtė.
Kitas išskirtinis kūrėjos darbas – Metelių regioninio parko lankytojų centro ekspozicija. Čia suprojektuota besisukanti plokštuma, kuri atskiria mokymo salę ir pagrindinę ekspozicijos erdvę. Viduje taip pat gausu pušų kamienų, kurie tarsi pratęsia už lango augantį pušyną. Dar viena įdomi šio centro detalė – minkštieji baldai pasiūti iš specialaus audinio, kurį palietus ranka kinta jo spalva iš juodos į rudą, žalią ir mėlyną.
Naujausi dizainerės komandos projektai – prieš mėnesį baigta Vištyčio regioninio parko ekspozicija ir saugomų teritorijų nacionalinis lankytojų centras Vilniuje. Pastarąjį projektą Valstybinis turizmo departamentas išrinko sėkmingiausiu turizmo centru. Šioje 850 kv. metrų erdvėje įrengta spiralė tapo pagrindiniu interjero elementu. Lankytojai gali aplink ją judėti, prisėsti ir ekranuose matyti informaciją apie skirtingas saugomas Lietuvos teritorijas. Čia taip pat įrengta biblioteka ir kino salė.
Dizainerė per vienuolika metų yra sukūrusi per 20 viešųjų interjerų įvairiuose muziejuose ir regioninių parkų lankytojų centruose.