- Ko pageidauja lietuviai, įsikurdami naujuose būstuose?, - city24.lt paklausė Daivos.
- Ko lietuviai nori? Dažnai jie patys nežino… Nors iš tiesų namuose jie nori ramybės ir jaukumo. Vyresni žmonės iki šiol renkasi klasiką. Jaunimas klasikos nenori, nes toks interjeras jiems yra per sunkus. Jaunimas nenori netgi neseniai buvusio itin populiaraus provanso stiliaus – jie stengiasi, kad namuose visko būtų kuo mažiau, švariau, lakoniška. Modernus minimalizmas.
Tokiu minimalistiniu stiliumi galima vadinti ir skandinavišką, tačiau dabar mūsų interjero madose įsivyrauja ir lietuviškas stilius, kuris taip pat yra minimalistinis. Lietuviai taip pat kuria labai įdomų ir savitą, gal kiek abstraktesnį nei skandinavai, bet originalų stilių.
- Kas tai yra lietuviškas stilius?
- Tai įvairių tautodailės fragmentų – detalių, ornamentikos, raštų, spalvų ir kitų dalykų panaudojimas interjere, tarkime, lietuviškų staltiesių raštų. Tai gali atsikartoti baldų apmušaluose, tapetuose, gali matytis grubiose faktūrose, tokiose kaip vilna, linas, medis, kitos natūralios medžiagos. Visa tai susiję su liaudies kūryba. Šios įvairios grubios faktūros vis dažniau naudojamos baldų apmušalams, lovatiesėms, užuolaidoms ir kitoms interjero detalėms.
Kitoks šiuolaikinis medžio apdorojimas ir panaudojimas interjere: modernumas yra tame, kad forma yra lakoniška, o pati faktūra senoviška, grubi. Tarkime, imamas medžio gabalas, gulėjęs kur nors lauke, nugludintas vėjo, lietaus – iš jo, priderinus metalo ar stiklo, galima padaryti kokią tik nori interjero detalę – stalą, krėslą… Ką gamta padaro, žmogus užbaigia. Tada atsiranda bendrumas.
- Tobulas interjero dizainas yra nuo.... iki – nuo sienų iki indų?
- Taip, indų dekoras irgi yra interjero dizainas. Būna, kad duoda tuščią erdvę su daline apdaila – daryk, ką nori. Būna, kad tenka netgi perstumdyti sienas, perplanuoti struktūrą, sugalvoti kitokias erdves, maksimaliai panaudoti bet kokį centimetrą. Sudėlioti viską teisingai pagal saulės judėjimo kryptį, surasti, kokia yra jaukiausia vieta, atsižvelgti į daugybę faktorių, o būtiniausiai į tai, ką mėgsta šeimininkai, kurie ten gyvens, kuo jie gyvenime užsiima, ką veikia po darbo, kokios jų pajamos, kaip leidžia laisvalaikį, ar turi vaikų… Iš tiesų reikia numatyti, netgi tai, kaip pasikeis jų gyvenimo būdas, nes iš tiesų interjero kūrimas yra ir gyvenimo būdo formavimas.
- Tad tradicinis interjeras – sofa, foteliai ir staliukas jau išeina iš mados?
- Keičiasi. Taip žmonėms kartais atrodo, kad pasistatys virtuvėje ar valgomajame stalą ir dvi kėdes ir užteks, daugiau jiems nieko nereikia. Sako, mes čia tik dviese valgysime. Bet taip nebūna – gal penkias dienas ir dviese valgys, o savaitgaliais? O per šventes? Ateis svečių – keturi, šeši žmonės ir jau bus problema, kur juos sodinti, kur visiems dėtis. Argi čia išeitis – valgymas prie televizoriaus svetainėje, blaškymasis su lėkštėmis kurių nėra kur dėti?
Mano gyvenimo kokybės suvokimas toks: stalas yra vieta, kur žmonės susitinka, susėda, bendrauja, gyvena, šnekasi, žaidžia, kuria, piešia, tai – vieta, kur gimsta daug idėjų… Tai – esminė namo vieta. Ta vieta gali būti ir valgomasis, ir svetainė. Dėl to aš ir kuriu virtuves ar valgomuosius, kuriuose galima leisti daug laiko – juk norisi erdvės, o ne leisti laiką kažkokiame sandėliuke. Apskritai gyvenime reikia leisti laiką gražioje, estetiškoje erdvėje. Juk iš tiesų žmonių nuotaiką įtakoja daiktai, kurie mus supa, spalvos. Mus veikia ir sienų spalva, ir interjero akcentai.
- Kokie dabar madingi interjero akcentai ir spalvos?
- Šiemet interjero dizaine populiarios įvairių atspalvių žalios spalvos – nuo jūros bangos žalumos iki kario, salotinės, taip pat mėlyni atspalviai. Tačiau mėlynos spalvos opozitinė spalva yra raudona. Kodėl? Nes kuo ilgiau žiūri į mėlyną spalvą, o po to užmerki akis, matai raudonus taškus. Tad interjere jei sukuri balansą tarp šių dviejų spalvų, namai tave nuteikia harmoningai, nes ir smegenys taip sudėliotas spalvas tai priima teisingai, žmogus pailsi. Nuo spalvų gamos ir derinių priklauso žmogaus gyvenimo energija.
Mitas, kad raudona spalva skatina energiją – ji ne skatina, o slopina. Jei aplinkoje daug raudonos spalvos, tai netgi slopina. Kad neišprotėtum tavo smegenys akimis ieško atsvaros – mėlynos spalvos. Todėl kai kuriu interjerus, stengiuosi palaikyti balansą. Jei yra daug žalios spalvos, ieškau atsvaros, pavyzdžiui, raudonos, oranžinės. Tarkime, juoda ir balta ar pilka yra ne spalvos – jų smegenys nefiksuoja, jos neduoda jokios vibracijos žmogaus energijai, veikia neutraliai.
- Interjero spalvos priklauso ir nuo natūralaus apšvietimo – saulės?
- Jei namo pusė pietinė, joje savaime daug geltonos spalvos, tada kaip atsvarą galima imti mėlyną, violetinę spalvas. Juk vasarą, kai žmogus saulėje ir karštyje, ryškioje šviesoje pabūna, savaime ieško šešėlio, kur pasislėpti nors trumpam, nors po skrybėle, nes nuo tos šviesos ir spalvų skauda akys ir smegenys.
Taip ir namuose turi būti balansas tarp šviesos srauto ir tamsos… Dėl to spalvų kontrastai ir reikalingi, kad žmogus gerai jaustųsi, kad būtų gražu, jauku, ramu. Jei kokios nors spalvos namuose per daug – ji erzina. Bet jei nėra kur akiai užkliūti, tarkime, interjeras baltas, lakoniškas, žmogus gali išprotėti, nes akiai reikia už kažko užsikabinti, kad ką nors matytų, jaustų. Tai – psichologiniai dalykai, kurie egzistuoja ir kuriant interjerą, tačiau žmonės į tokius dalykus gilinasi labai retai.
- O jei klientai užsimano viso balto interjero?
- Vis tiek atsiranda koks nors opozitas – medis ar auksinės detalės, skirtingos faktūros, pavyzdžiui, pasišiaušęs kailis, ar grubus sienų tinkas. Ir baltame interjere neišvengiamai atsiras atspalvių – aukso, sidabro, krištolo, stiklo, medžio detalių, juodos… Kaip akcentas gali būti spalvotas šviestuvas, tai duos ir šarmo, ir jaukumo, ir akiai bus už ko užkliūti.
- Šiandienos interjero tendencijos –ne tik geometrinės formos, modernas?
- Ir geometrinės formos, ir gėlės, ir pamėgtas provanso stilius, ir sumoderninta klasika. Šiuolaikinis architektūros ir dizaino suvokimas – natūralių medžiagų ar gamtos formų atkartojimas interjere. Daug natūralių medžiagų – akmens, medžio, madingi gamtos motyvų tapetai.
- Ir vėl grįžtame prie tapetuotų sienų?
- Anais laikais visi tapetai būdavo vieno rašto, ir visi mažą erdvę apsiklijuodavo kaip dovanų dėžutę. Ir visuose butuose vos ne vienoda. Dabar klijuojama tik viena siena kaip akcentas. Šiais laikais yra nuostabiausių raštų, motyvų, ornamentų, faktūtrų tapetų. Visų sienų klijuoti nereikia – nuo to margumo juk gali išprotėti. Tapetas gali atstoti paveikslą. Kartais vieną sieną ištapetuoti yra pigiau nei pirkti kokį nors brangų paveikslą, o gauni puikų efektą.
- Vis tik įdomu lietuviškų raštų grįžimas į šiuolaikinį interjerą ir ne tik kaimo sodybose.
- Moderniame interjere puikiai atrodo kai kurios mūsų tautodailės atėjusios detalės ir raštai - siuvinėtos pagalvėlės, pufai, kėdės. Visa tai atrodo originaliai ir puošia interjerą. Tokios pačios tendencijos pastebimos drabužių madose, tekstilėje, ne tik interjero dizaine.
- Sakoma, kad amžinai madinga yra klasika?
- O kas pas mus dabar yra tikra klasika? XVIII ar XIX amžiaus daiktai, baldai? Bet šiais laikais klasika gali būti kitokia, nes klasikiniai baldai yra pakankamai griozdiški, jie užima daug vietos, tad šiuolaikiškame klasikiniame interjere galima naudoti tik vieną ar du daiktus. Populiariausias variantas – didelis antikvarinis stalas ir šalia jo sustatytos kelias modernios kėdės. Bet visa tai apsunkina erdvę, nelieka lengvumo interjere.
Dabar madingesnis savotiškas sportinis stilius –aktyvesnis žmonių gyvenimo būdas, visi sportuoja, bėgioja, keliauja, tad lengvėja ir interjerai. Klasikinės išlieka tik idėjos, detalės, o pati daiktų ir baldų formos šiuolaikiškėja, lakoniškėja, mažėja sunkių, masyvių formų, išraitymų. Niekas nebedaro baldų iš labai brangių medžiagų, nebeskaptuoja ąžuolo vienetiniam kūriniui.
Daugiau interjerų - mūsų "Facebook" paskyroje!