Projektuojant kito reikalavimai
Pastato rekonstrukcijos sprendimus NFQ savininkai patikėjo žinomo architekto Gintauto Natkevičiaus komandai.
„Iš pradžių užsakovai pageidavo įsirengti tik pirmąjį įsigyto pastato aukštą. Pageidavimai buvo nepretenzingi – patalpas įrengti skoningai, kad žmonėms būtų malonu dirbti. Kol mes projektavome, įmonė plėtėsi tokiu greičiu, jog prireikė rekonstruoti visus tris aukštus, taip pat numatyti statybas šalia esančiame žemės sklype“, – lrytas.lt pasakojo Gintautas Natkevičius.
Architektas pripažįsta – dirbti su NFQ grupe buvo labai įdomu, taip pat sudėtinga. Įmonei plečiantis kelis kartus keitėsi pastato erdvių pritaikymo koncepsijos, atsirasdavo naujų reikalavimų.
„Kita vertus, IT specialistai – kūrybiški žmonės, sujungiantys estetiškumą su funkcionalumu. Jie gauna labai daug informacijos, ją analizuoja, formuoja savo reikalavimus. Vienu metu buvome net išsigandę, ar pavyks apginti savo pozicijas – užsakovai kaip pavyzdį rodė korporacijos „Google“ biurus, o mes iš visų jėgų tam priešinomės. Bandėme įteigti, jog biuras – tai ne vaikų darželis, reikėtų ramesnės bei santūresnės aplinkos“, – prisimena architektas G.Natkevičius.
Liko tik kolonos, lauko sienos ir stogas
Rekonstruojant sovietmečiu statytą namą ir paverčiant jį moderniu biuru teko daug ką iš esmės pakeisti. Naujai įdiegti visi inžineriniai tinklai, o paliktos tik kolonos ir lauko apdaila, keli langai bei stogas.
Kadangi įmonėje dirba daug žmonių, naudojama keli šimtai kompiuterių – išskirtinis dėmesys skirtas oro kondicionavimo, vėdinimo bei šaldymo sistemoms. Biure įrengtos šiuo metu moderniausios šalyje šalčio sijos.
„Galima sakyti, pasiekėme maksimalų rezultatą vertinant pagal tai, ką įmanoma padaryti iš seno pastato“, – sakė G.Natkevičius.
Bene sudėtingiausias etapas – tinkamai suplanuoti darbo vietų išdėstymą, sukuriant modernaus biuro atmosferą.
„Darbuotojų komandų skaičius ir dydis kinta gana dažnai, todėl rinkomės labiau „Open office“ stiliaus suplanavimą. Darbuotojai vietą keičia, nelygu projekto komandos sudėtis, jos dydis. Pasirinkome dominuojančią baltą spalvą, nes šviesus biuras nuteikia teigiamai, o spalvų atsiranda nuo daiktų bei žmonių“, – sakė NFQ įmonių grupės bendraturtis Darius Lebedzinskas.
Kuriant biurą atsižvelgta į visus galimus darbo atviroje erdvėje trūkumus.
Todėl kiekvienas pastato aukštas padalytas bent į dvi erdves, o siekiant išvengti didelės sporto salės efekto viduryje įrengti posėdžių kambariai.
Patalpose panaudotos specialiomis akustinėmis savybėmis pasižyminčios gipso plokštės bei kiliminė danga. Taip pavyko patalpose išvengti aido.
Erdvė suskirstyta į saleles
NFQ biure įrengta net 12 posėdžių kambarių, kuriuose diskutuoja į komandas susibūrę IT specialistai.
„Stengėmės, kad posėdžių patalpos nebūtų nutolusios nuo darbo vietos daugiau nei 15 metrų bei per stiklą būtų matyti, ar kambarys užimtas, ar ne. Bendraudami gyvai, kartu posėdžiaudami kolegos sprendimus priima kur kas greičiau nei kalbėdamiesi per „Skype“ ar susirašinėdami elektroniniu paštu“, – sakė D.Lebedzinskas.
Darbuotojų stalai biure išdėstyti nedidelių salelių principu, po 6 darbo vietas.
Prie vieno stalų junginio dirbančios programuotojų komandos gali efektyviau bendrauti vienas su kitu, be to nesėdi atsukę kolegoms nugaros.
Projektuojant biurą teko apmąstyti ir tai, kaip bus išdėstytos elektros bei komunikacijų jungtys.
„Tipinis išdėstymas sienose mums netiko. Dirbant komandinį darbą žmonės neturi sėdėti atsisukę į sieną. Todėl pasirinkome skirtingus elektros ir kompiuterinio tinklo prijungimo būdus: dabartiniame biure jis išdėstytas grindyse, lubose ir sienose, o tai lemia stalų mobilumą“, – sakė NFQ atstovas D.Lebedzinskas.
Darbe ne tik dirbama, bet ir pramogaujama
Naujame NFQ biure dirbantys programuotojai ypač vertina šalia pastato esančią erdvią 160 vietų automobilių stovėjimo aikštelę.
Pasak D.Lebedzinsko, galimybė atvykus automobiliu be vargo jį pastatyti tampa privalumu verbuojant naujus darbuotojus. Savo vertę žinantys patyrę IT specialistai darbo pokalbio metu labai dažnai teiraujasi, ar šalia naujosios darbovietės bus galimybė pastatyti automobilį.
Darbuotojų patogumui šalia biuro įrengta krepšinio aikštelė. Biuro poilsio zonose taip pat nenuobodžiaujama, čia galima rasti stalo teniso bei futbolo stalus, kompiuterinių žaidimų konsoles, milžiniškus televizorius, smiginio lentą.
Kad darbuotojams nereikėtų toli ieškoti arbatos ar kavos, kiekviename pastato aukšte įrengta virtuvėlė. Gėrimai ir švieži vaisiai programuotojams tiekiami nemokamai. Pirmame biuro aukšte galima rasti erdvią virtuvę ir valgymo patalpą. Čia programuotojai patys gaminasi maistą, taip pat vyksta neformalūs darbo grupių susirinkimai. Šalia esančioje 60 vietų mokymo salėje su kabančia bokso kriauše vyksta vidiniai bei išoriniai mokymai.
Ruošiasi naujoms statyboms
„Manau, jog visas 230 darbo vietų pavyks užpildyti per metus, pusantrų. Sustoti neketiname, plečiantis įmonių grupei galvojame apie nekilnojamojo turto plėtrą. Kartu su architekto G.Natkevičiaus biuru svarstome įvairias galimybes“, – lrytas.lt sakė NFQ grupės bendraturtis D.Lebedzinskas.
Bendrovės atstovas tikino, jog plėsti turi kur. Galvojama biuro pastatą paaukštinti dar keliais aukštais, o šalia esančiame 60 arų sklype statyti dar vieną specialiai IT bendrovių reikmėms pritaikytą ne mažiau kaip 7 tūkst. kvadratinių metrų ploto pastatą“, – sakė verslininkas.