Atnaujinant istorinių Kauno pastatų fasadus neretai įrengiamas ir dekoratyvinis jų apšvietimas. Naujai nušvinta ir apšviesti visuomeninės paskirties pastatai bei daugiabučiai, maldos namai.
Šiuos darbus projektuojantys ir atliekantys specialistai bei apšviestų pastatų valdytojai pasidalijo mintimis, su kokiais iššūkiais susiduria, kad namai taptų patrauklūs.
Dirbo net trejus metus
Vakarais, kai įsižiebia miesto apšvietimo stulpai, nušvinta ir Nepriklausomybės aikštėje stovinti Šv.arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčia. Jos apšvietimas – išskirtinis, tai pastebi ir kauniečiai, ir miesto svečiai.
Bažnyčios apšvietimą sukūrė kompanija „Energy Green“. Bendrovės direktorius Vytautas Judickas pasakojo, kad sumanymas apšviesti istorinį pastatą kilo labdaros fondo „Devbridge Foundation“ atstovams.
„Darbas užtruko trejus metus. Iš pradžių sukūrėme projektą, vėliau laukėme, kol bus baigtas bažnyčios fasado remontas, ir nuo 2023 metų rudens pradėjome montuoti šviesos instaliaciją.
Aplink visus pastato linkius, įdubimus, išsišovimus buvo sumontuoti variniai vamzdeliai, kuriuose ir paslėpta instaliacija. Vėliau, kad vamzdelių nesimatytų, jie buvo nudažyti“, – darbų eigą atskleidė V.Judickas.
Apšvietimas buvo įvertintas
Tiesiog soboru miestiečių vadinamos bažnyčios darbai atsiėjo šešiaženklę sumą.
„Buvome laimingi ne tik dėl to, kad mums patikėta apšviesti išskirtinį objektą, bet ir todėl, kad nereikėjo dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, rinktis mažiausių kainų, galėjome pirkti aukščiausios kokybės produktus, neriboti savęs dėl kainų“, – džiaugėsi V.Judickas.
Sukurtas šviesų žaismas pabrėžia architektūrinius elementus ir atskleidžia istorinio pastato grožį.
Paties šviesos šaltinio nematyti, todėl apšvietimas atrodo itin subtiliai.
Tai neliko nepastebėta. Pasauliniame prestižiniame „LIT Lighting Design Awards“ konkurse lietuvių darbas pelnė apdovanojimą už istorinio objekto grožio ir reikšmės išryškinimą pasitelkiant šiuolaikinius apšvietimo sprendimus.
Teks keisti šviestuvus
Jau atnaujintas I.Kanto ir Nemuno gatvių kampe esančių Kauno ugniagesių rūmų fasadas ir įrengtas naujas dekoratyvinis jo apšvietimas.
1929 metais rūmų projektą sukūrė architektas Edmundas Frykas. Modernizmo stiliaus lenktos formos pastate su art deco elementais ir dabar veikia pagrindinė Kauno gaisrinė.
Pastato fasado atnaujinimo projektą parengė architektas Saulius Gudas. Atnaujinus fasadą įrengtas ir meninis jo apšvietimas.
Architektas sakė, kad projektą iš dalies finansavo Kauno savivaldybė, lėšų skyrusi iš paveldotvarkos programos, todėl vyko viešieji pirkimai.
Fasado apšvietimo darbus atlikę darbininkai įrengė ne tokius galingus šviestuvus, kokių architektas norėjo.
„Šių darbų negalėjau priimti, šviestuvus reikės keisti, kad apšvietimas būtų toks, kaip suplanuota. Taip pat rūmai dar bus apšviesti ir nuo gatvės apšvietimo stulpų.
Šiais metais darbai turėtų būti baigti ir pastatas bus apšviestas stipriau negu dabar“, – patikino architektas.
Apgalvojo įvairias detales
Kauno valstybinio muzikinio teatro fasadas buvo atnaujintas ir apšviestas jau prieš 7 metus.
Teatro direktoriaus pavaduotojas Rimantas Lekavičius sakė, kad tai buvo vienas pirmųjų pastatų mieste, kurio fasadas nušvito dekoratyviniu apšvietimu.
„Tada iš anksto buvo pagalvota, kad reikia ne tik įprasto dekoratyvinio šiltos baltos spalvos apšvietimo.
Buvo instaliuotos ir programos, dėl kurių įvairių švenčių metu teatro fasadas gali nušvisti įvairiomis spalvomis“, – pasakojo R.Lekavičius.
Dabar apšvietimas įsijungia, kai pradeda temti. Šviestuvai išsijungia 24 valandą.
„Taupome. Beje, taupyti padeda ir tuo pat metu ant teatro stogo sumontuota saulės elektrinė“, – atskleidė R.Lekavičius.
Teatro fasado remontas atliktas ir dekoratyvinis apšvietimas bei saulės baterijos ant stogo įrengti už ES lėšas.
Skyrė pusę milijono
Saulius Rimas
Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas
„Atnaujinant istorinius Kauno pastatus jau penkerius metus galima gauti dalinį finansavimą dekoratyviniam jų fasadų apšvietimui. Pinigai skiriami iš paveldotvarkos bei „Kauno akcentų“ programų.
Per šį laiką apšviesta didžioji dalis bažnyčių. Išskirčiau Kauno šv.apaštalų Petro ir Povilo arkikatedrą baziliką, Prisikėlimo baziliką, Šv.Jurgio Kankinio bažnyčią.
Taip pat dekoratyvinis apšvietimas įrengiamas atnaujinant ir tarpukariu statytų namų fasadus. Tai puikiai padaryta atnaujinant A.Mickevičiaus gatvės 17-ąjį pastatą.
Jei atnaujinami savivaldybės žinioje esantys istoriniai pastatai, dekoratyvinis apšvietimas taip pat įrengiamas. Pavyzdžiui, apšviestas Kauno kultūros centras, S.Dariaus ir S.Girėno, Maironio gimnazijų fasadai. Tokiems objektams lėšos skiriamos iš miesto biudžeto.
Iš viso dekoratyviniam apšvietimui įrengti skirta apie pusę milijono eurų.“