Tiesa, didžiausias jis bus ne aukščiu – šis titulas ir toliau priklausys Dubajaus (Jungtiniai Arabų Emyratai) dangoraižiui „Burj Khalifa“. Bet 400 metrų aukščio, tokio pat pločio ir ilgio taisyklingame kube, kuris pavadintas „Mukaab“, galėtų tilpti net aštuoniolika Niujorko pasididžiavimo – „Empire State Building“ – dydžio dangoraižių.
„Mukaab“ bus pagrindinis naujojo ar Rijado miesto centro, pavadinto Naująja Muraba, akcentas. O visa erdvė, kurioje galės išsitekti 450 tūkstančių gyventojų, sudarys 19 kvadratinių kilometrų.
Net ketvirtadalis jos bus skirta žaliosioms erdvėms ir vandens telkiniams, o tai, žinant Arabijos pusiasalio gamtines sąlygas, yra didžiulis iššūkis.
Kiek iš viso kainuos šios statybos, sunku netgi įsivaizduoti, nes vien kitais metais numatytų sudaryti sutarčių vertė jau skaičiuojama milijardais eurų.
Bet iš naftos praturtėjusi Saudo Arabija tokiais gigantomaniškais projektais, kuriuos globoja šalies sosto įpėdinis princas Mohammedas bin Salmanas, kaip tik siekia atsikratyti priklausomybės nuo pajamų iš juodojo aukso ir tapti regiono, o gal net ir pasauliniu traukos centru. Todėl investicijų, suprantama, nebus gailima.
Iš to tikrai uždirbs tiek didelės užsienio statybų kompanijos, tiek projekto vadovu pasamdytas britas Michaelas Dyke’as.
Jo gyvenimo aprašas jau dabar yra įspūdingas: vadovaujamos pareigos britų komunalinių paslaugų ir infrastruktūros kompanijose EDF ir „National Grid“, Austrijos nekilnojamojo turto bendrovėje „Landlease“, Švedijos įmonėje „Skanska“. Iki praėjusių metų pabaigos jis buvo atsakingas už greitojo geležinkelio linijos tarp Londono ir Birmingamo statybą.
Jeigu M.Dyke’ui pavyks ir projektas Saudo Arabijoje, jis galės didžiuotis esąs tikrai garsiausias pasaulio statytojas.
Tačiau iki tol teks kovoti ne tiktai su milžiniškais iššūkiais (juk vien „Mukaab“ statybai jau dabar iškasta 10 mln. tonų grunto), bet ir su laiku.
Jam iškelta užduotis ar Rijado centru tapsiančią Naująją Murabą ir patį „Mukaab“ pastatyti iki 2030 metų. Mat tuomet ar Rijade vyks pasaulinė „Expo“ paroda.
Negana to, projekto autoriams iškeltas tikslas, kad Naujosios Murabos gyventojai iš vieno rajono galo kitą galėtų pasiekti per penkiolika minučių. Bet statytojai tikisi, kad šis laikas sutrumpės iki vos 10 minučių – pagelbės šiuolaikiškos metro linijos.
O pačiame kubo formos dangoraižyje numatyti 4 kampiniai bokštai. Dviejuose bus įrengti apartamentai, kurių kaina, suprantama, bus kosminė. Kituose dviejuose – viešbučiai, konferencijų salės, parduotuvės.
Skaičiuojama, kad šiame statinyje vien prekybos plotui bus skirta maždaug 980 tūkst. kvadratinių metrų. Galima palyginti: Vilniaus „Akropolyje“ prekybos plotas siekia 88,5 tūkstančio kvadratinių metrų.
Tačiau pagrindinis kubo vidaus akcentas bus milžiniška spiralė, kilsianti iki 380 metrų aukščio.
Beje, jos pagrindas bus irgi 380 kvadratinių metrų ploto. „Ši struktūra, kurią statysime viduje, bus tai, ko dar nesame matę žmonijos istorijoje“, – žadėjo Christine Healy iš Kanados projektavimo ir planavimo kompanijos „AtkinsRealis“, kuri ir sukūrė Naujosios Murabos koncepciją.
„Žmonės iš šalies bei užsienio plūstelės čia gyventi, dirbti ir pramogauti. Tikimės, kad grįždami namo jie jau bus įsigiję ir bilietus kitam kartui“, – sakė projekto vadovas M.Dyke’as.
Tačiau iki tol jo dar laukia sunkus darbas. („Manager-Magazin“, „Time“, LR)