Po sėkmingos karjeros Holivude, pora įsikūrė savo svajonių name: jame – viskas ypatinga

2024 m. lapkričio 22 d. 18:09
Lrytas.lt
Šis namo projektas – tai unikalus ilgamečio kliento ir architekto, kuris daugiau nei prieš 25 metus suprojektavo apdovanojimus pelniusią garsaus kino režisieriaus biuro patalpą, bendradarbiavimas. Po dešimtmečius trukusios sėkmės Holivude, režisierius ir jo sutuoktinė menininkė nusprendė įgyvendinti savo gyvenimo svajonę ir grįžti prie ramesnio gyvenimo būdo, primenančio jų vaikystę Monrealyje, Kanadoje, rašoma populiariausiame architektūros portale „archdaily.com“.
Daugiau nuotraukų (31)
Išskirtinis 239 kv. m namas pastatytas miškingoje 26 ha teritorijoje, Apalačų kalnų papėdėje (JAV), netoli Eno upės, ir suprojektuotas kaip apmąstymų ir poilsio vieta.
Paprasti dvigubi dvišlaičiai namo stogai kyla į 9,5 m aukštį, o stikliniai plotai leidžia gamtai vizualiai susijungti su vidaus erdve ir padeda formuoti gilesnį, prasmingesnį natūralios ir užstatytos aplinkos santykio supratimą.
Atspindintis stiklas ir juodo metalo eksterjeras suteikia statiniui nuolat kintantį būvį, ypač skirtingais metų laikais: vasarą jis pasitraukia į miško drumzliną šviesą, žiemą medžių struktūros išsiskiria kaip švyturiai, o kai kartais pasninga – natūralios faneros interjeras tampa tarsi apsaugota ir šilta susibūrimo erdve, išsaugančia įspūdingą vaizdą į mišką.
Planas sudarytas iš dviejų atvirų dvišlaičių tūrių, skirtų viešajai ir privačiajai namo zonoms. Virtuvės ir valgomojo zona jungia abi namo puses permatoma žemesnio mastelio galerija, kuri panaši į lodžiją su stiklu iš abiejų pusių. Judant tarp dviejų tūrių atrodo tarsi vaikščiotum miške. Ši pereinamoji erdvė atskiria ir sujungia dvi skirtingas namo zonas, kartu suteikdama erdvumo ir pabėgimo pojūtį.
Novatoriško dizaino rezidencija – gyventojų gerovei
Architektūros studijos „Brooks + Scarpa“ architektų kruopščiai suprojektuota išorė atspindi harmoningą estetinio patrauklumo ir tvaraus gyvenimo derinį.
Rezidencija yra novatoriško dizaino, kuriame pirmenybė teikiama gyventojų gerovei ir kartu mažinamas poveikis aplinkai, liudijimas. Natūralių medžiagų naudojimas ir strateginis išdėstymas aplinkoje ne tik išryškina erdvės grožį ir funkcionalumą, bet ir propaguoja gyvenimo būdą, kuriame vertinama ekologinė sąmonė.
Toks požiūris į dizainą, anot architektų, skatina glaudesnį ryšį su gamta, puoselėja gyventojų ramybės ir geros savijautos jausmą. Be to, gyvenamosios vietos tvarumo bruožai, kuriuos rodo apgalvota išorė, padeda sumažinti anglies dvideginio pėdsaką ir rodo įsipareigojimą rūpintis aplinka. Rezidencijos dizainas yra įtikinamas pavyzdys, kaip šiuolaikinis gyvenimas gali būti ir prabangus, ir suderintas su tvarumo bei aplinkosaugos principais, nustatant etaloną būsimiems gyvenamųjų namų architektūros projektams.
Dizaino meistriškumo
Naujasis namas buvo suprojektuotas taip, kad būtų išsaugota 98 proc. esamo 26 ha sklypo ploto, darniai sugyventų su natūralia aplinka ir kuo mažiau trikdytų gamtinę aplinką, novatoriškai panaudojant natūralią šviesą, gilų ryšį su gamta ir kruopščiai naudojant natūralias medžiagas.
Projekte sklandžiai integruoti dideli langai ir strategiškai išdėstyti stoglangiai, vidaus erdves apgaubiantys natūralia šviesa ir skatinantys gyvybingą ryšį tarp vidaus gyvenamųjų erdvių ir lauko aplinkos. Šioje architektūroje naudojamos natūralios medžiagos ne tik dėl jų estetinio patrauklumo, bet ir dėl jų tvarumo, didinant pastato ekologinį pėdsaką.
Naujoviška tradicinių dvišlaičių stogų formų, paplitusių regione, interpretacija dar kartą įrodo, kad gyvenamasis namas pasižymi dizaino meistriškumu. Derinant šiuos tradicinius elementus su šiuolaikinio dizaino principais, rezidencija sukuria unikalią vizualinę kalbą, kuri byloja ir apie paveldą, ir apie naujoves.
Taikant šį požiūrį pastatas darniai dera natūralioje aplinkoje ir yra į ateitį orientuotas tvaraus gyvenamųjų namų projektavimo pavyzdys, todėl yra architektūrinių naujovių švyturys, rodantis, kaip apgalvotas dizainas gali pagerinti žmonių ir aplinkos gerovę, kartu gerbiant ir atgaivinant tradicines formas.
Socialinis teisingumas, lygybė, įvairovė ir įtrauktis
Nauda neapsiriboja vien tik tiesioginiais gyventojais, bet skatina ekologišką praktiką, kuri daro teigiamą poveikį platesnei bendruomenei. Naudojant 100 proc. perdirbto metalo ir sertifikuotus medienos gaminius, pastatas yra tvarios statybos precedentas, mažinantis žalą aplinkai. Šios medžiagos ne tik mažina ekologinį pėdsaką, bet ir įkvepia vietos statybininkus taikyti ekologiškesnę praktiką, skatindamos tvarumo kultūrą bendruomenėje.
Be to, parodydama, kokios estetiškos ir funkcionalios gali būti ekologiškos medžiagos, rezidencija skatina keisti visuomenės požiūrį, skatindama aplinkos tausojimą ir gerovę platesniame visuomenės spektre.
Projektas skatina teisingas bendruomenes
Projektas skatina teisingumą, kad savininkai pasiimtų nuosavybėn apleistų gyvūnų – nuo šunų ir kačių iki arklių, ožkų ir kitų gyvūnų – automobilį. Be to, namo programavimas leidžia kiekvienam gyventojui turėti savo privačias erdves, kartu numatant erdves, kuriomis galima dalytis kartu.
Savininkai parengė planą, kaip išsaugoti ir atkurti natūralią 26 ha ploto teritorijos buveinę, palaikant regioninę florą ir fauną. Sklype nenumatytas drėkinimas. Visi nauji sodiniai ne tik skatina buveinių atkūrimą, bet ir stiprina ekologinę sveikatą, nustatydami būsimos plėtros, suderintos su gamta, etaloną.
Visas lietaus vanduo tvarkomas vietoje. Nepralaidūs paviršiai nukreipiami į filtravimą vietoje. Dėl mažo srauto įrenginių sutaupoma apie 38 proc. daugiau vandens nei vidutiniškai, o tai reiškia, kad sutaupoma nemažai išlaidų tiek komunalinėms, tiek kanalizacijos vandens kainoms, o atsipirkimo laikas yra trumpesnis nei 1 metai.
„Pirmenybę teikėme tiek pirmosioms, tiek ilgalaikėms išlaidoms ir poreikiui, kad ateityje pastatas nereikalautų priežiūros išlaidų arba jos būtų mažos. Šio namo projektas – tai ekonomiškumo ir strateginio tobulinimo pusiausvyra. Projektavimo grupė bendradarbiavo su generaliniu rangovu kiekviename projektavimo etape, siekdama nustatyti galimybes sutaupyti lėšų, kartu išlaikant aukštos kokybės, patvarų ir tvarų dizainą. Pastato sistemos buvo pasirinktos atsižvelgiant į jų efektyvumą ir lengvą priežiūrą“, – pasakojo architektai.
Energiją taupantys sprendimai – gyventojų gerovei
Dideli langai ir stoglangiai name maksimaliai padidina natūralią dienos šviesą ir skersinį vėdinimą, todėl sumažėja dirbtinio apšvietimo poreikis. Pastatas strategiškai išdėstytas taip, kad esami medžiai užstotų tiesioginius saulės spindulius karščiausiu paros metu, todėl sumažėja vėsinimo poreikis. Aukštos kokybės izoliacija ir energiją taupantis įstiklinimas dar labiau sumažina energijos suvartojimą. Moderniausia energijos valdymo sistema stebi ir kontroliuoja apšvietimą ir padeda optimizuoti energijos naudojimą bei užtikrina, kad įranga veiktų efektyviausiai.
Gyventojų gerovę labai pagerina apgalvotas dizainas, kurio pagrindą sudaro natūrali šviesa ir vėdinimas. Maksimaliai padidinus natūralios šviesos srautą, dizainas skatina vitamino D sintezę ir reguliuoja cirkadinius ritmus, todėl gerėja miegas ir nuotaika.
Kryžminė ventiliacija užtikrina nuolatinį šviežio oro srautą, mažina priklausomybę nuo dirbtinės klimato kontrolės ir prisideda prie komfortiškos gyvenamosios aplinkos. Naudojant tik natūralias, netoksiškas medžiagas išvengiama dujų išsiskyrimo, todėl gyventojai apsaugomi nuo kenksmingų cheminių medžiagų, pagerėja patalpų oro kokybė ir tiesiogiai pagerėja kvėpavimo takų sveikata bei bendra savijauta.
Komfortas ir funkcionalumas kintant klimatui
Projektuojant daug dėmesio skiriama tvarioms medžiagoms, kad būtų sukurta patvari, saugi ir sveika aplinka, taip pat atsižvelgiama į teisingumą ir mažinamas neigiamas poveikis planetai. Projekte naudojamos perdirbtos ir mažai toksiškos medžiagos, užtikrinančios saugią ir sveiką vidaus aplinką tiek gyventojams, tiek lankytojams. Projektui naudojamos medžiagos iš tiekėjų ir gamintojų, kurie laikosi sąžiningos darbo praktikos, skatinant socialinę atsakomybę ir ekonominę įtrauktį.
Namas yra pasyvaus išgyvenamumo ir pritaikomumo pavyzdys, suprojektuotas taip, kad išlaikytų komfortą ir funkcionalumą kintant klimatui ir esant galimiems energijos tiekimo sutrikimams. Energiškai efektyvus dizainas, kurį sustiprina natūrali šviesa ir kryžminis vėdinimas, užtikrina gyvenamąją aplinką net ir be aktyvių šildymo ar vėsinimo sistemų.
Naudojant tvarias, ilgaamžes medžiagas, numatomi būsimi aplinkosaugos iššūkiai, užtikrinamas ilgaamžiškumas ir mažesnė priežiūra. Be to, lankstus rezidencijos dizainas leidžia prisitaikyti prie kintančių gyvenimo poreikių, užtikrinant, kad gyvenamasis namas išliktų tvariu ir patogiu prieglobsčiu jo gyventojams besikeičiančiais laikais ir sąlygomis.
Dizainas – naujiems atradimams
Strategiškai naudojant natūralią šviesą, visą dieną sukuriami dinamiški šešėliai ir apšvietimas, skatinantys tyrinėti erdvę ir sąveikauti su ja. Įvairūs lubų aukščiai ir atviri grindų planai skatina smalsumą ir leidžia gyventojams keliauti po namus. Natūralių medžiagų panaudojimas ir vientisas perėjimas iš vidaus į lauką sustiprina ryšį su gamta, atveria ramius vaizdus ir skatina ramybės ir nuostabos jausmą. Šie elementai kartu sukuria aplinką, kuri žavi, džiugina ir stimuliuoja pojūčius, įkūnydama architektūrinį meistriškumą.
Kraštovaizdžio atkūrimas
Naujai pastatytas gyvenamasis namas Šiaurės Karolinos valstijos Raleigh-Durham rajone yra harmoningas modernaus gyvenimo ir aplinkos tausojimo derinys. Be pažangiausio architektūrinio namo dizaino, įgyvendinant projektą, buvo imtasi reikšmingų ekologinio atkūrimo darbų. Beveik 8 ha žemės sklypas, kurioje anksčiau augo nevietinės augalų rūšys, buvo kruopščiai išvalytas ir pakeista vietine augalija.
Ši transformacija ne tik pagerino estetinį turto patrauklumą, bet ir sukūrė klestinčią vietos laukinės gamtos buveinę. Įveisti vietiniai augalai, tokie kaip rytinis raudonlapis, laukinis bergamotukas ir juodalksnis, yra gausus nektaro ir žiedadulkių šaltinis, pritraukiantis įvairius apdulkintojus, įskaitant bites, drugelius ir kolibrinius paukščius.
Ekologinis atkūrimas padarė didelį poveikį vietos biologinei įvairovei. Pasodinus vietines žoles, pavyzdžiui, mažąjį melsvadumblį, ir laukines gėles, pavyzdžiui, pienes, sukurta palanki aplinka daugeliui vabzdžių rūšių, įskaitant nykstančius monarchų drugelius.
Paukščiai, tokie kaip rytinis mėlynasis paukštis ir amerikinis auksinukas, taip pat smulkūs žinduoliai, tokie kaip rytinis medvilninis tilvikas, rado prieglobstį šiame atgaivintame kraštovaizdyje. Šis projektas yra ne tik tvarios plėtros pavyzdys, bet ir pabrėžia, koks svarbus vaidmuo gali tekti gyvenamosioms teritorijoms remiant ir išsaugant vietos ekosistemas.
NamasrezidencijaStatybos
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.