Šią Lietuvos įgyvendinamą iniciatyvą, skirtą Ukrainos švietimo infrastruktūros atkūrimui paremti, vainikavo Italijos ir Ukrainos laimėtojų komandos ir jų novatoriškos naujų mokyklų vizijos paskelbimas.
Apie tai, kokia bus nauja mokykla, tiksliau, daug naujų mokyklų, Ukrainoje, vakar labai įtikinamai papasakojo tarptautinio architektūrinio konkurso „Future school for Ukraine“ laimėtojai, Italijos studijos „Scandurra Architectura“ architektai Alessandro Scandurra ir Poe Matteo George.
Šios iniciatyvos kūrėjai ir organizatoriai – Rūta Leitanaitė, Lietuvos architektų sąjungos tarybos narė, PVA programos „Co-create future of Ukraine“ programos vadovas Artūras Žarnovskis, architektūrinio konkurso koordinatorius ir techninės užduoties konkursui kūrėjas architektas Rokas Kilčiauskas susitikimo metu priminė apie tikslus, vertybes ir žingsnius, kuriuos teko nueiti iki tokio kokybiško rezultato.
Visa iniciatyva yra apie demokratišką, atvirą bendradarbiavimą su Ukrainos ekspertais ir bendruomenėmis, ir architektūros kokybės prioritetus.
Renginyje dalyvavo ir Kultūros ministerijos Profesionaliosios kūrybos ir tarptautiškumo politikos grupės patarėja Indrė Užukukytė, Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai skyriaus vystomojo bendradarbiavimo departamento vedėja Dovilė Paužaitė bei Ambasadorius ypatingiems pavedimams Ukrainos atsigavimo ir atstatymo klausimams Andrius Kalindra.
Renginio dalyviai iš pirmų lūpų išgirdo, kaip ši pritaikoma modulinė koncepcija padės sukurti atsparias mokymosi erdves Ukrainos vaikams. Projekte numatytos naujoviškos, tačiau adaptyvios, atsinaujinančius energijos šaltinius pasitelkiančios patalpos, turinčios slėptuvę nuo bombų bei galinčios veikti kaip bendruomenės centras. Šis projektas atitinka svarbiausius reikalavimus, išdėstytus konkurso „Ateities mokykla Ukrainai“ trumpajame aprašyme, nes juo tenkinami ir neatidėliotini, ir ilgalaikiai Ukrainos švietimo infrastruktūros atsparumo didinimo poreikiai.
Iniciatyva „Ateities mokykla Ukrainai“ finansuojama Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo, jos vertė – 500 tūkst. eurų. Techninis mokyklos projektas bus parengtas ir baigtas įgyvendinti per ateinančius šešis mėnesius. Kai techninis mokyklos projektas bus parengtas, Ukrainos bendruomenės ir tarptautiniai partneriai galės juo naudotis nemokamai, taip pagreitinant švietimo infrastruktūros atkūrimo pastangas, vaikų grįžimą į mokyklas ir taupant karo nualintos Ukrainos finansinius išteklius.