Renginio tikslas – apžvelgti šiuolaikines Lietuvos architektūros tendencijas, įvertinti 2023–2024 metais sukurtus projektus ir išrinkti geriausius kūrinius.
Spalio 11-osios iškilmingame vakare, vykstančiame Vilniaus Rotušėje, tarptautinė vertinimo komisija paskelbė penkis sėkmingiausius projektus, kurie per pastaruosius dvejus metus paliko ryškų pėdsaką.
Jų autoriams tradiciškai įteiktos „1/5 Metro“ skulptūrėlės – simbolinis architektūros metras – masyvi plieno sija.
Komisijos išskirti penki lygiaverčiai objektai:
Nevalstybinė mokykla „Herojus“, autoriai: architektų biuras „G. Natkevicius ir partneriai“ (Eglė Savodnikaitė, Adomas Rimšelis, Audronė Dzingienė, Gintautas Natkevičius).
Bususios spaustuvės transformacija į mokyklą išlaikant industrinį charakterį ir viduje ir išorėje. Išorės cinkuoto plieno fasadas yra tarsi aliuzija į spaudai naudojamas metalines plokštes. Negriaunat, o panaudojant išlikusius industrinius pastatus ir įsbūdingas jų konstrukcijas yra geriausias tvarumo pavyzdys.
Projekto vadovai: Mantautas Jucius, Karolis Česnauskas, Tomas Jūras, konstruktorius Mindaugas Vaidelys.
Medinis namas Žvėryne, autoriai: studija „InBlum“ ( Laura Malcaitė, Margarita Podagelytė, Dmitrij Kudin, Ricardo Rodrigues, Renata Mickevičiūtė).
Šis projektas tai vertybių sistema– dialogas tarp architektūros, vienos šeimos istorijos, kraštovaizdžio, amatininkystės tradicijų bei inovacijų. Namas pastatytas, Vilniuje, Žvėryne už vienos iš XX a. Statytų modernizmo stiliaus medinės vilos. Tai Žvėryno medinei architektūrai būdingos vilos, šiuolaikinė interpretacija, eksponuojanti ir pabrėžianti natūralaus medžio konstruktyvą tiek namo išorėje, tiek viduje, bei pastatyta panaudojant tas pačias konstrukcines medžiagas apdailai. Koncepcijai realizuoti pasitarnavo, CLT medinių konstrukcijų technologija.
Vilniaus centrinio pašto pritaikymas ISM universitetui, autoriai: studija „A2SM architektai“ (Aurimas Sasnauskas, Radvilė Samackaitė, Diana Sabaliauskienė, Viačeslavas Malenko, Joris Šykovas).
Buvęs Vilniaus centrinis paštas – XX a. septintojo dešimtmečio išskirtinis Lietuvos modernizmo architektūros pavyzdys, architektų brolių Nasvyčių autorinis kūrinys. Pritaikant pastatą ISM universitetui stengtasi atskleisti pastato vertingąsias savybes, kartu perplanuojant pastato funkciją taip, kad ji taptų tinkama ir patogi universitetui. Numačius naujas jungtis, buvęs pastato techninis cokolinis aukštas buvo integruotas į pastatą, o pirmame pastato aukšte išsaugotas holas ir pagrindinės erdvės įvaizdis, kartu dalyje erdvės suprojektuotas naujas amfiteatras su dviem auditorijomis po juo.
„Stasys Museum“, autoriai: „Implmnt architects“ (Aurimas Syrusas, Greta Brimė, Ričardas Bertašius, Aurelija Kniukštaitė, Eglė Gečaitė, Ieva Sirijatavičiūtė, Kotryna Bajorinaitė, Jonė Virbickaitė).
Kuriant pastato struktūrą įkvėpimu tapo ne tik kontekstas, bet ir Stasio Eidrigevičiaus kūriniai. Erdvinio rezultato kodas yra menininko išreikštas trijų žodžių raktas: paprastumas, logika ir fantazija. Paprastumas įprasminamas per tūrį, logiką per funkciją. Fantazija išreiškiama per rakursus, formas, elementus, per tai pastate užkoduojamas „Stasiškumas“. S.Eidrigevičiaus kūryboje įžvelgėme du labai būdingus motyvus. Tai yra linijų ar formų tęstinumas ir objektų sąveika tarpusavyje, jų ryšys, transformacija. Tuo pagrindu yra pagrįsti projektuojami sprendimai – per jungtis ir paviršius.
Panevėžio Senvagės parkas, autoriai: studija „PUPA“ (Tadas Jonauskis, Ignas Račkauskas, Lukas Kulikauskas, Augustas Makrickas, Justina Muliuolytė).
Panevėžio Senvagė tai miesto centre esantis parkas su didžiuoju tvenkiniu, sala, tiltais ir Nevėžio krantinėmis. Siūlydami parko atnaujinimo idėją, siekėme sukurti atpažįstamą parko identitetą ir kartu sukurti daugiau erdvių poilsiui prie vandens. Naujojo Senvagės parko išskirtinumas – Panevėžiui būdingų molinių plytų takas, žiedas. Jis jungia pagrindinius parko traukos objektus, salas, tvenkinį, upę, šlaitus, aukštutinę ir žemutinę terasas ir aplinkinius kvartalus. Takas siaurėja, platėja, leidžiasi prie vandens ir sukuria daugiau vietų prisėsti, pailsėti, žaisti.