Lietuvių iniciatyva Ukraina turės išskirtines ateities mokyklas: jau paskelbta, kokias

2024 m. rugsėjo 12 d. 16:40
Lrytas.lt
Tarptautinį architektūrinį konkursą „Ateities mokykla Ukrainai“ laimėjo architektai iš Italijos ir Ukrainos
Daugiau nuotraukų (5)
Pirmąją vietą Lietuvos inicijuotame tarptautiniame architektūriniame konkurse „Ateities mokykla Ukrainai“ laimėjo architektų komanda „Scandurra Studio Architettura srl“ iš Italijos, bendradarbiavusi su ukrainiečiu architektu M. A. Vustianskyi. Jie bus kviečiami pasirašyti projektavimo sutartį ir parengti adaptyvų techninį mokyklos projektą, kuris bus naudojamas naujų mokyklų statybai visoje Ukrainoje.
Komandos bendradarbavo su ukrainiečiais
Pirmąją vietą laimėjusio projekto autorių sąrašas: architektūra („Scandurra Studio Architeturra srl“): Alessandro Scandurra, Poé Matteo George, Matteo Zerbi, Giulia Lodetti, Marta Calvo, Michailo Vustianskyi, Vlad Goldakovskiy; inžinerija („Derns“): Alessandro Nicali, Mattia Mariani, Giambattista Brizzi, Matilde Cedrone, Matthieu Majour; konstruktoriai („CEAS“): Gianluca Pittelli, Davide Emmanuello, Andrea Colombo.
Antrąją vietą konkurse užėmė Ukrainos architektų komanda, registruota Pe Danilos Bielokopytovo, bendradarbiavusi su Olandijos architektais "Orange architects" (Nikita Bielokopytov, Danila Bielokopytov, Hyshel Vladyslav, Retiana Derzhavets, Patrick Meijers, Jeroen Schipper, Elena Staškutė-Bol, Dmytro Borodin) iš Ukrainos Danila Bielokopytov (autoriai Nikita Bielokopytov, Danila Bielokopytov, Hyshel Vladyslav, Retiana Derzhavets, Patrick Meijers, Jeroen Schipper, Elena Staškutė-Bol, Dmytro Borodin).
Trečioji vieta skrta komandai iš Suomijos „Huttunen-Lipasti Architects Ltd“ (autoriai Risto Huttunen, Santeri Lipasti, Elvira Lehostaieva, Aku Jokinen, Vasylyna Hrabar, Nadiya Vovk, Anton Bzhko), bendradarbiavusi su ukrainiečiu Dmytro Sorokevych.
Pirmosios vietos laimėtojams skirta 12 tūkst., antrosios – 10 tūkst., trečiosios – 8 tūkst. eurų premijos.
Projektą „Ateities mokykla Ukrainai“ įgyvendina Centrinė projektų valdymo agentūra kartu su Ukrainos atstatymo ir infrastruktūros plėtos agentūra bei Lietuvos architektų sąjunga (koordinatoriai – Rūta Leitanaitė ir Rokas Kilčiauskas).
Architektūrinis konkursas sulaukė didelio tarptautinio susidomėjimo – jame dalyvavo komandos net iš 10-ies šalių. Kiekviena konkurse dalyvavusi ir pasiūlymą jam teikusi komanda turėjo bendradarbiauti ir su architektais iš Ukrainos.
Vertinami remiantis šešiais kriterijais
Nuo Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą pradžios, daugiau nei 1300 Ukrainoje veikiančių mokyklų buvo sunaikintos. Projektu „Ateities mokykla Ukrainai“ siekiama parengti ir nemokamam naudojimui perduoti Ukrainai adaptyvų techninį projektą, kuris leistų sparčiau ir efektyviau atkurti Ukrainos švietimo sistemą.
Konkursui pagal reikalavimus buvo pateikta 15 projektų. Jie buvo vertinami remiantis šešiais kriterijais – architektūrinės idėjos kokybė, jos adaptyvumas, funkcionalumas, tvarumas bei projektavimo paslaugų kaina.
Vertinimo komisiją sudarė architektas iš Ukrainos Viktor Zotov, švedų architektas Carl Backstrand, architektė iš Suomijos Helena Sandman, Lietuvos architektai Viktorija Blažienė ir Rolandas Palekas bei buvusi Ukrainos švietimo ministrė ir nevyriausybinės organizacijos „savED“ įkūrėja Ana Novosad ir programos „Co-Create Future of Ukraine“ vadovas Artūras Žarnovskis (CPVA).
Pirmąją vietą laimėjusiame projekte didelis dėmesys skirtas efektyviam medžiagų panaudojimui bei racionaliems statybos sprendimams, kurie leistų efektyviau panaudoti kaštus, erdves išnaudoti ir mokymuisi lauko erdvėje. Siūloma modulinė sistema užtikrina projekto pritaikomumą skirtingoms vietovėms, kadangi esant poreikiui gali būti statomos mažesnės ar didesnės mokyklos, neatliekant didelių struktūrinių pokyčių pačiam projektui.
Konkurso vertinimo komisijos narys architektas Rolandas Palekas sako: „Mano motyvacija tapti konkurso žiuri nariu buvo kaip ir daugeliui kitų. Norėjau padėti Ukrainai geriausiu būdu, kokiu tik galiu: panaudoti savo žinias ir profesionalumą. Nugalėtojų darbas įtikina labai racionaliais ir Ukrainos aktualijoms pritaikytais sprendiniais: mokyklos programos išdėstymas viename, o ne dviejuose aukštuose yra saugesnis oro atakos atveju, o autorių pasiūlyta modulinė sistema puikiai tinkama dėl funkcinio lankstumo, galimybės prisitaikyti prie skirtingų lokacijų ir palyginti paprastesnių statybos procesų. Mano nuomone, konkursas buvo aukšto profesinio lygio ir nemažai jam pateiktų projektų turi potencialo būti įgyvendinti. Taip pat džiaugiuosi matydamas labai tarptautinį dalyvių vaizdą. Ačiū jiems!“
Konkurso vertinimo komisijos narė architektė Helena Sandman priduria: „Man didelė garbė būti „Future School for Ukraine“ architektūros konkurso žiuri nare. Manau, kad svarbu padėti vaikams ir jaunimui tęsti savo kasdienį, kuo normalesnį gyvenimą, net ir sunkiausiais laikais. Šiais laikais ryšys tarp draugų ir paramos struktūros, kurią suteikia mokykla, tampa dar svarbesnis. Be to, švietimas turi galią atkurti ir įkvėpti vilties. Dėl to šis projektas yra labai svarbus. Rinkdama nugalėtoją ieškojau tvarių, novatoriškų ir lanksčių sprendimų, kurie ne tik atitiko neatidėliotinus poreikius, bet ir skatino atsparumą, bendruomeniškumą ir siūlė šviesesnės Ukrainos vaikų ateities viziją.“
„Džiaugiamės, kad LAS pasiūlytas ir CPVA patvirtintas modelis geriausią idėją naujai mokyklai Ukrainoje išsirinkti atviro tarptautinio architektūrinio konkurso būdu, pasiteisino su kaupu, – sako LAS Tarybos narė, konkurso koordinatorė Rūta Leitanaitė. – Akivaizdu, kad įdirbis, rengiant konkurso užduotį kartu su architektūros, edukacijos specialistais iš Ukrainos, padėjo užprogramuoti Ukrainos bendruomenėms tinkamiausią sprendimą.
Tikimės, kad ši patirtis ir išmoktos pamokos – kaip įtraukti Ukrainos specialistus bei per demokratiškas, skaidrias procedūras kurti unikalius architektūrinius sprendimus Ukrainai – bus panaudojamos ir kitiems ateities projektams, kuriuos Lietuva ar kitos šalys bei donorai norės padovanoti nuo Rusijos sukelto karo kenčiančiai šaliai. Savo žiniomis jau dalinamės ir į iniciatyvas jungtis kviečiame ir kitų šalių bei organizacijų atstovus Europos Komisijos globojamoje Naujojo Europos Bauhauzo laboratorijoje „Viešoji infrastruktūra Ukrainai / Public infrastructure for Ukraine“.
Žala Ukrainos švietimo sektoriui – milžiniška
„Projektas „Ateities mokykla Ukrainai“ yra įkvepiantis Lietuvos ir tarptautinių partnerių indėlis į Ukrainos pergalę ir Ukrainos vaikų ateitį. Šis projektas – Lietuvos diplomatus, Centrinę projektų valdymo agentūrą bei kitus partnerius sutelkė bendram tikslui ir padėjo burti tarptautines koalicijas. Penkiolikos architektų komandų pastangos padėjo atkreipti tarptautinės bendruomenės dėmesį į tai, kad Ukrainoje šiandien bombų sprogimai ir pavojaus sirenos skamba dažniau nei mokyklos skambutis“ – sakė užsienio reikalų viceministras Simonas Šatūnas.
Viceministras taip pat pažymėjo, kad projekto metu įgyta patirtis dar labiau sustiprins Italijos ir kitų Europos šalių jungtis su Lietuva bei bendradarbiavimą atstatant barbarų niokojamą Ukrainą, o taip pat taps svarbiu pasirengimo Ukrainos atstatymo konferencijai Romoje elementu.
Rusijos padaryta žala Ukrainos švietimo sektoriui yra milžiniška – Ukrainos švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, nuo antpuolių nukentėjo daugiau nei 1 tūkst. 600 mokyklų, net 197 buvo visiškai sugriautos. Joms atstatyti reikalingi racionalūs sprendimai ir tarptautinės bendruomenės parama.
„Rusijos ir Ukrainos karas yra egzistencinė kova dėl Ukrainos ateities. Priešas siekia užgrobti mūsų žemes, sunaikinti mūsų kalbą ir kultūrą, sutrukdyti užaugti naujai laisvų ukrainiečių kartai. Todėl švietimo atkūrimas ir plėtra šiandien yra svarbesni nei bet kada anksčiau. Kiekviena atkurta mokykla, kiekviena slėptuvė ir kiekvienas sugrįžimas į gyvą ugdymosi procesą yra žingsnis mūsų tapatybės išsaugojimo link. Adaptyvaus mokyklos projekto parengimas – tai galimybė atkurti daugiau mokyklų sutaupant lėšas ir laiką techniniam projekto parengimui. Esu dėkingas mūsų partneriams iš Lietuvos už nuolatinę paramą mūsų švietimui ir už iniciatyvos „Ateities mokykla Ukrainai“ pradžią“, – teigė Ukrainos švietimo ir mokslo ministras Oksen Lisovyi.
Visus konkursui pateiktus darbus galima apžiūrėti „Ateities mokyklos Ukrainai“ („Future School for Ukraine“) svetainėje www.futureschoolforukraine.eu.
Numatoma, kad adaptyvus techninis mokyklos projektas pagal jų pateiktą projektą bus paruoštas 2025 m. vasario mėnesį – tuomet juo nemokamai naudotis galės ir Ukrainos institucijos, ir visi kiti tarptautiniai partneriai, dalyvaujantys Ukrainos švietimo infrastruktūros atstatymo procesuose. Projektui „Future school for Ukraine“ iš Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo skirta 500 tūkst. eurų.
Parengta pagal LAS
architektūraUkrainaparama Ukrainai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.