Natūralūs betono sienų ir lubų paviršiai, atviri įstiklintų fasadų plotai, nerūdijančiojo plieno karnizo linija ir neapdorotų medinių paklotų struktūra susilieja su natūralia aplinka.
Pastato architektūrinei išraiškai būdingas didelis stoglangis, išorėje aptrauktas iš dalies permatomu audiniu, kuris suteikia interjerui kintančią šviesą.
Fasadinės stiklo sienos, susiliejančios su netoliese esančiu pušynu, natūralios medžiagos ir laikui bėgant besikeičiantis apšvietimas namą papildo keliais nepaprastais sluoksniais ir sukuria turtingą foną gyvenimui jame.
Namo v439 kv. m namas ieta – įspūdinga
pastatytas viduryje kalnų centrinėje Slovakijoje, ant kalvos virš Banska Bystricos miesto. Vietovė yra gilių ir kerinčių kalnų rytinėje papėdėje. Žemės morfologija yra šlaitinė, į ją patenkama iš vakarinės pusės. Sodas orientuotas į pietryčius, vietovės šlaito kryptimi.
Iš čia atsiveria vaizdai į tankius pušynus, taip pat į miestą ir už jo esančias aukštas Didžiųjų Fatrų ir Žemųjų Tatrų keteras.
Sklypo privalumas – labai graži gamtinė aplinka, netoliese esantys amžinai žaliuojantys pušynai ir atsiveriantys išskirtiniai vaizdai. Trūkumas – vietovės nuolydis ir padėtis – jis yra tiesiai po naujai statomų šeimyninių namų rajonu.
Išpildė kliento pageidavimus
Dizaino koncepcija grindžiama kliento pageidavimais ir vietovės kontekstu. Šeima pageidavo vieno aukšto išplanavimo, privatumo nuo kaimyninių sklypų, vizualinio ryšio su sodu ir pušynu iš visų gyvenamųjų erdvių.
„Kalbant apie interjerą, buvo reikalaujama tinkamo apšvietimo ir kad į namą patektų kuo daugiau saulės šviesos. Taip pat, šeimininkai norėjo, kad namas būtų funkcionalus, o kieme esanti terasa pasiekiama patogiai“, – sakė architektūros studijos „Pauliny Hovorka Architekti“ architektai.
Anot jų, buvo siekiama maksimalaus konstrukcijos ilgaamžiškumo ir praktiškos jos priežiūros, o tai susiję su namui panaudotomis medžiagomis. Pasirinktos neapdorotos, su minimaliais sluoksniuotais paviršiais ir sudėtingomis detalėmis.
Tai šeimos namas
Įvažiavimas į sklypą yra vakariniame jo kampe, kur yra ir aukščiausias jo lygis. Čia baigiasi viešasis privažiavimo kelias, toliau į sklypą veda privatus privažiavimas.
Svečių automobilių stovėjimo aikštelė yra priešais vartus, ant vyno rūsio, kurio išėjimas į sodą, stogo.
Įvažiavimas ir privažiavimas tęsiasi sklype važiuojamąja žolės rampa, o toliau – laiptai į gyvenamąjį namo lygį. Nuožulnus įvažiavimas veda prie pagrindinio įėjimo, prie kurio yra dengta automobilių stovėjimo aikštelė. Ji tiesiogiai pasiekiama ir iš namo.
„Dėl praktiško pastato išplanavimo name labai patogu gyventi“, – sakė architektai.
Kompoziciškai name dominuoja horizontali forma, dideli langai nukreipti į terasą ir mišką. Perėjimas tarp terasos ir interjero nėra linijinis. Gyvenamojoje erdvėje sukurtas stačiakampis meandras.
Taip gyvenamoji terasos dalis glaudžiai integruota giliau į pastato centrą, kur tarnauja kaip visavertė vasaros virtuvė su lauko valgomuoju ir sėdimomis vietomis. Centrinė gyvenamoji erdvė su stoglangiu ir jos vidine bei išorine dalimis yra labai svarbi namo dalis vis šiltesniais vasaros laikotarpiais.
Vyrauja paprastas išplanavimas
Namo išplanavimas yra paprastas, jame pabrėžtas minimalus koridorių skaičius.
Aplink pagrindinį holą, pro kurį patenkama į namą, iš vienos pusės sujungti tėvų miegamasis su drabužine ir sanitariniais patogumais bei kabinetas. Priešingoje pusėje prie centrinės erdvės prijungti vaikų ir svečių kambariai su sanitariniais mazgais.
Name įrengtos techninės ir sandėliavimo patalpos. Jos ribojasi su gyvenamąja erdve šiaurinėje namo dalyje, kuri yra įleista žemiau žemės lygio.
Patalpų išdėstymą papildo vyno rūsys, į kurį galima patekti tik iš sodo pusės, ir praktiški sandėliukai prie automobilių stovėjimo vietų, esančių ir šalia pagrindinio įėjimo į namą.