Kauno miesto iššūkiai
Kauno savivaldybė nuolat atlieka miesto aplinkos gerinimo darbus, vertina jų eigą ir galutinių rezultatų kokybę. Juos atliekant buvo pastebėta pasikartojanti problema – projektai įgyvendinami labai lėtai, o ir norimas tikslas pasiekiamas tik iš dalies. „Stebėjome procesus, netenkino atsinaujinimo tempas ir pats procesas. Pavienės teritorijos keitėsi fragmentiškai ir padrikai, o renovacija vyko vangiai. Tai patvirtino ir savivaldybės iniciatyva parengta urbanistinė studija“, – patirtimi dalijasi savivaldybės atstovas.
Dėl šios priežasties nuspręsta sukurti programą „(R)evoliucija“, kuri savivaldybę ir miesto gyventojus suvienytų bendram tikslui. Jos metu kauniečiai skatinami gyventi šiuolaikiškai, jaukiai ir patogiai, taip pat gražinti miesto erdves bei padaryti jas patrauklesnes esamiems ir būsimiems gyventojams. Kauniečiai, nusprendę renovuoti savo gyvenamuosius daugiabučius, galės pasinaudoti galimybe miesto lėšomis atnaujinti ir savo gyvenamąją aplinką.
Programa „(R)evoliucija“
Net 90 proc. Lietuvos gyvenamųjų daugiabučių yra sovietiniai, pastatyti iki 1993 metų. Jie ne tik neekonomiški, bet ir nepuošia miesto. Programa „(R)evoliucija“ – tai nauja miesto aplinkos gražinimo programa. Ją vykdant bus iš pagrindų modernizuojami miesto gyvenamųjų namų kvartalai: gerinama Kauno miesto mikrorajonų aplinka ir pastatų energinis efektyvumas.
Miestas yra pasiryžęs maksimaliai užtikrinti renovuojamų daugiabučių gyventojų poreikius ir savo lėšomis sukurti tokią aplinką, kurioje būtų malonu gyventi, dirbti ir pramogauti. Tinkamas apšvietimas, pėsčiųjų takai, automobilių statymo vietos, žalieji plotai, vaikų žaidimų aikštelės, laisvalaikio ir sporto erdvės – tai tik maža dalis, ko gali tikėtis Kauno gyventojai.
Aktyvi „(R)evoliucijos“ programos vykdytoja Kauno būsto modernizavimo agentūra yra pasiryžusi tiesiogiai bendrauti ir įsiklausyti į gyventojų mintis, kad galutinis rezultatas tenkintų tiek jų pačių, tiek programos iniciatorių lūkesčius. Taip vystant darnaus miesto tendencijas kartu integruojami ir kauniečių poreikius atitinkantys sprendimai.
Planuojama, kad programa sėkmingai gyvuos tol, kol bus jos poreikis. Kaune yra beveik 5000 nerenovuotų daugiabučių, o juose gyvena per 200 000 kauniečių. Tai rodo, kad, siekiant gerinti gyventojų gyvenimo kokybę, atnaujinimo darbai bus vykdomi ne vienerius metus. „Tai pirmoji tokio tipo programa Baltijos šalyse ir vykdoma tik Kaune. Tačiau šis puikus pavyzdys įkvepia ir mūsų kaimynus. Tad juo artimiausiu metu planuoja sekti ir Estija“, – miesto lyderyste didžiuojasi G.Barčauskas.
Renovacijos svarba
Nėra abejonių, neprižiūrimus gyvenamuosius daugiabučius ateityje reikės taisyti ir prižiūrėti dažniau bei brangiau. Atsižvelgiant į tai verta pagalvoti apie renovaciją, kol pastatui dar nėra padaryta didelė žala. Ekspertai vieningai įsitikinę, kad, tinkamai pasirūpinus daugiabučiais, jie gali savo naudojimo laiką prailginti iki 100 ir net daugiau metų.
Būstų renovacijos metu sutvarkomos skilinėjančios pastatų sienos, nesandarūs langai ir kiauras stogas. Taip visapusiškai pasirūpinama pastato sandarumu, kuris užkerta kelią šalto ir drėgno oro patekimui į gyvenamąsias patalpas. Naujos vėdinimo sistemos su orlaidėmis bei vėdinimo kanalais virtuvėse ir sanitariniuose mazguose užtikrina tinkamą oro cirkuliaciją. Tai labai sumažina pelėsių atsiradimo tikimybę. Atnaujintos šildymo ir karšto vandens paruošimo sistemos leidžia lengvai stebėti, kontroliuoti ir suvartojamos energijos bei vandens kiekius ir tvarkyti jų apskaitą.
Be to, renovuojamų gyvenamųjų pastatų savininkai gali pretenduoti į „(R)evoliucijos“ programos skiriamą finansavimą ir taip turėti papildomą galimybę atnaujinti antžemines ir požemines komunikacijos sistemas. Ta reiškia, jog ateityje būtų patiriama mažiau nelaimingų atsitikimų, susijusių su netvarkingais vamzdynais, užsikimšusiais nuotekų valymo kanalais ar kitais gyventojų kokybei įtakos turinčiais inžinerinių objektų gedimais.
„(R)evoliucijos“ programos nauda gyventojams
Kiekvienas buto savininkas supranta, kad yra atsakingas ne tik už savo erdvių, bet ir viso gyvenamojo namo priežiūros ir naujinimo darbus. Dalyvaudamas „(R)evoliucijos“ programoje jis gali gerokai daugiau sutaupyti, nes nebereikės rūpintis už pastato sienų esančia lauko erdve. Be to, čia yra ir daugiau naudų.
Pirmiausia tai ekonominiai pranašumai. Kauno būsto modernizavimo agentūros direktorė Laura Jankauskienė atkreipia dėmesį: „Sovietinių namų energinis efektyvumas yra maždaug perpus prastesnis nei būstų, statytų pagal atnaujintus normatyvus, arba renovuotų. Todėl gyventojai, nusprendę jungtis prie šios programos ir renovuoti daugiabučių namų butus, ateityje už šildymą gali mokėti iki 70 % mažesnius mokesčius ir iki 80 % mažiau išleisti daugiabučio priežiūros išlaidoms.“ Verta paminėti ir tai, kad bendrai sutvarkyta pastatų ir lauko aplinka kelia būstų vertę. Ypač tai tampa aktualu tiems, kurie ateityje planuoja parduoti savo nekilnojamąjį turtą.
Ne ką mažiau svarbios yra ir psichologinės naudos. Gyvendami renovuotuose būstuose ir gražiai sutvarkytoje aplinkoje žmonės jaučiasi komfortiškai, šiltai, jaukiai ir saugiai. Jie gali drąsiai vaikščioti sutvarkytais šaligatviais ir vakarais vedžioti augintinius apšviestose teritorijose. Mamos su kūdikiais vežimėliuose gali patogiai išeiti pasivaikščioti, mažamečiai – žaisti saugiose žaidimų aikštelėse. O sveikos gyvensenos aistruoliai – jaunimas, darbingo amžiaus gyventojai ir senjorai – gali užsiimti fizine veikla tiesiog savo kieme.
Griauna įsišaknijusius mitus
Kauno būsto modernizavimo agentūra nuolat bendrauja su miesto gyventojais telefonu ir elektroniniu paštu: juos konsultuoja, atsako į rūpimus klausimus, išsklaido abejones ir griauna įsišaknijusius mitus. Agentūros atstovė pabrėžia: „Rengiant atnaujintų lauko erdvių planą, daug diskutuojama su daugiabučių butų gyventojais. O gyvenamosios aplinkos gerinimo darbai pradedami projektuoti, organizuoti ir vykdyti tik tais atvejais, kai tam pritaria dauguma daugiabučių gyventojų.“
L.Jankauskienė pripažįsta, jog darbo metu nemažai susiduria su visuomenėje vyraujančiais mitais, kurie pristabdo gyventojus priimti jiems palankų sprendimą. Dažniausiai jiems kyla abejonių dėl renovacijos naudos, tačiau išgirdę teigiamas kaimynų patirtis lengvai pakeičia savo įsitikinimus. Taip pat jie nerimauja ir dėl išsiskiriančių butų savininkų nuomonių aplinkos gerinimo klausimais. Tam organizuojami gyvi susitikimai su kauniečiais ir ieškoma sprendimų, kurie atitiktų daugumos gyventojų lūkesčius.
Agentūros direktorė prisimena: „Dar prieš „(R)evoliucijos“ startą žinojome, kad šis kelias nebus lengvas, tačiau labai įdomus ir, svarbiausia, prasmingas. Taigi nuoširdžiai kalbant ir suteikiant kauniečiams reikalingą informaciją programa vykdoma greičiau ir efektyviau.“
Programos etapai
Visą „(R)evoliucijos“ programą sudaro 6 etapai: 3 derinimo ir 3 darbų realizavimo. Įveikus pirmus 3 etapus miestiečiai tampa realiais pretendentais į Kauno savivaldybės finansavimą, skirtą aplinkos atnaujinimo, naujų statinių ir dangų įrengimo darbams atlikti.
Kiekviename etape yra tiesiogiai bendraujama su gyventojais. Pirmiausia susitinkama su vietos bendruomenėmis, kurios pareiškia norą dalyvauti programoje „(R)evoliucija“. Įvertinus individualią namų kvartalo situaciją ir išsakytus kauniečių lūkesčius, rengiama daugiabučių kvartalo ir gyvenamųjų vietovių teritorijų žemės sklypų formavimo ir namų aplinkos sutvarkymo schema. Ji yra pristatoma ir patvirtinama vietovės bendruomenės.
Tuomet pastatus jau renovavę ir renovacijos sutartį pasirašę kvartalo gyventojai teikia paraišką dalyvauti programoje „(R)evoliucija“ ir pasirašo bendradarbiavimo sutartį. Po jos prasideda planų įgyvendinimas: formuojamas daugiabučių namų grupės sklypas, rengiamas techninis projektas, numatant infrastruktūrą tvarkomoje teritorijoje.
Visa tai žinodami kauniečiai yra labiau linkę pasitikėti ir įsitraukti į įgyvendinamo projekto eigą, drąsiai išsakyti savo nuomonę ir paskatinti kaimynus priimti jų gyvenimo kokybę gerinančius sprendimus. Todėl gyventojai noriai dalyvauja kassavaitiniuose susitikimuose ir neretai pasiruošia daug klausimų, kurie padeda išsklaidyti kylančias abejones ir nerimą.
Pirma užduotis – 40 kvartalų
Dėl didelio gyventojų susidomėjimo 2024 m. į programos „(R)evoliucija“ teikiamą finansavimą kvartalų aplinkai gerinti gali pretenduoti tik renovaciją atlikę arba šiuo metu tai darantys kauniečiai. Šiuo metu urbanistai rengia per 40 skirtingų kvartalų atnaujinimo schemų, kurias greitu metu pristatys į paramą kandidatuojantiems miestiečiams.
Kol vieni laukia informacijos, kiti jau stebi pirmuosius projekto organizatorių veiksmus. Vienais iš pirmųjų programos dalyvių tapo P.Lukšio ir V.Landsbergio-Žemkalnio šešių namų kvartalo gyventojai. Kadangi jų būstų renovacija jau yra baigta, tad artimiausiu metu pradės keistis ir šio kvartalo gyvenamoji aplinka. Miestiečiai su nekantrumu laukia, kada galės džiaugtis naujais, trinkelėmis išklotais takeliais, šaligatviais, ekonomišku LED kiemų apšvietimu, automobilių stovėjimo aikštelėmis su vaizdo kameromis bei žaliosiomis, želdynais puoštomis erdvėmis.
Kauno būsto modernizavimo agentūra nuolat atnaujina su projektu susijusią informaciją ir dalijasi su visuomene atliktais darbais. Tad visas, su „(R)evoliucijos“ programa susijusias naujienas galima rasti ir skaityti www.kbma.lt/naujienos skiltyje.
Projekto „Supermiestai“ dalyvis.