Išardomų keliaujančių kiemelių stojo ginti G. T. Gylytė: tam jie ir buvo sukurti – tęsti savo misijos kitur

2024 m. vasario 26 d. 11:41
Aneta Kurowska
Neseniai pasirodė informacija, kad „Keliaujančių kiemelių“ Naugarduko gatvėje jau nebepamatysime. Vietoj jų Naujamiesčio gatvėje ir vėl atkurtos papildomos vietos automobilių parkavimui. Idėją atstovaujanti architektė Gilma Teodora Gylytė po informacijos viešosiose erdvėse stojo ginti keliaujančių kiemelių.
Daugiau nuotraukų (14)
„Keliaujantys kiemeliai“ nuo pat pradžių buvo sukurti būtent kaip keliaujantys – savo vietą keičiantys miesto objektai. Atlikę savo darbą vienoje vietoje, jie palieka pėdsaką, sukuria naujas tradicijas ir, šiuo atveju, keliauja tęsti savo misijos kitur“, – rašo G. T. Gylytė.
Vėliau architektė aprašo, kaip buvo rekonstruojama Naugarduko g. šalia „Vinted“ biuro: nuo šaligatvio dangos iki apšvietimo. Beje infrastruktūros sutvarkymas buvo glaudžiai susijęs su „Vinted“ biuro persikėlimu į Naugarduko-Švitrigailos g. esantį biurą. Kaip mini architektė, infrastruktūros sutvarkymo darbus finansavo vystytojas.
„Vėliau suvokėme, kad viena ties „Vinted“ sutvarkyta gatvės pusė galėtų tapti puikia pradžia realybe virsti kitai idėjai – centrinei Naujamiesčio kaimynystės gatvei. Todėl pakvietėme Naujamiesčio kiemo turgų, kuris virto Naugarduko gatvės turgumi, įsikurti būtent šioje gatvės atkarpoje, sekmadieniais keturioms valandos ją uždarant nuo automobilių“, – toliau rašo architektė.
Visgi Gilma savo įraše nemini, kaip keliaujantys kiemeliai prisidėjo prie kaimynystės idėjos sukūrimo. Neatsakoma ir į klausimą, ar žmonės naudojosi keliaujančiais kiemeliais. Vietoj to G. T. Gylytė siūlo nueiti pasižvalgyti po Naugarduko g. turgų, kuris tapo jaukia šio rajono tradicija ir kurią pamėgo ne vienas vilnietis.
Šiuo metu kiemeliai išvežti remontuoti – kur ir kada jie grįš neaišku. Architektė taip pat abstrakčiai atsakė į žiniasklaidoje ne kartą reiškiamą priekaištą dėl keliaujančių kiemelių kainos. „Tai absoliuti rinkos kaina“, – rašo ji.
Architektė siūlo paklausti pačių gyventojų – ar pokyčiai Naujamiesčio rajone įvyko.
Palaikyti kolegę komentaruose nusprendė buvęs Vilniaus miesto savivaldybės vyr. architektas Mindaugas Pakalnis. „Išaugęs Naujamiesčio gyventojų skaičius ir sumažėjęs jų vidutinis amžius – vienas iš sėkmingiausių dalykų, nutikusių Vilniuje per pastaruosius 10 metų. Na, o taktinis urbanizmas, pramoninių teritorijų konversija, gyvi pirmieji aukštai ir humanizuota aplinka prie to daug prisidėjo. Tad turim kuo pasidžiaugti“, – rašo jis. Tačiau kaip prie šių pokyčių prisidėjo keliaujantys kiemeliai – buvęs miesto vyr. architektas nekalba. Beje, patys kiemeliai savivaldybės buvo pristatyti 2020 metais, taigi nuo to laiko praėjo tik 4 metai, o ne 10, kaip rašo M. Pakalnis.
Savivaldybė keliaujančius kiemelius pristatė 2020 metų rudenį. Tai mobilios platformos, kurios suteikė gyventojams galimybę kuriam laikui užkariauti įprastai automobilių užimamas vietas.
Keliaujančios platformos, pastatytos automobilių stovėjimo vietose, galėjo tapti erdve vaikams, kaimynų pokalbių erdve ar spontaniška kavine.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.