Trys architektų darbai, kurie 2023 m. sulaukė aštriausio pasaulio dėmesio

2024 m. sausio 21 d. 08:57
Lrytas.lt
2023 m. prasidėjo ir tęsiasi keli kariniai konfliktai, pasaulis tampa vis mažiau saugus. Tačiau architektai ir statybininkai toliau keičia aplinką, kuria kažką naujo ir įspūdingo, – apie tris labiausiai aptariamus metų architektūrinius projektus pasakojama „Forbes“.
Daugiau nuotraukų (9)
Piramidė (buvęs diktatoriaus Envero Hoxhos muziejus) Tiranoje, Albanijoje
Pastatas ilgą laiką stovėjo apleistas, tačiau 2023 m. olandų architektūros įmonė MVRDV jį pavertė jaunųjų albanų traukos centru.
1988 m. atidarytas E. Hoxho (jis 40 metų buvo Albanijos komunistų partijos pirmuoju sekretoriumi) muziejus, prie kurio projektavimo prisidėjo diktatoriaus dukra ir jos vyras. Originalaus apskrito statinio aukštis viršija 20 metrų. Viduje, salės centre, pastatyta didžiulė Hoxhos statula.
Žlugus sovietų blokui, muziejus nutraukė veiklą. Valdžia norėjo nugriauti ir piramidę, kuri buvo laikoma totalitarizmo simboliu. Tačiau daugelis Tiranos gyventojų pasisakė už tai, kad būtų išsaugotas nepaprastas architektūrinis statinys. Jame buvo įsikūrę biurai, sandėliai ir net naktinis klubas. Pastatas ėmė nykti, jame glaudėsi klajokliai ir benamiai. Tuomet išpopuliarėjo pramoga užlipti ant stogo ir nuvažiuoti nuo jo betoniniu šlaitu.
Pokyčių įgyvendinimo ėmėsi MVRDV architektai. Piramidė buvo restauruota ir perdažyta. Be to, skirtinguose pastato lygiuose viduje ir išorėje atsirado įvairiaspalvės dėžės, primenančios vaikiškus kubus. Dabar piramidėje įrengtos edukacinės erdvės, dirbtuvės, laboratorijos, nuomojami AirBNB kambariai ir biurai. Pagrindinis projekto autorių akcentas buvo IT specialybių mokymas paaugliams. Galimybė nusileisti betoniniu kalneliu išliko, tačiau tapo patogiau lipti į viršų.
Kompanijos „Neom“ kuriamas ilgiausias miestas „The Line“ Saudo Arabijoje
Didžiulė dykuma ir daugybė ekskavatorių, buldozerių ir sunkvežimių, kasančių milžinišką į ilgį nusidriekusią duobę. Taip dabar atrodo ilgiausio pasaulyje – 170 kilometrų ilgio, 200 metrų pločio ir 500 metrų aukščio dangoraižio statybų aikštelė. Tiksliau, du dangoraižiai ir erdvė tarp jų. Statybos kaina viršija 500 mlrd. dolerių.
„The Line“ sukėlė daugybę prieštaravimų, 2023 m. dėl šio projekto buvo sulaužyta daugybė sandorių. Miestas deklaruojamas kaip ekologiškas, tačiau jis atrodo kaip milžiniška siena, kur nė neaišku, kaip bendraus dykumos gyventojai. Vanduo bus gaunamas iš Raudonosios jūros, tačiau Saudo Arabijos gėlinimo įrenginiai veikia naudodami iškastinį kurą.
„The Line“ tituluojamas ilgiausiu pasaulyje miestu, kuriame namai, biurai ir parkai bus išdėstyti skirtingame aukštyje. Jo kūrėjai vaizdo įraše rodo, kad jei Manhatanas būtų linija, o miestai nesiplėstų į plotį, salos teritorija būtų žalia. Manoma, kad įgyvendinus „The Line“ projektą, čia galės gyventi 9 mln. žmonių, tačiau čia nebus nei automobilių, nei kelių, tik greitaeigis transporto greitkelis – kaip tokiomis sąlygomis valdyti logistiką ir išvengti spūsčių, daugeliui vis dar neaišku.
Saudo Arabija aktyviai propaguoja savo projektą. 2023 m. vasarą per „Discovery Channel“ buvo parodytas 45 minučių trukmės dokumentinis filmas apie „The Line“, kuriame dalyvavo projekto architektai ir net kronprincas Mohammedas bin Salmanas. „The Line“ projektavime dalyvauja pirmaujantys architektūros biurai „Morphosis“, „Cook Haffner Architecture Platform“ ir kiti.
Vasarą organizacijos „Amnesty International“ Didžiosios Britanijos padalinio vyriausiasis vadovas Peteris Frankentalis kritikavo architektus ir laikė juos iš dalies atsakingais už žmogaus teisių pažeidimus, kylančius dėl statybų. Kalbama apie tai, kad norėdamos pastatyti „The Line“ valdžios institucijos atėmė dalį žemės, kurioje tradiciškai gyveno beduinai. Juos teko iškeldinti jėga.
Dangoraižis netoli Padingtono stoties Londone, Jungtinėje Karalystėje
Vienas laukiamiausių Londono projektų – skaidrus dangoraižis „Paddington Square“ – turėtų būti baigtas iki metų pabaigos. Pastato sienos yra stiklinės. Jame įsikurs parduotuvės, biurai ir viešbutis. Visos biurų patalpos buvo išnuomotos likus pusantrų metų iki objekto užbaigimo.
Požeminis aukštuminis pastatas yra sujungtas su Padingtono stotimi – didžiausiu Londono transporto mazgu, kuriame susikerta keturios metro linijos ir iš kurio išvyksta „Heathrow Express“. Apatiniuose aukštuose įsikūrę restoranai ir kavinės.
2023 m. sudėtingas projektas bus baigtas. Iš pradžių architektas Renzo Piano čia ketino pastatyti 72 aukštų cilindro formos dangoraižį, tačiau tai sukėlė visuomenės pasipiktinimą. Praėjus keliems mėnesiams po projekto paviešinimo, jis buvo peržiūrėtas – liko tik 14 aukštų, o pastatas iš cilindro virto „plaukiojančiu kubu“.
architektūraProjektaipasaulis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.