Tai senos sodybos rekonstrukcija, jos pritaikymas ir naujos kokybės sukūrimas šiandienai, išlaikant statinių vietas bei jų semantiką. Tai diskusija tarp tradicijų ir modernumo. Šis siekis buvo įvertintas ir nominuotas prestižiniuose Europos šiuolaikinės architektūros „Mies van der Rohe’22“ adovanojimuose.
Slovėnijoje rengiamame BIG SEE Wood Design Award’23, projektas pripažintas nugalėtoju Medinių namų kategorijoje. (https://bigsee.eu/cedar-house/, https://bigsee.eu/bigsee-wood-design-awards/)
Suprojektuotų pastatų siluetai ir medžiagiškumas – tradiciniai. Projektuojami du atskiri tūriai. Pagrindinis – gyvenamasis namas, jo vieta aukščiau sklype, ir pagalbinis pastatas. Jis įsikomponuoja žemesnėje sklypo dalyje, priešais save formuodamas granitu grįstą ūkinio kiemo erdvę.
Pastatams pasirinkta nuosaiki, rami architektūrinė kalba. Pagrindinio pastato tūris integruojasi į kalvos aukštumą, asistuoja jai dalinai įsigilindamas į ją. Nesiekia dominuoti. Aplink pastatą išlaikomas natūralus ir kintantis aukštumėlės reljefas. Tai pastatui papildomai suteikia plastikos ir jautrumo. Kuria labai humanišką mastelį. Pastato siluetui grakštumo suteikia tūrinė išpjova su nedidele terasa pastogėje. Iš jos atsiveria įspūdinga slėnio erdvė, apjuosta miško parko.
Pagalbinis pastatas – santūresnis. Taip pat išlaikomas tradicinis tūrio siluetas. Tik čia pastato langai ir vitrinos jau „slepiamos“ už stumdomų langinių. Abu tūriai tarsi papildo vienas kitą, plėtoja tą pačią estetiką bei medžiagiškumą.
Pastatų apdaila – natūralus medis. Kedro medienos skiedrų danga. Tai tradicinė ir itin patvari danga. Keturiais skiedrų sluoksniais sukuria ne tik patikimą apsaugą, bet ir yra visiškai ekologiška ir tvari. Langų angokraščių bei įėjimo detalės pagamintos iš natūralios medžiagos – vario skardos.
Apskritai projekte naudojamos išskirtinai tik natūralios, ekologiškos medžiagos. Pastatų konstruktyvas – pušies medžio karkasas. Sienų ir stogo apšiltinimui panaudota natūrali medžio vata. Sienų ir pastogės vidinės apdailos iš natūralaus molio tinko. Jis ne tik yra tradicinė vietos medžiaga, tačiau tuo pačiu padeda užtikrinti ir norimą patalpų mikroklimatą. Grindys, langų rėmai taip pat iš natūralios medienos. Patalpų vėdinimą užtikrina natūrali vėdinimo sistema drauge su ištraukiamo oro šilumos siurbliu.
Minimalistinė projektavimo programa, aukšta kokybė, draugiški aplinkai – inovatyvūs sprendiniai kuria pridėtinę vertę, tačiau nekonkuruoja su aplinka. Priešingai – bando pritapti, atsiverti. Tarsi kviečia pajausti – išgyventi, pamatyti, išgirsti, paliesti, užuosti…
Visa tai buvo įvertinta ir Latvijoje organizuotame tarptautiniame konkurse „Sustainability in Architecture Construction and Design in Baltics 2023“ ( https://www.buvniekupadome.lv/konkurss/vertigakas-baltijas-ekas-un-projekti-2023/), kuriame projektas „Kedro namai“ pelnė Tvariausio gyvenamosios architektūros objekto Baltijos šalyse 2023 titulą (The Most Sustainable Building – Residential Building).
Tvarios architektūros konkurse įvertintos ne vien panaudotos tvarios statybinės medžiagos ir technologijos, tačiau ir pati pastato architektūrinės koncepcijos ideologija – tai pastatai, siekiantys visapusiškai būti dermėje su juos supančia aplinka.
„Kedro namai“ autoriai: Arūnas Liola, Rolandas Liola, Edgaras Neniškis, Rūta Vitonytė.