Atgaivino dvarą Rokiškio rajone, dabar ėmėsi medinės bažnyčios – tam skirs 1,1 mln. eurų

2023 m. rugpjūčio 2 d. 15:11
Kristina Ramanauskaitė
Rokiškio rajone stovinčią medinę Onuškio bažnyčią paskutinį kartą bandyta gelbėti 2014 m., kuomet valstybės lėšomis buvo paremontuotas griūvantis pastato dešinysis kampas. Maldos namai kurį laiką dar buvo naudojami pagal paskirtį, tačiau pastaruoju metu dėl avarinės būklės pastatas tapo pavojingi žmonių gyvybei.
Daugiau nuotraukų (8)
Šįkart iniciatyvos išsaugoti paveldo objektą ėmėsi Ilzenbergo dvaro savininkas, verslininkas Vaidas Barakauskas, skyręs 1,1 mln. eurų pastato atnaujinimui. Neseniai pradėtus Onuškio Šv. Mykolo arkangelo bažnyčios remonto ir restauravimo darbus tikimasi užbaigti per pusantrų metų.
Bendradarbiavo nuo pradžių
Lietuvoje nedaug privačių iniciatyvų, kai atnaujinami kultūros paveldo objektai. V. Barakausko teigimu, bendravimas su vietos bendruomene ir bažnyčia užsimezgė nuo pat pradžių, kai buvo atkuriamas Ilzenbergo dvaras, ta draugystė ir parama tęsiasi iki šiol.
Kadangi dvaras yra iš esmės dvasinis, o ne komercinis projektas, buvo noras išsaugoti ne tik tradicijas, bet ir atgaivinti aplinkines teritorijas, objektus. Bažnyčia natūraliai tapo aukojimo objektu, tai ne tik auka, bet ir noras, kad dvaras pasiliktų ne tik kaip ekonominis, bet ir dvasinis reiškinys Lietuvoje.
Būklė avarinė
Šiuo metu bažnyčios būklė avarinė. Jos eksploatacija negalima, nes pastatas kelia pavojų gyvybei ir sveikatai, ji bet kada gali nugriūti. Gelbėjant pastatą, bus sutvirtintos sienų ir pamatų konstrukcijos, iš išorės tvirtinamas karkasas, kad būtų galima saugiai dirbti viduje.
Pastate bus įrengta lietaus nuleidimo sistema, nes į vidų bėgantis vanduo neprideda ilgaamžiškumo, taip pat bus rekonstruojamos grindys, kur įmanoma atkuriama sienų tapyba.
Pagal galimybes bus bandoma išsaugoti originalias konstrukcijų detales. Šiuo metu vyksta chromatografiniai tyrimai. Seni bažnyčios langai ir durys bus pakeisti, pastate atsiras nauja elektros instaliacija ir apšvietimas, gaisro signalizacija, žaibosauga.
Restauravimui išvežti bažnyčios kryžiai, ieškoma, kas galėtų atkurti vitražus – tai vieni iš brangesnių darbų. Numatyta pagaminti naujus suolus, klauptus, sutvarkyti aplinką, pasodinti medžių. Tikimasi, kad savivaldybė prisidės prie automobilių stovėjimo aikštelės šalia bažnyčios išasfaltavimo.
Išsaugos autentiškas detales
Bažnyčios altorius irgi nekokios būklės, tačiau jo atnaujinimas į dabartinę sąmatą neįtrauktas. Paveldo objekto remonto darbus savo lėšomis finansuojantis verslininkas viliasi, kad atnaujinus maldos namų pastatą, vyskupija ras būdų ir galimybių altorių restauruoti savo lėšomis.
Statybininkai, žino, kad nugriauti ir pastatyti pastatą nuo nulio būtų greičiau, tačiau šiuo atveju stengiamasi išlaikyti ir pagal galimybes restauruoti ir išsaugoti autentiškas detales, todėl bažnyčios atnaujinimas gali užtrukti. Prie jos pluša ne tik statybininkai, bet ir architektai, restauratoriai, todėl pagrindinius darbus planuojama užbaigti ne anksčiau kaip po metų, tačiau renginių gali tekti palaukti ir pusantrų.
Sakralinio pastato istorija
Bažnyčios ir parapijos istorijoje rašoma, kad valstybės saugoma Onuškio Šv. Mykolo Arkangelo bažnyčia yra seniausia medinė šventovė Rokiškio rajone ir viena seniausių medinių bažnyčių Lietuvoje.
Onuškio miestelio sakralinių pastatų kompleksą sudaro bažnyčia, varpinė ir sandėlis.
Pirmąją katalikų bažnyčią Onuškyje apie 1674 m. pastatė bajorai Jurgis Zigmantas Rajeckis su žmona Eufrozinija Mlečkaite. Bažnyčia buvo mūrinė, dengta šiaudų stogu, marmuro grindimis, pastatyta ant aukščiausios miestelio kalvos, dabartinėse senosiose Onuškio kapinėse.
Pastatė bajorai
1772 m. minima griūvanti Onuškio bažnyčia, o 1774 m. Onuškyje naują medinę bažnyčią ant akmeninių pamatų kitoje miestelio vietoje pastatė bajorai Ona ir Konstantinas Kaminskiai. Bažnyčia buvo pastatyta be piliorių ir atramų, naudojant medines vinis be geležinių sutvirtinimų. Bažnyčios aukštis iki lubų 8 metrai, o iki skliauto viršaus – 14,5 metro.
Medinės bažnyčios aukso amžius – Onuškio dvaro bajorų Komarų valdymo laikotarpis. 1892 m. senų lentų altoriai pakeisti naujais barokiniais, kurie buvo atvežti jau pagaminti ir su paveikslais.
1908 m. ilgametis Onuškio klebonas Juozas Čiuvinskas kartu su parapijiečiais suremontavo bažnyčią, kuri tebestovi iki dabar. 1921 m. perdengtas bažnyčios stogas. Kunigas Juozas Čiuvinskas net 25 metus kunigavo Onuškio bažnyčioje ir buvo palaidotas šventoriuje.
Architektūra
Onuškio bažnyčia turi neobaroko stilistikos bruožų. Ji suręsta iš tašytų rąstų, o šiaurinė zakristija sumūryta iš plytų. Pastatas kryžiaus formos plano, su kvadratiniais bokštais kampuose ir užbaigtas trisiene apside. Pagrindinis fasadas simetriškas, su išsikišusiais bokštais kampuose. Langai segmentiniai, apjuosti tiesiais lentų apvadais.
Bokštai dengti keturšlaičiais piramidiniais stogeliais su nedideliais kupoliukais ir kryžiais.
Didysis altorius barokinis. Jo centre, raudonoje nišoje didelis kryžius su nukryžiuotojo Jėzaus skulptūra. Bažnyčios sakykla medinė, puošnių liaudiško baroko formų, puošta skulptūromis ir drožiniais, jos viršuje Šv. Mykolo Arkangelo skulptūra.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.