Ant Blindžių gatvės 31-ojo namo šviesaus atminimo R.Adomaičiui lenta jau kabo. Bet biurokratiniams barjerams įveikti ir jai pakabinti prireikė metų.
Aktoriaus atminimo įamžinimo iniciatoriai gavo laišką iš savivaldybės, kad tokiai lentai jokių leidimų ir suderinimų nereikia.
Iki tol Istorinės atminties komisijos vadovas Gediminas Jaunius R.Adomaičiui skirtą atminimo lentą kabinti draudė.
Siekė vienodos estetikos?
G.Jaunius aiškino, kad komisija yra patvirtinusi vienodą atminimo lentos tipą, kuriuo jau keletą metų pagerbiami iškilūs, Vilniaus istorijai reikšmingi asmenys.
Sostinėje dabar esą visur kabinamos atminimo lentos, kurios privalo būti vienodos kaip gatvių pavadinimų lentelės, todėl netipinei R.Adomaičio atminimo lentai nepritarta.
Taip Istorinės atminties komisija kartu su vyriausiojo architekto komanda esą siekia mieste vienodos estetikos. G.Jauniaus žodžiais, ji turi būti aukštesnė ir išlaikyti solidų tempą istorinių atminčių žingsniuose.
Pasiūlė ir kitas pavardes
Vis dėlto pakabinę atminimo lentą kaimynai dar ketina pasodinti medį R.Adomaičiui atminti.
Vienas iniciatorių žurnalistas Vilius Kavaliauskas pasakojo, kad lėšų surinkta netgi daugiau, nei reikia, todėl nuspręsta įamžinti ir kitų garsių vilniečių atminimą.
Pasiūlytos pirmojo olimpinio čempiono Dano Pozdniako, rašytojo Jono Avyžiaus, muzikų Sauliaus Sondeckio ir Silvijos Sondeckienės, poeto Pauliaus Širvio, disidento, politinio kalinio Viktoro Petkaus pavardės.
Dabar jau aišku, kad savivaldybės leidimo atminimo lentai kabinti nereikia, – tik gyventojų sutikimo.
Tokios pozityvios žinios, anot V.Kavaliausko, leidžia pajusti pakilimą: „Būtent tai ir jaučiame, ypač kai suskaičiavome, kad surinkome daugiau, nei kainavo lentelė, kurią padarė bendrovės „Žybartuva“ meistrai.
Suma buvo neįtikėtinai maža, ko gero, jie mums norėjo padovanoti. Netgi patys pasižiūrėjo, kokia namo spalva, – gražiai parinko!
Beje, padėkojo, kad pakvietėme juos pagerbti tokį garbingą žmogų.
Tiesiog parašyta, kad šitame name nuo 1982 iki 2022 metų gyveno aktorius R.Adomaitis. Viskas. Labai kuklu, tinka prie Regimanto asmenybės.
Kaimynas paliko gražų pėdsaką, visi sutarė, kad reikia atminimo lentelės. Visi sakė: darykime, ir padarėme.“
Viskas jau buvo numatyta
Blindžių gatvės 31-ajame name gyvenęs R.Adomaitis mirė praėjusių metų birželio 20-ąją. Po mėnesio jo kaimynai Istorinės atminties komisijai pateikė prašymą dėl atminimo lentos.
Pasirašė ne tik jie, bet ir Vyčio paramos fondo pirmininkas generolas Česlovas Jezerskas, pažadėjęs padėti įrengti lentą, dailininkas Rimantas Dichavičius, kuris rūpinosi dizainu.
Kad atminimo lenta būtų įrengta, neprieštaravo aktoriaus sūnus Mindaugas Adomaitis.
Dviejų Lietuvos ordinų kavalierius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas R.Adomaitis Blindžių gatvės 31-ajame name gyveno 40 metų – nuo 1982-ųjų.
Tačiau savivaldybė tarė „ne“.
Stengėsi vilkinti laiką?
Istorinės atminties komisija pažadėjo, kad prašymas bus svarstomas rugpjūčio 31-osios posėdyje.
Kai įpusėjo rugsėjis, namo gyventojai savivaldybės pasiteiravo, koks buvo sprendimas ir kodėl negauna atsakymo.
Į klausimus jiems buvo atsakyta, kad sprendimas neigiamas, o oficialų atsakymą gausią vėliau.
V.Kavaliauskui susidarė įspūdis, kad savivaldybė stengėsi vilkinti laiką ir kuo ilgiau nuslėpti savo gėdingą sprendimą: „Ką turi jausti aktoriaus artimieji, sužinoję apie tokį savivaldybės žingsnį?“