Planuojama atgaivinti seną poliklinikos pastatą ir jame įkurti gyvenamuosius būstus bei bandomąją verslo rezidenciją, skirtą dėl karo netekusiems darbo. Vėliau šį modelį siekiama pritaikyti kitose bendruomenėse.
Ukrainoje dėl šaudymų ir okupacijos sugriauta itin daug pastatų ir gyvenamųjų namų, kas paskatino masinę gyventojų migraciją. Registruota net 4,9 mln. gyventojų, kurie persikėlė į kitus šalies miestus, o 38 proc. įmonių patyrė tiesioginių nuostolių. 21 proc. įmonių turi turto likusio okupuotose teritorijose.
Šalies viduje perkeltųjų asmenų būsto paklausa didėja ir būsto trūkumo klausimas yra aktualus ne tik didmiesčiuose, bet ir mažesniuose miestuose-regionuose.
Poliklinikos transformacijos idėjos autoriai siūlo atsisakyti modulinių gyvenviečių miestų pakraščiuose ar paskubomis pastatytų gyvenamųjų kompleksų imigrantams. „Naujakurių iškėlimas į jiems skirtus rajonus bei gyventojų skirstymas į „vietinius“ ir atvykėlius“ kuria socialinę atskirtį, kelia konfliktus ir naujakurių neintegruoja į bendruomenę.
Vietoje to siūlome naujakurius apgyvendinti urbanizuotose miesto dalyse, transformuoti ir suteikti naują gyvenimą nenaudojamiems, apleistiems pastatams, kurie dažnai yra arti kitos miesto infrastruktūros – švietimo įstaigų, paslaugų, komercijos, viešojo transporto,“ – teigia PUPA vadovas Tadas Jonauskis.
Senasis poliklinikos pastatas praplėstas pritvirtinant konstrukciją su balkonais, atvertas pirmas aukštas, įveiklintos stogo erdvės, įrengtos saulės baterijos, projektuojami skirtingų dydžių butai. Poliklinikos transformacijos projektas vienu metu sprendžia kelias problemas: siūlomas naujas būstas, kuriamos darbo erdvės ir atnaujinamas nenaudojamas pastatas bei tvarkoma aplinka ir viešosios erdvės. Taip pat savivaldybė planuoja pastate įrengti psichologinės pagalbos centrą bei teikti paslaugos padedančias perkelti ar susikurti savo darbo vietą,
„Kiekvienas mažas ir didelis Ukrainos miestas turi apleistų pastatų, kuriuos būtų galima paversti panašiomis verslo rezidencijomis.
Poliklinikos pastatas nenaudojamas pagal paskirtį ir stovi tuščias jau devynerius metus. Jo bendras plotas yra 10 000 kv.m. Jį rekonstravus gausime 140 butų bei 3000 kv.m komercinei, biurų veiklai, dirbtuvėms, paslaugoms.“ – aiškina miesto meras Jurijus Fomičevas.
Slavutyčius yra miestas šiaurės Ukrainoje, pastatytas įvykus Černobilio katastrofai. 24 tūkstančių gyventojų miestas išsiskiria gamtine aplinka, kokybiška švietimo sistema, socialine infrastruktūra.
Deokupavus Kijevo ir Černigovo sritis, Slavutičius tapo vienu iš miestų, suteikiančiu prieglobstį perkeltiesiems asmenims. Slavytučius bus pirmasis miestas, kuriame išbandomas pastato transformacijos į būstus ir verslo rezidenciją projektas.
Slavutyčiaus miestas partneris yra Visaginas.