Atskleidė apdovanojimus, kurie bus įteikti Nacionalinių architektūros apdovanojimų laureatams

2023 m. kovo 30 d. 18:23
Aplinkos ministerija
Išrinkta pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, prizo idėja. Iš 11 vizualaus ir tarpdisciplininio meno bei dizaino kūrėjų, komisijos nuomone, geriausiai konkurso kriterijus atspindėjo šiuolaikinio meno kūrėjos, architektės ir dizainerės Aistės Ambrazevičiūtės pasiūlyta idėja, kurioje taikliai ir estetiškai užkoduota organikos ir geometrijos dermė.
Daugiau nuotraukų (3)
Konkurso, kurį organizavo Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga, Lietuvos Respublikos aplinkos ir Kultūros ministerijos, šiuolaikinio meno ir dizaino kūrėjai buvo kviečiami peržengti tradicinį apdovanojimų statulėlės formatą, eksperimentuoti ir permąstyti „apdovanojimų statulėlės“ reiškinį.
„Į Nacionalinių architektūros apdovanojimų kūrimą stengėmės įtraukti ne tik architektų, bet ir tarpdisciplininio meno kūrėjų bendruomenę. Konkurse dalyvavę kūrėjai pateikė apdovanojimų prizo vizijas ir praplėtė architektūros apibrėžimo lauką“, – teigia aplinkos viceministrė Daiva Matusevičė.
Pagal konkurso nuostatus NAA apdovanojimų prizo objektas (statulėlė) siekė susieti architektūros tradicijų tęstinumą su neapibrėžtomis aplinkos ateities galimybėmis. Objektas turėjo išlaikyti pradžios formos (architektūros tradicijos) atpažįstamumą, tačiau drąsiai interpretuoti kintantį architektūros vaidmenį šiai sričiai vis daugiau jungiantis su kitomis, nykstant architekto veiklos apibrėžtumui ir vis daugiau dėmesio skiriant ne architektūros formoms, išoriniam grožiui, bet žmonėms ir procesams.
Idėjoje paliesti dėmenys – gamta ir architektūra
Nacionaliniams architektūros apdovanojimams skirto prizo objekto idėjas vertino komisija, sudaryta iš savo sričių profesionalų. Tai architektė Ona Lozuraitytė-Išorė, šiuolaikinio meno ir dizaino kūrėjas Julijonas Urbonas, menotyrininkė Aušra Trakšelytė, kultūros viceministrė Daina Urbanavičienė bei aplinkos ministro patarėja komunikacijai Aistė Žilinskienė.
Anot komisijos narės, menotyrininkės Aušros Trakšelytės, visi konkurso dalyviai atsižvelgė į nuostatuose pateiktus kriterijus, tačiau siūlomą objekto pradinę formą, t. y. kubą, interpretavo savaip. „Dalis jų vieną iš pamatinių geometrinių figūrų transformavo formos, kiti – medžiagos prasme arba ėmėsi jos dekonstravimo, išplėsdami ne tik architektūros, bet ir apdovanojimams skirto objekto sampratos ribas“, – teigia komisijos narė.
Konkurso komisijos nuomone, geriausiai konkurse keliamus kriterijus atspindėjo A. Ambrazevičiūtės pasiūlyta idėja, kurioje paliesti abu dėmenys – gamta ir architektūra. Pagrindinė objekto idėja siekia formą, paviršių ar medžiagiškumą parodyti per molekulinę, mikroskopišką perspektyvą.
Pasak konkurso laimėtojos, mus supanti aplinka susideda iš nematomų dalelių, o kiekvienas architektūros kūrinys – iš daugelio nematomų jungčių, sluoksnių, sprendimų bei procesų. Pažvelgus į bet kurį paviršių, jame slypi gyvybė, nors ir akimi neregima. Architektūroje taip pat sąveikauja begalė veiksnių, kuriuos reikia išspręsti bei apgalvoti, norint realizuoti idėją.
„Objekto vizualinė išraiška kubo formą paverčia permatoma, atvira bei kompleksiška esybe. Kiekvienas formos paviršius vis kitoks, o žvelgiant į vidų, atsiveria asociatyvių erdvių begalybė. Objektas neturi pagrindinės pusės, visos kraštinės lygiavertės. Nelygūs, netobuli bei detalūs objekto formos kontūrai bei paviršiai siūlo drąsiai interpretuoti konvencionalias normas. Atidžiai stebint supančią aplinką bei žvelgiant gilyn, kiekvienas paviršius ar forma įgauna neregėtą identitetą. Taip kubas tampa lavos paviršiumi, augimo motyvais ar grybienos sporomis“, – prizo idėją apibūdina A. Ambrazevičiūtė.
Konkurso nugalėtojai skirta 3 000 Eur premija. Antrosios bei trečiosios vietos laimėtojams Gabijai Pernavaitei ir Žygimantui Bėrontui (duetas „allsofeatherlightseven“) bei Aistei Marijai Stankevičiūtei atiteks 600 ir 400 Eur skatinamosios piniginės premijos.
Bus įteikta 10 prizų
NAA apdovanojimų prizai atiteks nugalėtojams 9-iose kategorijose: Gyvenamosios architektūros kūrinys, Kultūrinės ir socialinės architektūros kūrinys, Komercinės architektūros kūrinys, Viešoji erdvė, Tvarios inovacijos architektūroje, Konversija, Kultūros paveldo objekto atnaujinimas, Urbanistikos kūrinys, Už architektūros teoriją ir sklaidą, taip pat ir geriausiam kūriniui – didžiojo prizo laimėtojui, išrinktam iš visų kategorijų nugalėtojų.
NAA kviečiama paraiškas teikti iki balandžio 14 d. Į 2023 m. NAA apdovanojimus gali pretenduoti 2021 m. sausio 1 d. – 2022 m. gruodžio 31 d. įgyvendinti kūriniai. NAA teikiamas architektūros objektas turi būti užbaigtos statybos originalus kūrinys, taip pat, atsižvelgiant į apdovanojimų kategorijų specifiką, bus vertinamas pagal NAA vertybes.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.