Profesinę veiklą pradėjo su kitais Pritzkerio premijos laureatais
1953 metais gimęs D.Chipperfieldas yra 52-asis prestižinės Pritzkerio architektūros premijos laureatas. Tarptautiniu mastu, tai aukščiausias architektūros apdovanojimas visame pasaulyje.
„Esu labai priblokštas ir dėkingas už nepaprastą garbę būti siejamam su ankstesniais apdovanotaisiais, kurie suteikė tiek daug įkvėpimo šiai profesijai, – pažymėjo D.Chipperfieldas. – „Priimu šį apdovanojimą kaip padrąsinimą ir toliau nukreipti savo dėmesį ne tik į architektūros esmę ir jos prasmę, bet ir į indėlį, kurį architektai gali įnešti sprendžiant egzistencinius klimato kaitos bei visuomenės nelygybės iššūkius.“
D.Chipperfieldas gimė Londone, tačiau užaugo pietvakarių Anglijos kaimo ūkyje, kuris suformavo jo pirmąjį stiprų fizinį įspūdį apie architektūrą. 1976 metais jis baigė Kingstono meno mokyklą, o 1980-aisiais – Architektūros mokyklą Londone.
Tapęs architektu, iš pradžių jis dirbo itin garsiais kolegoms, kiek anksčiau tapusiais Pritzkerio architektūros premijos laureatais – seru Normanu Fosteriu ir seru Richardui Rogersu. Vis dėlto netrukus 1985 metais Londone jis įkūrė savo vardo studiją „David Chipperfield Architects“, kurioje dirba iki šiol.
Garsėja itin subtiliomis renovacijomis
Dabar D.Chipperfieldas visame pasaulyje yra žinomas dėl savo subtilios modernizmo architektūros bei itin jautrių architektūrinių renovacijų.
Jo studija turi biurus Berlyne (vokietija), Milane (talija), Šanchajuje (Kinija) ir Santiago de Composteloje (Ispanija). Žinomiausi D.Chipperfieldo projektai užsienyje – Naujojo muziejaus (Neues Museum) Berlyne atnaujinimas (2009 m.) ir Venecijos „Procuratie Vecchie“ restauracija (2022 m.).
Abu pastarieji išskiriami, kaip itin kruopštaus elgimosi su paveldu pavyzdžiai. Didžiojoje Britanijoje bene garsiausias jo kūrinys – Upės ir irklavimo muziejus (1997 m.).
Taip pat galima paminėti Amerikos taurės pastatas Ispanijoje (2006 m.), BBC pastatą Škotijoje (2007 m.), Veikfildo miesto istorinėje dalyje atidarytą šiuolaikinę galeriją „The Hepworth Wakefield“ (Anglija, 2011 m), Teisingumo miestą Barselonoje (Ispanija, 2011 m.), „Jumex“ kolekcijos muziejų „Colección Jumex“ Mechike (Meksika, 2013 m.), James Simon galeriją Berlyne (2018 m.) ir kt.
2012 metais D.Chipperfieldas 13-ojoje tarptautinėje architektūros bienalėje kuravo Architektūros parodą.
D.Chipperfieldas taip pat yra žinomas dėl savo klimatui jautraus požiūrio į projektavimą. Pritzkerio architektūros premija yra skiriama gyviems architektams pagerbti jų reikšmingus pasiekimus.
Kartu su specialiu bronziniu medalijonu laureatams įteikiama ir 100 tūkst. JAV dolerių (apie 100 tūkst. eurų). Iškilminga apdovanojimų ceremonija šiemet vyks gegužę, Graikijoje.
Parengta pagal Pritzker Prize ir PILOTAS.LT informaciją.