Profesiniame kelyje R.Mikšiūnas pasuko visai ne architektūros link – baigė biologijos mokslus, Vilniaus universitete studijavo genetiką, apsigynė daktaro laipsnį, o dabar dirba Inovatyviosios medicinos centre.
„Darbas mokslinis, straipsniai, konferencijos, eksperimentai. Daugiausia dirbame su kamieninėmis ląstelėmis. Tai – mano pagrindinis gyvenimo užsiėmimas, o architektūra visada buvo mano gyvenime“, – pasakojo 31 metų vyras.
„Laikinajai sostinei“ R.Mikšiūnas atskleidė, kaip susidomėjo lego, ir papasakojo apie neeilinę savo idėją – Iljinų namą paversti oficialiu kaladėlių rinkiniu.
Namo modelis su interjeru
Architektūra R.Mikšiūnas tikina domėjęsis nuo pat vaikystės.
„Prisimenu, kad aštuntoje klasėje su tėvais važiavome į Liepoją. Jos architektūra man paliko labai didelį įspūdį. Atsimenu, tada sena juostine kamera fotografavau tą architektūrą ir sakiau: kokie įdomūs pastatai! Bet architekto profesijos nepasirinkau, dabar galvoju, kaip taip atsitiko. Vėliau pradėjau architektūrą fotografuoti ir telefonu“, – kalbėjo pašnekovas.
Viską pakeitė prieš penkerius metus gauta dovana – mažas lego rinkinys. Iš jo Rokas sukonstravo pirmąjį architektūrinį modelį.
„Nuo tada ir pradėjau. Ko gero, didžiausias šuolis į priekį buvo 2020 metais, kai parašiau „Kaunas 2022“ programai „Modernizmas ateičiai“ ir pateikiau paraišką Lietuvos kultūros tarybai, gavau finansavimą, vedžiau architektūros dirbtuves vaikams“, – atviravo kūrėjas.
Naujausias R.Mikšiūno kūrinys – modeliukas, sukurtas pagal Kaune esantį Iljinų namą.
„Man patinka modernizmas, nes jame yra aiškios, išraiškingos formos, nėra nieko per daug. Tai mane žavi. Esu vilnietis, su Kaunu artimo ryšio neturiu, bet kai vaikščiojau Laisvės alėja, Kęstučio, K.Donelaičio, V.Putvinskio gatvėmis, ta architektūra mane labai sužavėjo. O kodėl Iljinų namas? Tiesiog norėjau sukurti didelį, įdomų rinkinį su interjeru. Iljinų namas yra vienas išskirtiniausių iš visų gyvenamųjų tarpukario namų“, – aiškino vilnietis.
R.Mikšiūno atkartotame Iljinų namo interjere – iš kaladėlių sukurti baldai, kuo artimesni tarpukario modernizmo stilistikai.
Iki svajonės – sunkus kelias
Sukurti modelį pagal Iljinų namą vaikinui truko beveik dvejus metus.
„Prie jo dirbau nuo 2020 metų, bet dariau pertrauką, nes 2021 metais reikėjo gintis doktorantūros laipsnį, tad kūrybinis procesas užsitęsė. 2022 metų spalio mėnesį baigiau, paruošiau vizualus, tačiau nusprendžiau per kalėdinį laikotarpį labai nesireklamuoti. Po Naujųjų metų kibau į darbus ir nuo ketvirtadienio viskas išsprogo“, – prisiminė kūrėjas.
Ir išties greičiausiai didelė dalis kauniečių pastebėjo socialiniuose tinkluose masiškai plintančią modelio nuotrauką, kuria dalijosi ir Kauno miesto savivaldybė. Mat R.Mikšiūnas turi svajonę Iljinų namo modelį paversti oficialiu lego rinkiniu, kurį kada nors būtų galima ir įsigyti.
Tačiau tai padaryti nėra paprasta. Tokių kaip Rokas, savo kūrinius oficialiai norinčių paversti rinkiniais, ne vienas, tad konkurencija išties didelė. Kad Danijos įmonė, gaminanti lego, svarstytų vilniečio kūrinį paversti oficialiu rinkiniu, jis pirmiausia turi būti išrinktas balsuojant žmonėms.
„Jei modelis surenka 10 tūkst. balsų, tada lego gaminanti įmonė vertina, ar jis taps realiu rinkiniu, ar ne. Balsams surinkti dar turiu labai daug laiko, bet manau, kad reikia važiuoti iki galo ir dabar dalytis kiek įmanoma, kad ta banga nenusloptų“, – aiškino idėjos autorius.
Šiuo metu R.Mikšiūno kūrinys jau turi kelis tūkstančius balsų, daugiausia jų – iš labai entuziastingai nusiteikusių tautiečių.
„Aš nelabai tikėjausi tokios reakcijos. Pats rinkau, konstravau, kūriau tą modelį, tai taip ilgai užtruko, kad galvojau: viskas, užbaigsiu ir bus ramu. Bet kai pasidalinau, sulaukiau tiek palaikymo, kad esu tikrai labai dėkingas tiems lietuviams, kurie užsivedę visur dalinasi ir palaiko.
Labai džiaugiuosi. Mano kantrybė atsipirko su kaupu. Žinot, kaip lietuviai visada nori laimėti „Euroviziją“, taip ir čia: maža šalis, tarptautinė auditorija. Manau, bet koks projektas, kuris reklamuoja Lietuvos vardą, lietuviams labai aktualus“, – svarstė kūrėjas.
Savininkas svarsto dėl naudos
R.Mikšiūnas tikino, kad modeliukas kiek įmanoma atitinka realų K.Donelaičio gatvėje stovintį pastatą, nors dėl svajonės paversti jį oficialiu rinkiniu teko atlikti ir šiek tiek korekcijų.
„Šiaip namo proporcijos yra sumažintos. Jis turėtų būti kvadratinio išplanavimo, bet yra stačiakampio. Priežastis ta, kad lego rinkiniai turi detalių limitą – 3 tūkstančius. Kai pradėjau, dariau originaliai – kvadratinį išplanavimą, bet pastebėjau, kad viršiju detalių skaičių, dėl to pakito išplanavimas“, – aiškino pašnekovas.
Kaune stovintis Iljinų namas priklauso kauniečiui verslininkui Zigmantui Dargevičiui. Jis tikino apie Roko idėją kurti lego modelį sužinojęs visai neseniai iš interneto.
„Nieko nežinojau, man tai buvo staigmena. Pats nieko neorganizavau, nieko nedariau, nelabai prisidėjau“, – kalbėjo verslininkas.
Z.Dargevičius sakė neturintis supratimo, ar idėja duos naudos, ar gal kaip tik pakenks.
„Nelabai net suvokiu – čia turbūt būtų populiarinimas. Tik tiek. Bet ir nuostolis. Manau, kad namas vertas būti lego rinkiniu, bet nežinau, ar tai nesumenkins jo vertės. Bijau, kad jis nepasidarytų toks nuvalkiotas“, – svarstė namo savininkas.
Lietuvos modernizmo architektūros etalonas
Iljinų namas pastatytas tarpukariu, 1933 metais, pagal inžinieriaus, architekto Arno Funko projektą.
Šis dviejų aukštų gyvenamasis namas – Kauno ir Lietuvos modernizmo architektūros etalonas.
Sovietmečiu ir vėliau pastate veikė įvairios valdiškos įstaigos.
Priešpaskutiniai šeimininkai buvo Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Civilinės saugos skyrius, o nuo 2016 metų namas priklauso verslininkui Z.Dargevičiui.
Avarinės būklės pastatą verslininkas renovavo, buvo atnaujintas namo fasadas su įspūdingais langais, atkurtos tikros spalvos ir namo interjeras.