WAF geriausius kiekvienų metų pastatus skelbia nuo 2008-ųjų. Įdomu, jog šiemet pastarojo prestižinio architektūrinės bendruomenės titulo nusipelnęs 206 m aukščio Sidnėjaus bokštas nėra naujos statybos objektas.
Žinoma danų architektūrinė kompanija 3XN humanizavo ir itin novatorišku pavertė XX amžiaus 8-ojo dešimtmečio dangoraižį, pastatytą architekto Jorno Utzono šedevro – Sidnėjaus operos teatro – pašonėje. Dėl atnaujintame statinyje įdiegtų daugybės itin pažangių „žaliųjų“ technologijų architektūra nė kiek nenukentėjo ir net gerokai išlošė.
Tai jau ne pirmas kartas, kai WAF „superžiuri“ nusprendžia didžiausiu prizu apdovanoti už renovaciją. Štai 2019 metais, dar prieš pandemiją ji geriausiu metų pastatu paskelbė Tilburgo viešąją biblioteką „LocHal“, įsikūrusią 1930 metų statybos buvusiame lokomotyvų angare (rekonstrukcijos arch. „Civic architects“, „Braaksma & Roos Architectenbureau“ ir „Inside Outside“ / Petra Blaisse). Būtent renovacijos, rekonstrukcijos ir įvairūs pakartotiniai panaudojimai greta „žaliosios statybos“ objektų tampa ryškia šiuolaikine architektūrine tendencija, tuo pačiu pabrėžiančia architektų indėlį sprendžiant klimato krizę.
Beje, pernai WAF festivalyje Metų pasaulio pastato titulą laimėjo taip pat danai – architekto Bjarke‘s Ingelso firmos BIG suprojektuotas naujasis Kopenhagos vietoženklis „Amager Bakke“. Tai naujoviška atliekų energijai gaminti skirta jėgainė, dirbanti ne vien kaip šiukšlių perdirbimo gamykla, bet ir kaip kopenhagiečių aktyviojo poilsio zona.
15-tame WAF išrinkti ir kitų kategorijų nugalėtojai. Pasaulio metų interjeru čia paskelbta Pingtano vaikų biblioteka Kinijoje (arch. „Condition_Lab“), geriausiu kraštovaizdžiu – Gaodango kaimo kraštovaizdžio išsaugojimas ir atkūrimas, o Metų ateities projektu – Svajonių kelias (arch. „CAATStudio“) Irane.
Parengta pagal WAF ir PILOTAS.LT informaciją.