Vos pora valandų kelio nuo Vilniaus – dizaino, gamtos ir vaišių fiesta įtampos išvargintiesiems

2022 m. rugsėjo 20 d. 20:44
Kūrybingi latviai nesiliauja stebinę. Praėjusiais metais į Muordangos ežerą jie nuleido plaukiojančią salą su stiklo palapine nakvynei, o šįmet pakvietė pernakvoti miške, iškėlę jame besisukantį namą.
Daugiau nuotraukų (31)
„Nepaslyskit“, – palydėjusi iki valties, nuo kranto plukdančios į salą, įspėjo Gundega Skudrinia (Skudriņa – latv.).
Tai buvo 2021-ųjų vasarą, kai jos vadovaujama kūrybinė asociacija „Skudros metropole“ svečius pirmąkart pakvietė pernakvoti dirbtinėje saloje, esančioje ant Muordangos ežero.
Šiemet kūrėjų komanda kartu su dizaino sprendimų studija „Don’t Panic“ sumanė dar vieną išskirtinį projektą – rugpjūtį netoli Kuldygos, Rendos seniūnijoje, atidarė „Gamtos galeriją“.
Kadangi norinčiųjų ją aplankyti nutįso eilės, kūrėjai sutarė, kad ji veiks ir kitąmet.
Gydomoji gamtos galia
„Tai, ką darome, nėra nei viešbutis, nei trumpalaikė būsto atostogoms nuoma. Suteikiame galimybę įgyti kitokios nakvynės patirties, o gamta pas mus svarbiausia“, – „Lietuvos rytui“ pasakojo G.Skudrinia.
Pasak jos, pasaulis šiuo metu išgyvena neramius, šokiruojančius laikus. Žmonės gyvena nuolat įsitempę, o įtampa kaupiasi.
„Negerai. Užtat kartu su komanda norėjome surasti tokią vietą ir sukurti tokią aplinką, kurioje žmonės galėtų atgauti jėgas. Neįsivaizduoju geresnės pagalbininkės už gamtą.
Gamta gydo sielą, sukelia teigiamus jausmus, ji – meno ir dizaino įkvėpėja. Užtat mūsų išskirtinio dizaino galerija ir yra ta vieta, kurioje žmogus negali likti abejingas gamtai, o tai teigiamai veikia sveikatą, darbingumą, psichiką“, – pasakojo šios neįprastos vietos šeimininkė.
Ausinės ir nakvynė
„Gamtos galerija“ – tai projektas, kuriame pavyko sujungti modernų dizainą, instaliacijų meną, gastronomiją ir kultūrą. Ir kaip visa tai vyksta?
Pasak G.Skudrinios, svečiai turi kelias galimybes. Viena jų – iš anksto pasirinkti norimą programą ir sutartu laiku atvykti grupėmis, kita – užsisakyti nakvynę dviem išskirtinio dizaino statinyje, o kartu ir keletą pramogų.
Atvykus ir poromis, ir grupėmis verta pasimėgauti kultūros renginiais – pažiūrėti kiną prie ežero, užlipti į garso kalną, kuriame rengiami muzikiniai instaliacijų spektakliai „Garsas 360 laipsnių kampu“. Jį sukūrė muzikantas ir kompozitorius Tomas Mikalas (Toms Mikāls).
Išėjus pasivaikščioti gamtos takais galima pasiklausyti iš medžių sklindančios poezijos – stabtelėjus ties jais tereikia užsidėti ausines ir įsiklausyti, kaip ji skamba.
Vienas maršrutas veda „Gamtos galerijos“ taku, kuriame informaciniai stendai nukreipia dėmesį į įvairius objektus – augalus, gyvūniją, įvairius kitus gamtos kūrinius, o su jais supažindina garso įrašai, kuriuos paruošti padėjo biologai.
„Vis dėlto patraukliausi yra arbatos ritualai ir nakvynė pastate, kuris mechaniškai sukasi aplink savo ašį.
Viduje esantys žmonės pro langą gali stebėti gamtos galeriją – sienų įrėmintą kraštovaizdį.
Namui pasisukant tam tikru kampu prieš akis atsiveria keturi meno kūriniai“, – taip apie sumanymą aiškino Gundega.
Dar vienas šio statinio techninis sprendimas – slankiojančios grindys: nors ir vidurnaktį galima su visa lova „iščiuožti“ į lauką ir stebėti atsivėrusį dangų.
Susišlavė apdovanojimus
„Įvairius projektus su dizaineriu Marciu Zieminiu (Mārcis Ziemiņš) kuriame aštuonerius metus. Iki pandemijos įvairiose valstybėse rengėme gastronominius performansus – teatralizuotas vaišes.
Kai atslinkusi pandemija uždarė valstybių sienas, o žmonės būriais nebegalėjo dalyvauti renginiuose, sugalvojome, kaip pavieniams žmonėms suteikti įspūdžių. Taip atsirado „Neįprastos naktys“, – pasakojo G.Skudrinia.
Dieniniams kavos ritualams bei neįprastai nakvynei skirtą veidrodinį namą jos kūrėjų komanda ir Marcio „Dont Panic“ projektuotojai 2020-aisiais pakabino virš Amatos upės Cėsyse.
Pasak Gundegos, per porą vasaros mėnesių jį aplankė kone 2 tūkst. žmonių. Vieni jame „pakibdavo“ virš upės nakvynei, kiti dieną į jį pakildavo kavos ritualų.
„Tas veidrodinis namukas su stiklinėmis grindimis buvo mūsų čempionas – įvairiuose tarptautiniuose renginių konkursuose projektas mums uždirbo daugybę medalių“, – pasidžiaugė Gundega.
Pirmąją pandemijos metų žiemą abi kūrėjų komandos kvietė svečius į Rygą – į 20-ąjį „Filosofų rezidencijos“ aukštą.
O ten jau tikrąją realybę maišė su virtualiąja, nepamiršdami vaišių, kurias gamino talentingas kulinaras Raimondas Zuomeras (Raimonds Zommers) – tas pats, kurio paruošti patiekalai keliauja ir į dabartinę „Gamtos galeriją“.
Kainos klientų neatbaidė
Ir pernykštę, ir šių metų vasarą „Neįprastos naktys“ plūduriavo ant Muordangos ežero. Tai taip pat išskirtinis projektas, kuriam kūrėjai iš 30 ežerų Latvijoje išrinko tyliausią, o ieškodami gamtos vertybių išstudijavo ir visą Muordangos regioną.
Plaukiančioje saloje yra visko – berželiais ir eglėmis apsodintas stiklinis namas, greta jo įrengta laužavietė, o interjero dizaineriai pasistengė, kad viskas viduje būtų panašu į ežero dugną.
Vakariene, pusryčiais, malkomis laužui pasirūpinama, žinoma, už tam tikrą mokestį. Nors viena nakvynė pernai kainavo apie 180 eurų, vos paskelbus projektą vietos per keletą dienų buvo išgraibstytos visam sezonui.
„Šią vasarą į mūsų salą buvo atvykę ir daug lietuvių. O tam, kad būtų įdomiau, ten pat įrengėme ore kybančią vonią“, – nusijuokė Gundega. Vis dėlto, kad ir koks būtų „Neįprastų naktų“ projektas, kiekviename jų, pasak jos, pirmenybė teikiama dizainui ir gamtai.
Išskirtinė pramoga – brangi
„Šiemet šaltas ruduo prasidėjo greičiau, nei tikėjomės, todėl šį projektą teks nutraukti anksčiau. „Gamtos galerija“ greičiausiai veiks tik iki rugsėjo antros pusės, pabaigos, bet ateinantį sezoną nuo gegužės vėl dirbsime“, – sakė „Skudras metropole“ atstovė Gita Pastora.
O tol, kol ateis naujas sezonas, teks pasitaupyti ir pinigų. Pasak Gitos, tikėtina, kad ateinantį sezoną kainos keisis, o šiuo metu jos nėra menkos.
Pavyzdžiui, „Gamtos galerijoje“ nakvynė dviem nuo pirmadienio iki ketvirtadienio imtinai kainuoja 258 eurus, penktadieniais–sekmadieniais – apie 293 eurus.
Už vakarienę dviem reikia turėti dar 122 eurus, pusryčiams – 54 eurus. Kinas prie ežero kainuoja apie 18 eurų, kitoms pramogoms taip pat reikia pinigų.
Latvija^Instantnuomojamas būstas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.