Utena pranoktų daugelį Lietuvos miestų: tokio gyvenamojo kvartalo dar niekas neturėjo

2022 m. rugpjūčio 18 d. 09:41
Structum.lt.
Uždaryta Utenos Rapolo Šaltenio progimnazijos teritorija nebereikalinga mokyklos funkcijoms, todėl miesto savivaldybė nacionaliniame architektūros ir urbanistikos konkurse „Išmanusis miestas 8“ iškėlė užduotį pasiūlyti geriausią šios žemės panaudojimo sprendimą. Konkurso dalyviai „Architektūrinis ritmas“ įvertino Utenos mieste augantį gyvenamųjų būstų stygių ir siūlo teritorijoje projektuoti gyvenamuosius namus.
Daugiau nuotraukų (8)
Utenos Rapolo Šaltenio progimnazija, esanti J. Basanavičiaus g. 32. uždaryta nuo praėjusių metų. Mokyklos pastatas buvo pastatytas dar 1936 matais, o visa buvusios progimnazijos teritorija užima 1,9723 ha plotą.
Mokyklos funkcijoms nebereialingoje teritorijoje „Išmanusis miestas 8“ konkurso dalyviai Antanas Lizdenis, Gabija Verygaitė ir Laurynas Vizbaras pasiūlė mokyklos pastato architektūrinio sutvarkymo ir vidaus suplanavimo sprendinius, suprojektavo gyvenamųjų namų kvartalą, pasiūlė aplinkos tvarkymo, apželdinimo sprendinius.
Pasak projekto autorių, neveiklinta teritorija turi apleisto parko įvaizdį. Medžiai savo šešėliu apgaubia ir kuria ramybės pojūtį. Gamtinė erdvė primena miško atodangą miesto prieglobstyje. Aplinka palieka miegančio miesto jausmą, kuris laukia nesulaukia atgijimo.
Dauguma Lietuvos miestų ir miesteliu susiduria su žaliųjų erdvių stoka miesto teritorijoje ir Utenos miestas nėra išimtis. Stiprus miesto centrų urbanizavimas ir komercinių erdvių kūrimas atima iš gyventojų viešąsias zonas, todėl „Architektūrinio ritmo“ komanda, atsižvelgę į esamą situaciją, priėmė sprendimą sukurti miestui parką. Įvesti naujas funkcijas, pritraukti verslą, suformuoti laisvalaikio ir susitikimų erdvę.
Sklypas suskirstomas į tris atskiras funkcijas, gyvenamąją, laisvalaikio ir svečių. Visos funkcinės grupės apjungiamos parku. Šia koncepcija norima pažvelgti į ateitį ir sukurti naują, tvarią miesto vystymosi tikrovę.
Šiaurinėje sklypo dalyje formuojamas daugiabučių gyvenamųjų namų kvartalas. Esami ūkio paskirties statiniai būtų griaunami ar rekonstruojami. Kvartale suprojektuoti trys daugiabučiai statiniai. Daugiabučiai trijų aukštų su mansarda, dviejų laiptinių po 12 butų iki 55 kvadratinių metrų.
Formuojama atskira vidinė erdvė, žalioji zona, kuri takų pagalba sujungta su parku. Tai nėra erdvė uždaryta nuo visuomenės, bet vizualinėmis priemonėmis atskirta nuo parko teritorijos, skirtingu žemės paviršių lygiu ir augalų pagalba.
Laisvalaikio zona skirta sportui ir įvairiems renginiams. Parko centrinėje dalyje formuojama didelė vaikų žaidimo aikštelė ir poilsio, vandens zona. Meno mokyklos ir miesto muzikos mokyklos reikmėms numatoma lauko amfiteatro erdvė. Amfiteatras gali būti naudojamas taipogi aplinkinių pastatų funkcijoms papildyti. Viešbutis gali organizuoti konferencijas, darželis savo vasaros ir rudens renginiams. Erdvė gali dar būti naudojami miesto renginiams.
Sporto centro pirmajame aukšte įrengiamas restoranas ar kavinė su terasa į vakarų pusės parko vaizdą. Iš terasos matytųsi žaidimų aikštelės ir vandens fontanas. Sukurtas takų biomorfinių formų labirintas kviestų pasivaikščioti, ne tik patekti iš taško A į tašką B, bet aktyviai lankyti parko erdves.
Parkas lengvai pasiekiamas automobiliu. Sukuriama papildoma aikštelė prie gatvės. Svečių zona turi savo atskirą automobilių aikštelę kurioje senoji mokykla modernizuojama į viešbučio funkciją, pritaikyta miesto lankytojams ir svečiams. Parkas pasitarnautų viešbučio įvaizdžiui, suteikdamas išskirtinumą ir patrauklumą. Siūlomos funkcijos puikiai įsikomponuotų ir veiktų tarpusavyje.
„Pagrindinis koncepcijos tikslas – sukurti modernią multifunkcinę ir patrauklią erdvę miestui. Vienu objektu pažadinti bendruomenę ir pakviesti tvaraus miesto keliu“, – sako „Architektūrinis ritmas“ komanda.
„Tvarumas architektūroje yra šiuo metu sunkiai atpažįstamas, nes pradeda vis labiau ir labiau mus supti. Kas yra tvarumas? Tai yra ekonominis, taupymo, atsinaujinančių energinių išteklių naudojimo, funkcionalumo ir vizualinio estetiškumo visuma. Kaip naudoti, kaip rūšiuoti, kaip išgauti tvarumą architektūroje? Suteikiant lengvą prieigą prie visų šių elementų.
Gyventojai turėdami šiuos elementus savo aplinkoje, tampa automatiškai jų naudotojai. Svarbu ir kokybiškų medžiagos ir įrenginiai naudojimas. Nes laiko perspektyvoje naudodami ilgai tarnaujančius daiktus jų nekeičiame ateityje ir turint omenyje infliacija ir ekonomiką mes nemokame du kartus“, – rašoma projekto aiškinamajame rašte.
Projekto autoriai: Architektūrinis ritmas (Antanas Lizdenis, Gabija Verygaitė, Laurynas Vizbaras).
Utenaarchitektūra^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.