„Šiuo metu mums itin svarbi klientų iš užsienio parama, – kalbėjo interjero dizaino studijos „Sivak+Partners“ bendraturtis Alexey Gulesha. – Stengiuosi skleisti žinią, kad, kaip niekad anksčiau, esame atviri bet kokiam tarptautiniam bendradarbiavimui, nes jis mums dabar – studijos išgyvenimo ir komandos išlaikymo klausimas.
Esame įgiję tarptautinės patirties, todėl tikiuosi, kad tik laiko klausimas, kada gausime pakankamai projektų, kad išgyventume.“
Vasario 24-ąją, prasidėjus invazijai, daugelis Ukrainos architektūros ir dizaino studijų sustabdė savo projektus ir pasitraukė iš projektų Rusijoje.
Vis dėlto didelė dalis architektūros studijų vis dar turi darbuotojų Ukrainoje ir, nepaisydamos karo, bando tęsti veiklą, o Vyriausybė tą skatina.
„Mūsų darbas visiškai sustojo, nes studija daugiausia dirbo Ukrainos rinkoje“, – sakė architektė ir dizainerė Rina Lovko. Tačiau architektų biuras jau gegužę planuoja imtis naujų projektų ir itin laukia tarptautinių užsakymų, kad, kaip teigia, architektė galėtų uždirbti, mokėti mokesčius ir atlyginimus.
Vienas iš „YOD Group“ įkūrėjų Dmytro Bonesko taip pat tikisi tarptautinių projektų, kad galėtų išsaugoti komandą ir tęsti veiklą, net ir karo metu, nes niekas nežino, kada jis baigsis.
Architektas Olegas Drozdovas įspėjo, kad jei architektų biurai negalės dirbti su užsienio projektais, architektai bus priversti palikti šalį ieškodami darbo.
„Daugybė architektūros biurų Ukrainoje išgyvena sunkius laikus dėl karo, kurį Rusija pradėjo prieš Ukrainą, – „Dezeen“ sakė O. Drozdovas. – Didžiuosiuose Ukrainos miestuose – Charkove, Kijeve, Dnipre, Odesoje – nėra galimybių investuoti, jau nekalbant apie okupuotas teritorijas. Taigi, logiška, kad kone visi architektūros biurai neturi darbo. Šiuo metu pagrindinis architektūros biurų tikslas – išsaugoti savo komandas ir neprarasti talentingų architektų.“
„Drozdov & Partners“ yra vienas iš pavyzdžių, kuomet Ukrainos architektūros studija ėmėsi įrengti greitai surenkamus laikinus būstus karo pabėgėliams.
Kitas architektų biuras – „Balbek Bureau“. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis su architektais sutarė pastatyti laikiną kompleksą, bėgantiems nuo karo, netoli Kijevo.
Kijeve įsikūrusi bendrovė „Ater Architects“ teigė, kad tarptautiniai projektai galėtų padėti ukrainiečiams ne tik finansiškai, bet ir morališkai.
„Mūsų gyvenimas ir karjera smarkiai pasikeitė, – sakė studijos įkūrėjai Aleksas Ivasivas ir Julija Tkačenko. – Kad visiškai neprarastume tikėjimo savimi ir pergale, kad padėtume savo šaliai, mes, žinoma, norime dirbti. Esame kūrybingi žmonės, be kūrybos mes nykstame. Kadangi šiuo metu negalime kurti savo šalyje, darbas užsienyje tampa kaip niekada aktualus.“
Architektūros ir interjero studijos „Bogdanova Bureau“ įkūrėja Olga Bogdanova tvirtino, kad nepaisant vykstančio karo galima pasitikėti Ukrainos architektų studijomis.
„Dirbame su projektais Dubajuje ir Milane, taip pat deramės dėl keleto kitų projektų Europoje, – kalbėjo architektė. – Vertiname savo klientus, kurie šiuo sunkiu metu mumis pasitiki. Niekada jų nenuviltume ir su dideliu užsidegimu dirbtume prie jų projektų.“
Ukrainos studijos „Yakusha Design“ įkūrėja Victoria Yakusha teigė, kad plačiai giriama Ukrainos reakcija į karą atsispindi jos architektų ir dizainerių darbuose.
„Šiandien mus, kaip tautą, vienija stipri dvasia, – sakė ji. – Daugelis nesupranta, iš kur jis atsiranda. Tai mūsų ryšys su žeme, protėviais, šaknimis. Šis ryšys atsispindi ir mūsų architektūros bei dizaino kalboje.“
„Makhno Studio“ dar anksčiau Ukrainoje suprojektavo namą su šiaudiniu stogu.
„Kiekvienas, kuris renkasi šiuolaikinio ukrainietiško stiliaus dizainą savo objektui, taip pat renkasi ukrainietišką stiprią sielą ir neįkainojamą talentą“, – antrino architektūros ir interjero dizaino įmonės „Makhno Studio“ generalinis direktorius Oleksandras Dymnichas.