„Casa Batllo“ Katalonijoje
Genialiojo Antonio Gaudi (1852–1926), kuriam buvo suteikta visiška kūrybinė laisvė, suprojektuoti ir Barselonoje pastatyti Batljo namai („Casa Batllo“) stebina visą pasaulį.
Pastato fasadas turi apčiuopiamą skeleto įvaizdį, todėl namai dar vadinami Kaulų namu („Casa dels ossos“). Vienu iš A.Gaudi šedevrų laikomas statinys buvo pertvarkytas dar jam gyvam esant. A.Gaudi visiškai permąstė fasadą, perkėlė vidinę pertvarą ir originalų pastatą pavertė tinkamu naudoti meno kūriniu.
Rekonstrukcija baigta 1906 metais. Nuo to laiko kelis kartus keitėsi savininkai. Dabar pastatas priklauso Bernatų šeimai, kuri jį visiškai restauravo. Architektūros šedevras atviras visuomenei nuo 1995-ųjų.
Kosovo nacionalinė biblioteka
Nacionalinė Kosovo biblioteka, suprojektuota kroatų architekto Andreos Mutnjakovičiaus (92 m.), buvo pastatyta 1982 metais. Tai yra vadinamosios brutaliosios architektūros pavyzdys, jos dizainas nuo pat pradžių buvo vertinamas prieštaringai.
Bandant derinti islamo ir bizantinį stilius galutinis rezultatas dažnai laikomas ne itin estetišku.
Daugiau nei 16 tūkstančių kvadratinių metrų ploto pastate yra 99 kupolai ir 300 skaityklų, kurių kiekvienoje – 100 vietų. Pastate renkamas, saugomas ir propaguojamas regiono intelektualinis paveldas.
Kreivas namas Lenkijoje
Kreivas namas, arba lenkiškai „Krzywy Domek“, esantis Sopote, buvo pastatytas 2004-aisiais. Pastatą suprojektavo „Szotynscy & Zaleski“ architektai, kuriuos įkvėpė Jano Marcino Szancerio ir Pero Dahlbergo pasakų piešiniai ir iliustracijos.
Pastate, kuris yra prekybos centro „Rezydent“ dalis, yra restoranai, parduotuvės ir net radijo stotis. Tai viena labiausiai atpažįstamų miesto įžymybių, tapusi turistų traukos centru.
Paminklas revoliucijai Kroatijoje
Vienas keisčiausių Europos statinių – Paminklas revoliucijai, oficialiai žinomas kaip Paminklas Moslavinos žmonių revoliucijai. Tai yra Antrojo pasaulinio karo memorialinė skulptūra, pastatyta Kroatijoje, Podgaričiuje, Bereko savivaldybėje.
Jis buvo pastatytas norint paminėti Moslavinos bendruomenės sukilimą prieš Kroatijos fašistų partiją per Antrąjį pasaulinį karą. Kroatijoje šis sukilimas dar vadinamas Nacionaliniu išsivadavimu.
Dušano Džamonjos (1928–2009) suprojektuotas ir 1967 metais pastatytas paminklas yra maždaug 10 metrų aukščio ir 20 metrų pločio.
Iš betono sukurtas paminklas stovi ant plieninės armatūros su aliuminio lakštais.
Kubiniai namai Nyderlanduose
Kubiniai namai (oland. „Kubuswoningen“, angl. „Cube Houses“) yra vieni neįprasčiausių pastatų, kuriuos galite rasti Europoje. Jie Nyderlanduose pirmiausia buvo pastatyti 1977 metais Helmonde, po to 1984 metais Roterdame.
Pastatus suprojektavo architektas Pietas Blomas (1934–1999), kuris rėmėsi „gyvenimo miesto stoge“ koncepcija. Namai yra 45 laipsnių kampu pasuktų kubų derinys. Pastatyti prieš keturis dešimtmečius, šie namai tapo turistų traukos centru.
Iš viso buvo pastatyti 38 neįprasto dizaino namai, taip pat sukonstruoti dar du „superkubai“. Visi namai sujungti terasomis, o vienas iš jų buvo paverstas muziejumi, kurį galėtų tyrinėti smalsūs lankytojai.
Apverstas namas Lenkijoje
Namas Lenkijos šiaurėje, netoli Šimbarko (Szymbark) kaimo, buvo pirmasis apverstas namas Europoje. Šis namas, pastatytas 2007 metais, iki šiol yra viena labiausiai lankomų vietų šalyje.
Namo statyba nebuvo lengva. Vien pamatams prireikė 200 kubinių metrų betono. Medienos statybų bendrovė „Danmar“ užtruko 114 dienų, kol pastatė namą, kai įprastam užtenka trijų savaičių. Didžiausią problemą statytojams kėlė keisti sienų kampai.
Namas iš esmės yra visiškai įrengtas, išskyrus tai, kad iš išorės atrodo pastatytas ant stogo. Interjeras panašus į aštuntojo dešimtmečio socialistinių šalių namų stilių, įskaitant seną televizorių, kuris rodo senovines propagandines laidas.
Akmens namai Portugalijoje
Akmens namai – portugal. „Casa do Penedo“ – tarsi paminklas architektūrai yra pastatyti Fafės (Fafe) kalnuose Šiaurės Portugalijoje.
Pavadinimas kilęs iš to, kad pastatas sukurtas tarp didelių riedulių, kurie yra ir pamatai, sienų, net lubų dalys.
Statybos prasidėjo praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio pradžioje ir užtruko maždaug dvejus metus. Viskas buvo užbaigta 1974 metais. Iš pradžių pastatytas kaip atostogų namai, dabar pastatas paverstas relikvijų ir nuotraukų muziejumi, kuriame pasakojama jo istorija.
„Kunsthaus Graz“ Austrijoje
Pastatytas kaip 2003-iųjų Europos kultūros sostinės šventės dalis „Kunsthaus Graz“, taip pat žinomas kaip „Grazer Kunsthaus“, arba Graco meno muziejus, tapo vienu Austrijos simbolių.
Jo autorius Colinas Fournier (78 m.) prisipažino nuo pat pradžių sąmoningai kūręs provokuojantį pastatą. Šiuo metu nuo 1960-ųjų šiuolaikinio meno muziejumi paverstas pastatas yra vadinamosios „blob“ architektūros pavyzdys.
Jo išorę sudaro mėlynos akrilo arba fotoelektrinės plokštės, dar vadinamos saulės baterijomis. Vietos žmonės šį pastatą praminė „Draugiškuoju ateiviu“ arba „Juoduoju augliu“.
Šventosios Dvasios bažnyčia Vengrijoje
Šventosios Dvasios bažnyčia, įsikūrusi Pakše, yra viena keisčiausių Europoje. Pastatą sukūręs vengrų architektas Imre Makoveczas (1935–2011) laikomas vienu geriausių vadinamosios organinės architektūros žinovų pasaulyje. Nors bažnyčia palyginti maža, jos architektūrinis dizainas atrodo daug monumentalesnis, nei yra iš tikrųjų. Ji buvo statoma dvejus metus ir baigta 1990-aisiais. („Technologijos.lt“)