Brangus įrenginys išgąsdino kauniečius: ar jis nepakenks jų miesto širdžiai

2022 m. kovo 7 d. 13:42
Kapitaliniam remontui uždaroma Kauno rotušė duris atvers smarkiai pasikeitusi, o viena didžiausių naujovių taps liftas. Ar sudėtingo keliamojo mechanizmo įrengimas nepakenks XVI amžiaus viduryje pradėjusiam kilti statiniui, tapusiam miesto simboliu?
Daugiau nuotraukų (6)
Kauno rotušė uždaryta kapitaliniam remontui, kuris truks pusantrų metų ir kainuos 3,3 mln. eurų. Tradicinės santuokų vietos neteko ir jaunavedžiai, kuriems laikinai santuokas siūloma registruoti Miko ir Kipro Petrauskų muziejuje.
Darbų sąraše numatyta gausybė naujovių, tačiau išsiskiria viena – liftas statinio viduje.
„Sunkiau judantiems žmonėms kyla sunkumų užlipti net į antrą aukštą, tačiau neramu dėl statinio – ar jis nenukentės įrengiant liftą ir vėliau, kai įrenginys veiks?“ – klausė Senamiesčio gyventoja Vilma Sinkevičiūtė.
Nurodė svarbią priežastį
Projekte numatyta, kad Rotušės rūsyje bus įrengtos modernios miesto muziejaus patalpos, pirmame aukšte įsikurs turizmo informacijos centras „Kaunas IN“, kavinė ir kitos bendrojo naudojimo patalpos.
Lankytojams atsivers Rotušės palėpė, kur bus sukurtas skaidraus stiklo paviljonas, taip pat lankytojų patogumui per visus statinio aukštus bus įrengtas liftas.
„Siekiame Rotušę atverti žmonėms, turintiems judėjimo negalią, užtikrinti, kad visi lankytojai be kliūčių galėtų pasiekti ir apžiūrėti visus pastato aukštus. Būtent šią funkciją ir atliks nedidelių gabaritų liftas, kurį planuojama įrengti buvusių pagalbinių patalpų zonoje“, – aiškino Kauno vicemeras Mantas Jurgutis.
Projektuotojai išsiaiškino, kad tai vienintelė vieta visame pastate, kurioje liftas gali būti įrengtas saugiai, per visus aukštus, nepažeidžiant pačios Rotušės ir vertingų interjerų pirmame, antrame aukštuose ir skliautų rūsyje.
Patarė pernelyg nesijaudinti
„Vilnius Tech“ universiteto Metalinių ir kompozitinių konstrukcijų katedros docentas Gintas Šaučiuvėnas mano, kad liftą Kauno rotušėje galima įrengti ir jis statiniui nepakenks.
„Tai būtų atskira konstrukcija su atskiru pamatu“, – įsitikinęs ekspertas.
Pasirinkus gręžtinius pamatus reikėtų atlikti archeologinius tyrimus, nes Rotušė įtraukta į Kultūros paveldo sąrašą. O galbūt užtektų lifto šachtos pamatus įrengti ant esamo paviršiaus.
Pasak G.Šaučiuvėno, naudojant liftą didelių svyravimų ar vibracijų neturėtų susidaryti, todėl ir pastato konstrukcija nenukentės.
Išskyrė vieną svarbią detalę
Bendrovės „Kauno liftai“ generalinis direktorius Jonas Guzavičius taip pat neabejoja, kad nedidelių gabaritų liftą Rotušėje galima įrengti visiškai saugiai.
„Svarbiausia – rasti geriausią vietą šachtai ir tinkamai ją parengti“, – patarė įmonės vadovas. Jis mano, kad šachta turėtų būti stiklinė. Tokiu atveju ji taptų tikra vidaus puošmena ir pramoga besikeliantiems žmonėms.
J.Guzavičius neabejoja, kad dirbant reikėtų viską apskaičiuoti ir atlikti labai tiksliai, nes Rotušė – ypatingas pastatas miestui ir visai šaliai.
„Kauno liftų“ specialistai panašų darbą prieš porą dešimtmečių sėkmingai atliko visai netoli Rotušės – Kauno Šv.Pranciškaus Ksavero bažnyčioje, kurioje veikia net du pakėlimo įrenginiai.
Liftai taip pat įrengti Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje, taip pat Vilniaus Šv.Jonų bažnyčioje. J.Guzavičius tokių sprendimų yra matęs ir užsienyje – bažnyčiose, vienuolynuose.
„Tinkamai viską atlikus Rotušei niekas negresia“, – ramino įmonės vadovas.
Kauno rotušė^Instantremontas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.