Praėjusių metų pasaulio pastato titulą laimėjo naujasis Kopenhagos „Amager Bakke“ pastatas.
Pagal Bjarke Ingelso firmos BIG („Bjarke Ingels Group“) projektą pastatyta „Amager Bakke“ (kitaip – „CopenHill“) – naujo tipo atliekų energijai gaminti skirta jėgainė. Tai ne tik šiukšlių perdirbimo gamykla, bet ir slidinėjimo trasa, pėsčiųjų takas ir laipiojimo siena.
Naujasis Kopenhagos kalnas „CopenHill“ tapo vieta, kurioje vietos bendruomenės laisvalaikis dera su tvariomis nūdienos ambicijomis ir atitinka itin ambicingą Danijos sostinės tikslą – 2025 metais tapti pirmuoju pasaulyje miestu, neutraliu anglies dioksido išmetimo atžvilgiu. Beje, Tarptautinė architektų sąjunga (UIA) ir pasaulio paveldo organizacija UNESCO būtent Kopenhagą paskelbė 2023-iųjų pasaulio architektūros sostine.
41 tūkst. kv. m ploto atliekų perdirbimo jėgainėje „Amager Bakke“ taip pat įrengtas miesto poilsio centras ir aplinkosaugos švietimo centras.
Slidininkai, kylantys į stogo parką, gali apžvelgti 24 valandas per parą veikiančią atliekų deginimo gamyklą, kurią statant buvo paisyta vietos bendruomenės poreikių.
Taip kilo nuožulnaus stogo, tinkančio 9000 kv. m slidinėjimo trasai, idėja. 10 000 kv. m ploto žaliasis stogas taip pat sugeria šilumą ir sumažina lietaus vandens nuotėkį.
Ateities projekto kategorijoje laimėjo Silo miestas („Silo City“) Niujorke. „Studio V Architecture“ niekada nemiegančiame mieste esančias grūdų gamyklas pavertė kultūros centru. Tiesa, gamykla vis dar restauruojama, tad lankytis čia kol kas negalima.
Peizažo kategorijoje nugalėtoju paskelbtas „Al Fay“ parkas Abu Dabyje (Jungtiniai Arabų Emyratai). „SLA Architects“ projektuotame 27 500 kv. m parke galima užsiimti įvairiomis sporto šakomis, čia yra ir vaikų žaidimo aikštelės, ir miško takelis.
Parkas kurtas panaudojant naujausias žinias apie mikroklimatą ir tvarumą, tad jame sunaudojama 40 procentų mažiau vandens nei įprastuose parkuose. Tai pirmasis biologinės įvairovės parkas Jungtiniuose Arabų Emyratuose – jame daugiau nei 2000 vietinių medžių ir krūmų. Kai kurie jų perkelti iš dykumos. Anot kūrėjų, kruopštus augalų parinkimas užtikrina ir gyvūnų įvairovę, padeda sukurti natūralią vėsą itin karštame mieste.
Metų interjeru paskelbtas Kinijos Činglongu miestelyje esantys hostelis ir knygynas. Architektų kompanija „Atelier tao+c“ tarp miškų įsikūrusiame senoviniame miestelyje esančiame mediniame name su molio sienomis įkūrė hostelį 20 žmonių ir vietinės bendruomenės knygyną.