„Tai – gera žinia ne tik tikintiesiems, bet ir visiems vilniečiams bei miesto svečiams. Palaipsniui rūpinamės įvairių bažnyčios erdvių, fasadų ir teritorijos tvarkymu, tačiau sovietų sunaikintos Viešpaties Jėzaus koplytėlės atstatymas – ypač reikšmingas įvykis Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios istorijoje“, – sako Vilniaus Šv. Apaštalų Petro ir Povilo parapijos klebonas Wojciech Górlicki.
Anot „Fondo Janukonio“ vadovo Vito Janukonio, mūrinė koplytėlė priešais vieną gražiausių pasaulio katalikų bažnyčių atgims autentišku savo pavidalu. „Barokinė Viešpaties Jėzaus koplytėlė yra puikiai išlikusi ne tik nuotraukose, bet ir tiksliuose brėžiniuose. Rūpindamiesi atstatymo darbais sieksime koplytėlės autentiškumo – remsimės sprendiniais, pateikiamais Kultūros paveldo departamento archyve saugomuose brėžiniuose“, – sako V. Janukonis.
Kol kas nėra aiški tiksli lėšų suma, kurios pareikalaus atstatymo darbai. „Įsipareigojome rūpintis ne tik 100 procentų rūpintis finansine šio vilniečiams svarbaus projekto puse, bet ir padėti organizuoti koplytėlės projektavimo ir atstatymo darbus“, – teigia V. Janukonis.
Sovietmečiu, po Antrojo pasaulinio karo, prasidėjus gatvių rekonstravimui, dalis Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios statinių buvo nugriauta. Apie 1953 metus toks likimas ištiko ir prieš bažnyčią stovėjusią Viešpaties Jėzaus koplytėlę. 1966 m. pastačius Žirmūnų tiltą, ties jo jungtimi su Antakalnio gatve buvo įrengta žiedinė sankryža.
Šiuo metu koplytėlės atstatymas tikslioje istorinėje jos vietoje objektyviai yra neįmanomas dėl įrengto transporto žiedo.
Savivaldybės įmonės „Vilniaus planas“, 2020 metais nagrinėjusios bažnyčios teritorijos sutvarkymo galimybes, vertinimu, galima vieta Viešpaties Jėzaus koplytėlės atstatymui – dabartinės T. Kosciuškos gatvės šiaurinės krypties, vedančios link Antakalnio, iš vienuolyno vedančios gatvelės ir pagrindinio įėjimo į bažnyčios šventorių ašių susikirtimas. Taip, nors ir nutolusi nuo savo tikslios istorinės vietos apie 18 metrų, koplytėlė taptų priešais bažnyčią esančios aikštės erdvės akcentu.
Viešpaties Jėzaus koplytėlė papildys kitų krikščionybės ženklų, sovietų sugriautų, o vėliau atstatytų, sąrašą Vilniuje. Bene garsiausias jų – Trijų Kryžių paminklas, kuris sovietų valdžios įsakymu buvo susprogdintas 1950 metais, o atstatytas 1989-aisiais.
Vienas iš svarbiausių ir gražiausių Vilniaus simbolių – dabartinė Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia – buvo pastatyta etmono Mykolo Kazimiero Paco, kuris siekė įamžinti Vilniaus išvadavimą iš rusų priespaudos. Savo dabartinę išvaizdą bažnyčia įgavo 1676 metais. Dar anksčiau čia stovėjo medinė bažnyčia, kuri buvo sunaikinta karų su Maskva metu.
Nuo 2020 metų veikiantis labdaros ir paramos „Fondas Janukonis“ skiria lėšų opiausių Lietuvos problemų sprendimui ir visuomenei reikšmingų projektų rėmimui. Fondo steigėjas – įmonių grupės ICOR valdybos pirmininkas Andrius Janukonis.