Darbai kainuos daugiau kaip milijoną
Kretingos muziejaus vadovė Vida Kanapkienė paaiškino, kad, atnaujinant grafų Tiškevičių dvaro rūmų Žiemos sodą-oranžeriją, paraleliai vykdomi dvejopi darbai: tvarkybos – stiklo paketų keitimas ir visa kita, kas susiję su kultūros paveldu, bei tvarkomieji statybos – bus įrengti keltuvai ir pandusas neįgaliesiems, vandens siurbliai, atnaujinta ventiliacija, apšvietimas.
Todėl skirtingi yra ir šių darbų finansavimo šaltiniai: kultūros paveldu pripažintos oranžerijos renovacijai lėšas skiria Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos: 2021 m. – 114 tūkst. Eur, 2022-aisiais ir 2023-aisiais – po 254 tūkst. Eur, arba iš viso – 622 tūkst. Eur. Tačiau prie šių darbų turi prisidėti ir Kretingos rajono savivaldybė; jos dalis šiame projekte – 252 tūkst. Eur.
Tvarkomiesiems statybos darbams numatytos lėšos: 2021-iesiems – 94,5 tūkst. Eur, 2022 ir 2023-iesiems – po 174,2 tūkst. Eur, arba iš viso apie 443 tūkst. Eur. Šias lėšas skirti turi Kretingos rajono savivaldybė iš savo biudžeto, kadangi pinigai bus naudojami ne rekonstrukcijai, o naujiems įrengimams įdiegti. „Tačiau, talkinat Seimo nariui Antanui Vinkui, pritarus rajono politikams, vyksta derybos, kad valstybė skirtų 500 tūkst. Eur. Kol kas lėšų tvarkomiesiems statybos darbams – 94,5 tūkst. – Eur gavome tik iš Savivaldybės biudžeto“, – neslėpė V. Kanapkienė.
Pagal dabartines sąmatas, Žiemos sodo-oranžerijos renovacija ir statybos darbai, šį objektą pritaikant neįgaliesiems, kainuotų 1 mln. 65 tūkst. Eur. Tačiau, augant žaliavų ir medžiagų kainoms, direktorės žodžiais, akivaizdu, kad projekto kaina dar išaugs.
Dabar svarbiausia – nuo šalčio apsaugoti augalus
Kretingos muziejaus direktorė pasidžiaugė, kad, jų prašymu, Kultūros ministerija finansavimą paveldo darbų daliai sutiko paspartinti, ir, sutikus rangovams, žiemos sodą-oranžeriją, ji tikisi, galima bus sutvarkyti per trumpesnį laikotarpį negu planuota.
„Negalime tiek ilgai – dvejus metus uždaryti žiemos sodą ir augalų kolekciją: nukentėtų ir muziejus, ir lankytojai, ir verslas – kavinė „Pas grafą“, jie ir taip patyrė nuostolių per pandemiją. Laikinai negalėsime rengti nė parodų – parodų sales teks uždaryti. Užtat ir norisi kuo greičiau užbaigti šio objekto renovaciją“, – kalbėjo V. Kanapkienė.
Ji sakė, kad kiekvieną dieną domisi, kaip vyksta darbai. Per rugsėjį–spalį buvo išimti stiklai ir rėmai, dabar laukiama atgabenant aliuminio konstrukcijų – šios vėluoja. Išėmus stiklus, langų plotai užsandarinami plėvele, kad būtų apsaugoti jautrūs šiltų kraštų augalai. „Tai – daugeliu atžvilgiu sudėtingas projektas ir didelis iššūkis ir mums, ir rangovams, nes rekonstrukcija vyksta esant gyvai, jautriai ekspozicijai. Tačiau „Pamario restauratorius“ – patyrusi įmonė, kurioje dirba kvalifikuoti ir atsakingi specialistai, dėl to yra ramiau“, – kalbėjo V. Kanapkienė.
Šios bendrovės darbų vadovas Artūras Pocius taip pat patikino, kad sunkiausia šiame darbų etape esą, kaip, atvėsus orams, išsaugoti augalus, kaip išlaikyti patalpose atitinkamą temperatūrą. Oranžerijos plotas – kone 700 kv. m, joje auga 170 augalų rūšių, arba iš viso 5 tūkst. augalų.
„Išmontavus stiklus, iš lauko ir vidaus klojame plėvelę, viduje – dar papildomai tempiame agroplėvelę, kad neatvėstų patalpos. Per lapkritį sumontuosime stiklus kairiajame šone ir viršuje. Darbus stabdo tai, kad vėluoja medžiagos – tik pirmadienį atveš reikalingas konstrukcijas“, – tvirtino A. Pocius.
Darbų eigoje – pakeitimai
Rekonstruojant Žiemos sodą-oranžeriją bus naudojamas aliuminio metalas, nestandartiniai stiklo paketai, įrengtos automatiškai valdomos vėdinimo, kondicionavimo sistemos, žaliuzės prigesinti saulei ir apsaugoti augalus nuo jos kaitrių spindulių, pakeistas vidaus apšvietimas.
Žaliuzės taip pat bus automatinės, kad saulė nekepintų augalų. Viršutinė sodo-oranžerijos dalis bus apšiltinta, ant sodo-oranžerijos kupolo bus įrengti aptarnavimo tilteliai, kuriais muziejus galės pasinaudoti įvairioms apšvietimo instaliacijoms sumontuoti.
V. Kanapkienės žodžiais, įrengus keltuvus, bus išspręsta neįgalių žmonių patekimo į rūmus problema: „Atstačius rūmų verandą, neįgalieji gali patekti tik į keletą rūmuose veikiančių ekspozicijų. Tačiau po Žiemos sodo-oranžerijos rekonstrukcijos keltuvais jie galės pasiekti ekspozicijas, esančias trečiajame rūmų aukšte, patekti į tualetus rūsiuose.“
Kai kuriuos projekto sprendinius, jos žodžiais, tenka keisti darbų eigoje, nes ne viską nuodugniai galėjo numatyti projektuotojai: „Tariamės su specialistais, konsultuojamės ir deriname, kaip yra geriau. Turime keisti ventiliaciją, ortakius į lengvesnių konstrukcijų, taip pat keitėme apšvietimą, kiekvieną dieną – vis nauji iššūkiai, bet svarbiausia – laiku gauti lėšas ir kad netriktų medžiagų tiekimas“, – patikino muziejaus vadovė.