Kauno simbolis vėl tuščias – restauravimo darbus sustabdė povandeninės srovės

2021 m. liepos 22 d. 22:07
Vienu Kauno simbolių vadinamą Šv.arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčią restauruojantys specialistai pernai rudenį paskelbė pertrauką ir žadėjo sugrįžti atšilus orams. Jų nematyti ir darbai artimiausiu metu nebus atnaujinti dėl kilusio teisinio ginčo.
Daugiau nuotraukų (4)
Vėlų 2020-ųjų rudenį restauratoriai sustabdė darbus, mat šaltuoju metų laiku jie negali dirbti. Pastoliai prie maldos namų vėl turėjo iškilti pavasarį, tačiau jų nematyti.
„Atlikta apie 70 procentų numatytų darbų, o juos baigsime iki 2021 metų rugpjūčio“, – tąkart žadėjo projektų vadovas Rytis Juška.
Jo teigimu, esant neigiamai oro temperatūrai negalima naudoti restauravimui skirtų medžiagų – temperatūra neturėtų kristi žemiau 3–5 laipsnių šilumą žyminčios padalos.
Šv.arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios klebonas Tomas Karklys patvirtino, kad darbai sustojo dėl teisinių ginčų, tačiau tikino negalintis komentuoti detalių.
Susiginčijo dėl pastolių
Darbai sustojo po to, kai Soboro rekonstrukcija besirūpinanti viešoji įstaiga „Soboro projektai“ nutraukė sutartį su konkursą laimėjusia bendrove VERSLO, nes pastaroji esą nesilaikė esminių sutarties sąlygų.
Ginčas kilo dėl pastolių. Jų buvo pastatyta 6,1 tūkst. kvadratinių metrų, tačiau reikėtų ne mažiau kaip 10,6 tūkst. kvadratinių metrų.
Pasak bendrovės VERSLO direktoriaus Lino Friedto, viešosios įstaigos „Soboro projektai“ vadovai iš pradžių pripažino, jog išties reikalingas didesnis pastolių skaičius, tačiau vėliau reikalavo, kad statybininkai jais pasirūpintų savo sąskaita.
„Negalėjome sutikti su tokiomis sąlygomis“, – kalbėjo L.Friedtas.
Nutraukus sutartį VERSLO kreipėsi į Kauno apygardos teismą, jis iš dalies patenkino ieškinį ir pripažino, kad sutartis nutraukta neteisėtai.
Abejoja galimybėmis grįžti
Viešoji įstaiga „Soboro projektai“ Kauno apygardos teismo sprendimą apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui, jis sprendimą paskelbs liepos pabaigoje.
VERSLO vadovas L.Friedtas abejojo jo vadovaujamos bendrovės specialistų galimybe grįžti į Soborą net ir tuo atveju, jeigu sprendimas bus palankus.
„Šioje istorijoje gali būti ir povandeninių srovių“, – svarstė direktorius.
Viešosios įstaigos „Soboro projektai“ vadovė Renata Bagdonienė į telefono skambučius neatsiliepė.
Šios viešosios įstaigos dalininkė yra ir Kauno savivaldybė. Jos atstovai tik patvirtino, kad statinio darbai sustojo dėl teisinio ginčo ir dabar laukiama sprendimo.
Nušvito pagrindinis kupolas
Byrančiam fasadui, stogo kupolui bei kitiems autentiškiems bažnyčios elementams atnaujinti numatyta skirti daugiau kaip 2 mln. eurų.
Darbų pradžia užsitęsė. Porą metų miesto savivaldybė vylėsi išsiversti su gerokai kuklesne pinigų suma, tačiau keli darbų rangos konkursai neįvyko.
2019-ųjų pabaigoje prasidėjo pagrindinio bažnyčios kupolo atnaujinimo darbai, vėliau restauratoriai ėmėsi 4 kampinių kupolų. Didysis kupolas visiškai atnaujintas.
Bažnyčios stogas buvo itin prastos būklės, praleisdavo vandenį, kuris pažeidžia medines ir metalines konstrukcijas, dėl vandens sąlyčio su elektros instaliacija kilo gaisro grėsmė.
Statinio viduje statybininkai taip pat sutvirtino stogą ir kupolus laikančias konstrukcijas, įrengė vėdinimą, impregnavo medines konstrukcijas.
Statinį prieškario metais norėjo nugriauti
Kauno Šv.arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčia pradėta statyti 1891 metų birželio 29 dieną ir baigta 1895-aisiais.
Iš pradžių tai buvo stačiatikių šventovė, tačiau 1919 metais Soboras pripažintas valstybės nuosavybe ir perduotas Kauno karinei įgulai, jam suteiktas Šv.arkangelo Mykolo vardas.
Prieškario metais labai rimtai svarstyta galimybė pastatą nugriauti, nes jis siejosi su carine Rusija ir išvis esą netiko šioje miesto vietoje.
Nepaisant didelės priešpriešos, pastatas liko stovėti, tačiau 1962 metais bažnyčia buvo uždaryta, o statinys tapo Dailės muziejaus padaliniu.
Atkūrus nepriklausomybę 1991 metų kovo 28-ąją Kauno taryba grąžino bažnyčią Kauno arkivyskupijos kurijai.
Joje yra tarnavęs vienas įsimintiniausių pastarųjų dešimtmečių dvasininkų – kunigas, poetas ir kolekcininkas Ričardas Mikutavičius, tapęs nusikaltėlių gaujos auka.
1993–1997 metais bažnyčia buvo renovuojama, 1996-aisiais paskirta Lietuvos kariuomenės Kauno įgulos reikmėms ir tapo Kauno Įgulos bažnyčia.
Soborasrestauratoriai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.