K.Donelaičio gatvėje esantį 63-iąjį mūrinį 4 aukštų namą su palėpe dabartiniai jo gyventojai nori atnaujinti. Vienas šių darbų iniciatorių – architektas ir gidas Algimantas Grigas pasakojo, kad tarpukariu namą pastatė ir jame gyveno Dovydas ir Gedalis Ilgovskiai.
Broliai patys turėjo statybų bendrovę, todėl domėjosi to meto statybų ir inžinerijos naujovėmis. Namas buvo prabangus, turėjo šildymo, vėdinimo sistemas.
Ne visai įprastas yra ir pastato daugiašlaitis stogas su lietaus nuotekų sistema, todėl gyventojai lipo į namo pastogę jo apžiūrėti.
„Pastogėje pamatėme medinę kvadratinę dėžę. Ji buvo sukalta keturkampiais metaliniais vinimis. Dėžės viduje aptikome keistą radiatorių, kuris buvo apšiltintas greičiausiai spaliais.
Gali būti, kad tai – tarpukariu buvęs labai modernus inžinerinis įrenginys – rekuperatorius, kuriuo buvo šildomas į pastatą iš lauko patekdavęs oras.
Jei taip, tai yra pribloškiantis radinys, nes toks įrenginys tarpukario metais – retenybė“, – emocijų neslėpė A.Grigas.
Prieš atnaujindami seną namą gyventojai į pagalbą pasitelkė paveldo specialistų „FIXUS Mobilis“ komandą. FIXUS Mobilis projektas yra Europos ekonominės erdvės mechanizmo lėšomis finansuojamas projektas, kurio metu vykdomos nemokamos kultūros paveldo objektų apžiūros ir vykdomi prevencinės priežiūros darbai.
Šios komandos narys Marius Skerniškis, taip pat dalyvavęs atrandant keistą įrenginį, sakė, kad jį dar būtina tyrinėti, nes ne visai aišku, kaip oro šildymo sistema, jei tai išties yra tarpukario laikų rekuperatorius, galėjo veikti.
Tokio įrenginio jam iki šiol nėra tekę matyti.
Architektas ir gidas A.Grigas sakė, kad su ekspertais radinį dar kartą apžiūrės kovo 22 dieną.
„Jei paaiškės, kad radinys tikrai vertingas, labai norėtųsi, jog jį galėtų pamatyti tarpukario architektūra, inžineriniais įrenginiais besidomintys žmonės. Problema ta, kad jį išardžius ir perkėlus į kitą vietą radinys netektų didelės dalies savo žavesio“, – pasakojo A.Grigas.
Kaunietis svarstė, kad šildymo sistemos įrenginį reikėtų palikti palėpėje, kur jis ir buvo pastatytas, nes įdomi ir visa ši patalpa. Bet norint patekti į tą palėpę pirmiausia reikia įeiti į privatų jo kaimynų butą ir pereiti per svetainę.
„Vis dėlto kartais tokias ekskursijas gal ir pavyktų surengti“, – vylėsi A.Grigas.