Praėjo 4 mėnesiai, kai Kaune nuskambėjo skandalas – beveik nugriauta Žaliakalnyje, Perkūno alėjoje, stovėjusi tarpukario laikų vila. Ji buvo paveldo saugomoje teritorijoje, todėl savininkui pastatą buvo nurodyta atstatyti.
Šią savaitę paaiškėjo naujas faktas apie dar vienos senos vilos sunaikinimą – nugriautas Lakūnų plente buvęs namas, kuris, architektų nuomone, taip pat buvo vertingas.
Kodėl taip nutiko? Paveldo sargai turi paaiškinimą, tačiau ar kas nors pasikeis?
Rado tik griuvėsių krūvą
Kaunietis architektas Linas Tuleikis, vasario pradžioje nuvykęs apžiūrėti vieno Aleksote, Lakūnų plente, stovėjusio seno namo, kurio prikėlimo projektą pats buvo kūręs, nustėro. Iš tarpukariu pastatytos vilos buvo likę griuvėsiai.
L.Tuleikis pasakojo, kad Lakūnų plente 59 numeriu pažymėtame sklype vilą pagal inžinieriaus Povilo Taračkovo projektą 1926 metais pasistatė Lietuvos aviacijos pradininkas generolas leitenantas Juozas Kraucevičius. Generolas dalyvavo Rusų-japonų, Pirmajame pasauliniame karuose, pergyveno Antrąjį pasaulinį karą, sovietų gulagus, 1964 metais atgulė Petrašiūnų kapinėse.
Sovietmečiu jo vila buvo nacionalizuota, ten įkurti komunaliniai butai. Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę pastatas grąžintas J.Kraucevičiaus palikuoniams. Vila stovėjo patrauklioje vietoje, iš jos atsivėrė panoraminis miesto vaizdas.
Nugriauti vilos neketino
L.Tuleikis pasakojo, kad 2015 metais šį turtą įsigijo nauji savininkai.
„Iš pradžių jie namą ketino nugriauti. Bet man pavyko įtikinti, kad nors vila ir buvo apleista, ją pigiau ir prasmingiau būtų atnaujinti, nei pastatyti naują didelį namą. Pasitarę su banku savininkai išgirdo tą patį atsakymą dėl išlaidų, todėl patikėjo man parengti pastato atnaujinimo rekomendacijas“, – sakė architektas.
L.Tuleikis prisiminė, kad tuomečiai vilos savininkai pastatą buvo linkę atnaujinti, todėl jam net nekilo minties, kad statinį reikėtų siūlyti įtraukti į paveldo saugomų objektų sąrašą.
Vilos šeimininkai gyveno užsienyje, 2017 metais jų bei architekto bendravimas nutrūko. Namas vėl buvo parduotas.
Tada buvo parengtas projektas, kuriame taip pat numatyta, kad vila bus atnaujinta. Tam projektui savivaldybė pritarė ir išdavė statybų leidimą.
Sunaikino dar vieną spindulį
Tačiau pernai vilos savininkai vėl pasikeitė, savivaldybė gavo naują projektą. Jame numatyta, kas sklype bus statomas šiuolaikinis vieno aukšto visiškai neišskirtinis dėžutę primenantis namas.
Šiais metais senosios vilos neliko, L.Tuleikis vasario 5 dieną aptiko tik jos griuvėsius.
„Vila nebuvo saugoma paveldo, nėra ir nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje. Vis dėlto tai buvo gal kiek ir naivios, bet romantiškos architektūros pavyzdys, tarsi savotiškas saulės spindulys.
Tokių spindulių mums trūksta, todėl gaila, kad jie sunaikinami“, – apgailestavo architektas.
Jis įsitikinęs, kad nors namas ir buvo apgriuvęs, išsaugoti ir atnaujinti jį vis tiek buvo galima.
„Tiesa, ne visi žmonės nori gyventi senuose namuose, kai kurie senų daiktų tiesiog nekenčia.
Viloje sovietmečiu buvo komunaliniai butai, gyveno įvairaus plauko žmonės. Gal dabartiniai savininkai tokios istorijos nenorėjo. Teisti tokių žmonių nenoriu. Bet paveldosaugininkai galbūt galėjo uždrausti griovimo darbus?
Faktas tas, kad dabar vietoj didesnės vertės istorinio pastato turėsime menkos vertės šiuolaikinę dėžutę“, – svarstė L.Tuleikis.
Naujasis namo savininkas L.P. teigė, kad vila buvo avarinės būklės, viskas buvo padaryta laikantis teisės aktų.
Reikia laikinųjų apsaugos priemonių
Saulius Rimas
Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas
„2017 metais savivaldybė gavo ir patvirtino vilos atnaujinimo projektą. Tam buvo išduotas statybų leidimas.
2020 metų lapkritį sužinojome, kad pastato savininkas pasikeitė. Jis pateikė naują projektą, kuriame buvo numatyta statyti naują pastatą. Šis projektas nebuvo patvirtintas.
Supratę, kad vilai gali grėsti pavojus, kreipėmės į Kultūros paveldo ekspertų vertinimo komisiją, kad ji nustatytų vertingąsias pastato savybes ir nutartų, ar vilą įtraukti į saugomų objektų sąrašą.
Šios procedūros užtrunka nuo kelių mėnesių iki kelerių metų, todėl jos nebuvo baigtos, vila buvo nugriauta.
Mes kreipėmės į Kultūros ministeriją. Siūlome, jog jei kyla įtarimų, kad nesaugomas, bet vertingas pastatas gali būti nugriautas, reikia laikinųjų apsaugos priemonių, kurios uždraustų namą griauti iki tol, kol visos paveldosaugininkų procedūros bus baigtos. Kol kas tokių galių neturime.
Kadangi naujojo pastato projektas nėra patvirtintas, jo negalima pradėti statyti.“