Statybų inspektoriai, sulaukę achitektų skundo, situacijos nesureikšmino, tačiau, galiausiai, ėmėsi tyrimo.
Pastebėjo eidami pro šalį
Lietuvos architektų rūmai (LAR) į Valstybinę teritorijų ir statybų inspekciją (VTPSI) kreipėsi prašydami įvertinti situaciją dėl galimai savavališkų statybų Karaliaus Mindaugo komercinio ir apartamentų centro pastate Olimpiečių g. 1. LAR informavo, kad, be autorių sutikimo, prisidengiant nedideliu remontu ant pastato stogo buvo pastatyta stoginė virš terasos. Autoriai, žinoma, reikalauja ją pašalinti.
Olimpiečių-Rinktinės gatvių sankryžoje esančio Karaliaus Mindaugo komercinio ir apartamentų centro autoriai – architektai Kęstutis Pempė, Romualdas Kirdulis ir Lijana Jančytė.
Kaip portalui lrytas.lt pasakojo vienas projekto autorių architektas K.Pempė, jo kolega ant jų pačių suprojektuoto pastato stogo išdygusią stoginę pamatė atsitiktinai, važiuodamas pro šalį. Pasitarę architektai nusprendė netylėti – kreipėsi į LAR, šie – į VTPSI.
„Keista, kad miesto centre vyksta toks savavališkas pastato tobulinimas. Būna, kad pastatus tobulina, bet tokiu atveju atsiklausia autorių, derina su jais. Šiuo atveju vyko saviveikla.
Iš pradžių atsiranda stogelis, vėliau jį įsistiklina, kažkokiu būdu įsiteisina. Po to jis keliauja iš rankų į rankas. Tokia praktika pas mus labai populiari“, – apgailestavo architektas.
Net jei ir būtų sulaukęs prašymo pritarti pastato patobulinimui, architektas teigia to nebūtų padaręs. Pastato konfigūracija – fasadų lenkta linija – maksimaliai reaguoja į aplinkinį užstatymą, upės vingį ir gatves.
Šio apartamentų komplekso projektas svarstytas daugybėje komisijų, koreguotas ieškant optimaliausių aukščių, architektai rado būdą, kad kiekvienas aukštas darytų kuo mažesnę neigiamą įtaką aplinkiniam užstatymui, galiausiai, kad jo aukštingumas žemėtų artėjant Gedimino pilies ir upės link.
„Kažką plėsti, statyti antstatus – visiškai nekorektiška. Tai nubraukia didžiulį visų – ne tik autorių – įdirbį. Tokie dalykai netoleruotini, turi būti panaikinti be jokių kitų variantų“, – komentavo K.Pempė.
Pirmasis, anot architekto, iš statybų inspektorių juos pasiekęs atsakymas, kad antstatas nedidelis, tad gali likti. Kreipusis antrąsyk, imtasi tyrimo, tik, apgailestavo architektas, svarstymas vis atidėliojamas – tokia nuotolinio darbo pasekmė.
Pasigenda pagarbos autoriams
Architektas pripažįsta – architektūros srityje autorinės teisės nėra gerbiamos. Paminamos netgi tos, kurios įrašytos Architektūros įstatyme.
„Būna dingsta pastatai, kaip dingo Kelių policijos pastatas Giraitės gatvėje. Vienos institucijos tam pritarė, kai kurios, turėjusios sureaguoti, tylėjo.
Pinigai šiandien svarbiau nei autorinės teisės. Galbūt kilnojamajame mene lengviau, galbūt, paveikslų dailininkams iš rankų neplešia, neperdaro jų, bet architektūroje savivaliauja kas netingi.
Architektūros kūrybiškumas šiandieninėje visuomenėje nereikalingas, jis neskatinamas nuo pat jaunųjų architektų darbo pradžios. Ne kūrybiškumas svarbiausias, o kuo didesnis plotas už pigiau.
Jei leidžiama statyti tris aukštus, norima šešių. Po to svarstoma, kokią čia architektūrą sukūrė ir kodėl architektui nepavyko“, – piktinosi K.Pempė.
Pavadino akibrokštu
Pastatą Olimpiečių g. 1 valdančios įmonės savininkas Kazimieras Musteikis taip pat teigia apie stoginę sužinojęs atsitiktinai, taip pat pamatęs eidamas pro šalį. Paaiškėjo, kad stoginė suręsta staigiai, per vieną savaitgalį.
Verslininkas teigia išsyk sureagavęs, nes pastatas stovi ypatingoje vietoje, susisiekė su architektais, palaiko jų kreipimąsi į VTPSI.
„Savivaliavimui mes nepritariame. Kiekvienas gali užsimanyti pasistatyti stoginę, džiauti skalbinius. Juk tai matomas, žinomas objektas, saugome jo fasadą ir architektūrą. Stoginę būtina pašalinti“, – nukirto pašnekovas.
Kaip paaiškino verslininkas, jo vadovaujama įmonė – išties sklypo ir pastato savininkė, tačiau dalis pastato biurų ir butų parduoti. Stoginę nusprendęs pasistatyti privatus asmuo, ne Lietuvos pilietis, butą su priklausiniu – terasa – yra įsigijęs, jis savo norų su niekuo nederino.
„Mes pastatą statėme nelengvai, nenorime, kad jis būtų sudarkytas. Kalbama apie architektūrinę ir vizualinę taršą, pakeitimai turėjo būti suderinti su autoriumi, nors jis jų nebūtų leidęs. Mes, pastato statytojas ir valdytojas, apie situaciją architektus iškart informavome“, – paaiškino verslininkas.
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija portalą lrytas.lt informavo, jog pagal LAR pateiktą informaciją, parengtą remiantis architektų biuro „Vilniaus architektūros studijos“ pranešimu, dėl galimai ant pastato Olimpiečių g. 1, Vilniuje, neteisėtai pastatyto antstato yra pradėjusi tyrimą.
Kadangi šiuo metu vyksta tyrimas ir sprendimas nepriimtas, išsamesnės informacijos statybų inspektoriai pateikti negali, tačiau atlikę tyrimą apie rezultatus pažadėjo informuoti.
Vilniaus savivaldybė informavo, jog adresu Olimpiečių g. 1 paskutinis statybos leidimas buvo išduotas 2014 metais buto rekonstravimui, daugiau prašymų jie nebuvo sulaukę.