Architektai prašo kol kas negriežtinti reikalavimų ir nebranginti statybų – paaiškino, kodėl
2020-12-18 06:33Lietuvos architektų rūmai, išnagrinėję aplinkos ministro dar 2016-aisiais paskelbtą įsakymą dėl pastatų energinio naudingumo projektavimo ir sertifikavimo, taip pat atsižvelgdami į tai, kad statomų pastatų, kuriems prašymas išduoti leidimą statyti naują statinį pateiktas po 2021 m. sausio 1 d., kai statybą leidžiantys dokumentai neprivalomi, – statybos darbai pradėti po 2021 m. sausio 1 d., energinio naudingumo klasė turi būti ne žemesnė kaip A++, pažymi, kad, LAR manymu, aplinkos ministro įsakymas ir papildomų reikalavimų nuo 2021 m. sausio 1 d. taikymas turi būti atidedamas.
Šiuo dėl pandemijos itin sunkiu metu naujų apribojimų įvedimas ir statybų branginimas nėra prasmingas ar daromas laiku. Tikslingiau būtų koncentruotis į subalansuotą viso nekilnojamojo turto sektoriaus energini savybių gerinimą, o ne tik didinti energinės klasės reikalavimus naujai statomiems pastatams.
LAR vadovas Lukas Rekevičius socialiniame tinkle rašė, jog „viena vertus, manome, kad tai daryti pandeminės ekonominės krizės akivaizdoje nėra tinkamas laikas: gyvenamojo būsto statybos sektorius vienas nedaugelio dabar gyvybingų verslų, todėl jo sąnaudų didinimas, taigi ir branginimas, kas yra galutinės būsto kainos didėjimas galutiniams vartototojams šiandien nėra tikslingas.
Antra vertus, kažkaip trūksta pagrindimo, kodėl iš viso pastatyto NT fondo iki paties aukščiausio laiptelio tobuliname tik naują statybą. Kodėl nesekame Naujojo Bauhauzo kryptimi ir nesikoncetruojame į senus, neefektyvius pastatus, kurių turime itin daug?
Juk tikslas – bendras mūsų šalies energetikos suvartojimo mažinimas, taigi, būkime nuoseklūs jo siekdami. Tą rašau puikiai suvokdamas žaliosios plėtros krypties svarbą. Ateitis yra žalia. Tačiau siekime jos subalansuotai ir nuosekliai. Atidėkime A++ iki baigsis pandemija, o tuomet visi kartu pasvarstykime apie nuoseklią energetinio efektyvumo strategiją.“