„Grinda“ projektų vadovas Tadas Autukas pastebėjo, kad didelės apimties darbai apgyvendintoje teritorijoje yra itin sudėtingi, nes gatvėmis vyksta intensyvus eismas, o po jomis driekiasi apšvietimo, elektros, šilumos, dujų, vandens tiekimo, buitinių nuotekų ir komunikacijų tinklai.
„Būtent todėl buvo numatyta paviršinių nuotekų kolektorių T. Narbuto-Saltoniškių gatvėse tiesti naudojant uždarojo kasimo, vadinamojo mikrotuneliavimo, technologiją. Visas veiksmas vyko po žeme. Taip išvengėme gatvių perkasimo ir nesutrikdėme eismo. Apriboti jį teko minimaliai “, – pasakojo jis.
Jis pastebi, kad T. Narbuto-Saltoniškių gatvės kolektorių rekonstrukcijos prireikė dėl kelių priežasčių. Pirmiausia dėl to, kad ten buvo dirbtinai suformuota žemuma, mat Sėlių ir Elnių gatves turėjo jungti viadukas. Deja, jis nebuvo pastatytas, o esamas 800 mm kolektorius nebuvo pajėgus įveikti tokius lietaus vandens, atitekančio nuo suformuotų kalvų, kiekius.
Atlikus apžiūrą, paaiškėjo, kad ir paties kolektoriaus būklė neatitinka keliamų reikalavimų. Nustatyta, kad gelžbetonio vamzdynas susidėvėjęs, jame fiksuojami įtrūkiai ir neigiami nuolydžiai. Todėl nuspręsta šalia senojo 800 mm skersmens vamzdžio statyti naują 1620 mm skersmens lietaus nuotekų surinkimo kolektorių.
Buvo parengtas naujų paviršinių nuotekų tinklų statybos bei esamų tinklų rekonstrukcijos projektas. Mikrotuneliavimo darbai vyko nepertraukiamu režimu – net ir naktimis bei savaitgaliais. Skaičiuojama, kad vidutinė gręžimo sparta siekė 17 m per parą.
Tokio dydžio ir apimties kompleksiškas inžinierinis projektas Lietuvoje iki šiol nebuvo įgyvendinamas. Naujojo kolektoriaus trasa driekiasi apie 1200 metrų. Užbaigus darbus jo pralaidumas padidės net keturis kartus.
Senieji vamzdžiai pakeisti kitais, pagamintais iš stiklo pluošto pagal specialų užsakymą Lenkijoje. Upės gatvėje įrengta moderni lietaus ir sniego tirpsmo vandens valykla.
„Tai reiškia, kad žiemą į upę nepateks smėlis nuo gatvių barstymo, molis, o vasarą – naftos produktai“, – teigė T.Autukas.
Tai yra pirmoji centrinėje miesto dalyje įrengta paviršinių nuotekų valykla.
„Grinda“ vykdė atviras konsultacijas su Viešųjų pirkimų tarnyba, ES projektus koordinuojančios Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) specialistais bei rinkos dalyviais. Galiausiai nuspręsta ne didinti projekto finansavimą, o įgyvendinti T.Narbuto-Saltoniškių gatvių paviršinių nuotekų tinklo rekonstrukcijos projektą be generalinio rangovo pagalbos.
„Grindos“ vadovas Kęstutis Vaicekiūtis pastebi, kad vykdant šį projektą darbuotojai gavo tiek patirties, kad ji galės būti pritaikyta ir kituose bendrovės projektuose Vilniuje. Pavyzdžiui, tiesiant naujus ar rekonstruojant senus lietaus nuotekų tinklus Šeškinės-Geležinio Vilko, Savanorių-Giraitės baseinuose ar kituose Lietuvos miestuose.
„Bendrovės galimybėmis vykdyti panašaus pobūdžio darbus domisi ir Latvijos įmonės“, – sako K. Vaicekiūtis.
T.Narbuto-Saltoniškių gatvės lietaus nuotekų tinklo rekonstrukcijos projektas paskelbtas geriausiu 2019 m. Lietuvos inžinerinių tinklų BIM projektu. Rekonstrukciją planuojama užbaigti iki 2021 m. Preliminari jos kaina – 5,14 mln. eurų.
Projektas „Paviršinių nuotekų sistemų tvarkymas Vilniaus mieste“ finansuojamas Europos Sąjungos Sanglaudos fondo, Vilniaus miesto savivaldybės ir UAB „Grinda“ lėšomis. Viso projekto vertė yra 34 mln. eurų, jo įgyvendinimą prižiūri Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).
Medžiaga parengta pagal UAB „Grinda“ užsakymą. Turinys apmokėtas.