Keliasdešimt tūkstančių šventės dalyvių atsinaujinęs statinys lauks 2023 metais.
Sceną vadina sidabriniu mišku
Kaip pasakojo A. Mailitis, naujoji, dainininkams skirta didžioji scena, užbaigus rekonstrukcijos darbus, pasikeis iš esmės – prasidėjus jubiliejinei, 150-ajai dainų šventei, ji talpins kur kas daugiau žmonių, išsiskirs akustinėmis ir funkcinėmis savybėmis bei šiuolaikišku įvaizdžiu.
„Naujoji scena yra Latvijos gamtos metafora – mes ją vadiname sidabriniu mišku. Tai – mitologinis, latvių liaudies dainose apdainuojamas miškas (kaip haiku Japonijoje)“, – komentavo architektas.
Šį projektą jis vadino architektūriniu iššūkiu dėl savo masto, kultūrinės reikšmės ir akustinių savybių. Baltijos šalių chorų dydis – išskirtinis pasaulyje, todėl įgyvendinant projektą Rygoje išbandytos erdvinės akustikos ribos.
„Šiame projekte mes mokomės iš gamtos – to paties, ko iš jos mokėsi senovės latviai. Biomimikrija (gamtos studijomis pagrįstas mokslas) padėjo mums pastumti ribas ir taip sukurti unikalią koncepciją – miško akustiką. Juk būtent miškas yra viena tinkamiausių akustinių erdvių chorinei muzikai. Suprojektavome unikalų stogą, kuris tarnauja kaip akustinis ir scenografinis įrenginys.
Stogas buvo suprojektuotas pasitelkus menines priemones, suprogramuotas ir pagamintas didžiulėmis roboto rankomis, tik tada sumontuotas vietoje.
Tai yra parametrinės architektūros pavyzdys, kuomet akustiniai, struktūriniai ir vaizdiniai parametrai sujungiami į vieną architektūros simbolį“, – komentavo A.Mailitis.
Prireikė nestandartinių sprendimų
Įdomu tai, kad šiame grandioziniame latvių projekte sudalyvavo ir lietuviai. Gal ne visai tiesiogiai, tačiau būtent Vilniuje įsikūrusios kompanijos „Foamglas Building Baltics“ atstovas Povilas Valutkevičius konsultavo kolegas, kaip tinkamai panaudoti vos pernai Baltijos šalių rinkai pristatytą, pemzą primenančią izoliacinę medžiagą – putstiklį. Ji gaminama iš perdirbto stiklo ir gamtinių žaliavų.
– Ar tokiam reikšmingam šalies statiniui latviai nerizikavo rinkdamiesi visai šviežią produktą? – pasiteiravome P.Valutkevičiaus.
– Kadangi latvių estrados atnaujinimui buvo pasitelkti aukščiausios klasės specialistai, stiprūs architektai ir konstruktoriai, ypač atidžiai buvo renkami statytojai, kurie specializuojasi sudėtingų statinių statyboje, nebuvo keista, kad jie rinkosi putsiklį.
Jis buvo naudojamas pasvirusios, apkrovas laikančios, betono plokštės šilumos izoliacijai. Po plokšte įrengtos administracinės ir pasirengimo patalpos dainininkams, o ant jos – iš anksto surinkti laiptų maršai, ant kurių vyks keliasdešimt tūkstančių atilikėjų pasirodymai. Tai – rimtas iššūkis.
– Projekte yra vietų, kur laiptų maršai atviri, būtent todėl izoliacijai buvo keliami tokie aukšti reikalavimai?
– Būtent. Ilgaamžiškumo, atsparumo gniuždymui, aplinkos sąlygoms bei drėgmei reikalavimai – šiomis savybėmis pasižymi mūsų naujasis produktas, kuriame kombinuojama aukščiausia atsparumo ugniai klasė, medžiaga nesideformuoja veikiama apkrovų ir dėl senėjimo, todėl nepakenkia pastatui iš konstrukcinės pusės – neskilinėja grindys ar stogo danga, ji visiškai nelaidi vandeniui ir vandens garams.
60 proc. putstiklio sudaro perdirbtas stiklas, prie paviršiaus jis yra klijuojamas, todėl nėra nei pratekėjimų pavojaus, nei šilumos tiltų.
– Ar architektai ir statytojai turėjo galimybę išvysti šią statybinę medžiagą jau panaudotą sudėtinguose objektuose?
– Žinomiausias iš esančių netoliese – Latvijos nacionalinis muziejus, kurio rekonstrukcija buvo patikėta lietuviams, baseinas Limbaži mieste, biurų ir gyvenamasis pastatas „Tower“ Taline, itin sunkiai apkrautos grindys bendrovėje „Telšių dumblas“ bei daug kitų pastatų, kuriuose buvo keliami išskirtiniai reikalavimai šilumos izoliacijos atsparumui.
Taip pat mūsų klientų sąraše yra tokios kompanijos, kaip „Ferrari“, „Swarovski“, „Gucci“, „Porsche“. Sprendimai naudojami garsiausiuose pasaulio sporto paskirties ar paveldo pastatuose, muziejuose, dangoraižiuose – viskas dėl medžiagos savybių derinio ir jos ilgaamžiškumo.
Putstiklio kertinių savybių kombinacija išties palengvino šių statinių konstruktorių ir statytojų sprendimus, kurie greičiausiai būtų gerokai užstrigę ieškodami alternatyvų. Žinoma, pasitikėjimą rangovams kelia ir gamintojo suteikiama 25 metų garantija.