Studentų darbai stulbina – kuria taip, lyg būtų statybų inžinieriai

2020 m. liepos 4 d. 11:30
„Statybų sektoriuje skaitmenizacija, tobulėjančios technologijos ir didėjantys reikalavimai pastatams lemia tai, kad projektai tampa sudėtingesni. Juos kurti bei valdyti tenka mokytis kuo anksčiau“, – patikino KTU Statybos ir architektūros fakulteto (KTU SAF) studijų prodekanė Laura Stasiulienė.
Daugiau nuotraukų (5)
Siekiant paruošti būsimuosius inžinierius ir architektus šiems iššūkiams, fakultete pradėtas rengti Jungtinio projekto modulis, kuriame ugdomos platesnio tarpdisciplininio inžinerijos konteksto suvokimo kompetencijos, komandinio darbo gebėjimai, netechninių aspektų supratimas ir skaitmeninių technologijų naudojimas.
Suburia studentus, dėstytojus ir įmonių atstovus
Modulio metu esmine sąlyga tampa skirtingų sričių studentų darbas komandoje, o pritaikius statinių informacinio modeliavimo (angl. BIM) metodus studentams sukuriamos sąlygos, kurios yra labai artimos realių statybos projektų rengimo sąlygoms.
„Statybos ir architektūros sritis apima daugybės krypčių specialistus: architektus, urbanistus, konstruktorius, statybinių medžiagų gamybos, šildymo, vėdinimo, vandentiekio, nuotekų sistemų specialistus, statybos darbų vadovus, sąmatininkus, BIM ekspertus.
Studentas dar universitete turi išmokti dirbti tarpdisciplininėje ir dažnai tarptautinėje komandoje: po studijų architektai ir statybos inžinieriai dirba kompanijose, kurios stato ir projektuoja objektus ne tik Lietuvoje bet ir visame pasaulyje. Viso to ir siekiama išmokyti Jungtinio projekto modulio metu“, – motyvaciją stiprinti netradicinį modulį pristatė L. Stasiulienė.
Studijų modulį veda skirtingų sričių dėstytojai, kurie dalinasi savo įžvalgomis ir patarimais su studentų komandomis. Projekto metu skatinamas ne tik naujausių technologijų naudojimas, bet ir kūrybiškumas ir realių problemų sprendimų ieškojimas.
Patirtimi apie BIM technologijų taikymą su studentais dalinasi ir KTU Išmanių miestų ir infrastruktūros centro strateginiai partneriai – įmonės, aktyviai taikančios ir palaikančios statybos skaitmenizavimo idėjas. Prie Jungtinio projekto aktyviai prisideda BIM programinės įrangos atstovai „InfoEra“ ir „iBIM Solutions“. Įmonių specialistai konsultuoja studentus dėl iškylančių techninių klausimų bei dalyvauja projektų pristatymuose, suteikdami vertingą grįžtamąjį ryšį.
Iš rezultatų matyti, kad studentai noriai įsitraukia į modulio veiklas ir jam skiria daug dėmesio. Prieš metus komandos, sukūrusios Daugų poilsio centro projektą Alytaus rajone, projektas buvo įvertintas ir išrinktas geriausiu studentų projektu konkurse „Lietuvos BIM projektai“. Jau eilę metų JSP metu susibūrusios komandos sėkmingai dalyvauja ir laimi „Išmanaus miesto“ konkurse.
Studentai nebijo vis didesnių iššūkių
Ne mažiau įdomių projektų buvo sukurta ir šį rudenį. Iš visų dalyvių išsiskyrė komanda, sugalvojusi suprojektuoti krematoriumą Utenos rajone. Pastarosios idėjos autoriai, pasirinko visuomenei aktualią ir jautrią temą, tikėdamiesi gerinti visuomenės požiūrį į kremavimą, atkreipti dėmesį į tvarumo klausimus.
„Modulio metu turime galimybę mokytis dirbti su įvairiais žmonėmis. Tai yra labai naudinga, nes po studijų reikės dirbti su visiškai skirtingais žmonėmis, kurių pats nepasirinksi. Toks mokymasis yra puiki galimybė lavinti bendravimo įgūdžius su kitų sričių specialistais ir kartu siekti bendro tikslo“, – teigia statybos inžineriją studijuojantis Jokūbas Bobrevičius.
Modulio metu studentai pereina per visas statinio projektavimo stadijas: idėjų generavimą, projekto veiklų planavimą, konceptualų bei detalų projektavimą. Taikant BIM metodus studentai parengia itin detalius projektus.
Paruošia specialistus verslo rinkai
Studentams šio projekto kūrimas tampa galimybe susieti savo žinias ir įveikti iššūkius, su kuriais dar neteko susidurti. Projekte dalyvavę partneriai iš statybos inžinerijos programinės įrangos sprendimus siūlančių įmonių „InfoEra“ ir „Intelligent BIM Solutions“ sutarė, kad Jungtinio projekto patrauklumas slypi jo ir realių projektų panašume.
„Šio projekto užduotys yra maksimaliai priartintos prie realybės ir to, su kuo susiduriame kiekvieną dieną. Tai yra realūs projektai, jų realus organizavimas, realūs sprendžiami klausimai ir paties proceso sudėliojimas. Jungtinis projektas labai gerai atspindi ir turi gerą mokslinį pagrindą ruošiant jaunus specialistus ateičiai“, – teigia BIM vadybos paslaugas teikiančios įmonės „Baltic BIM Management“ vadovas Nerijus Kurcevičius.
Specialistas studentams ir būsimiems inžinieriams primena, kad statybų skaitmenizavimas įsibėgėja ir apima skirtingas sritis, kuriose gali būti panaudojamos skirtingos technologijos, todėl yra daug galimybių atrasti sau tinkamą nišą statybos inžinerijos ar architektūros srityje.
Ateities statyba: inžineriniai ir IT sprendimai
Pasak „InfoEra“ technikos direktorius Leono Jasevičiaus, statybos skaitmenizavimo srityje yra žengiami didžiuliai žingsniai į priekį, todėl studentai turi gebėti prisitaikyti prie šios dinamikos. Jis taip pat pastebi, kad ateityje statybos, architektūros ir inžinerijos sritys keisis – informacinės technologijos sudarys svarią jų dalį. Todėl ateityje specialistai gali turėti spręsti ne vien inžinerinius uždavinius, bet galbūt ir programuoti.
Pasak jo, yra svarbu populiarinti šias specialybes ir dalintis praktika su studentais. Šiuo metu tiek Lietuva, tiek ir visas pasaulis patiria inžinierių, statybos specialistų bei architektų trūkumą.
„Dalyvaudami Jungtiniame projekte studentai turi galimybes naudoti naujausias technologijas, išbandyti ir įgyti pagrindinius įgūdžius, reikalingus šiuolaikiniam statybos ir architektūros verslui. Studijas baigę studentai gali vėliau sėkmingai dirbti ir turėti tai, ko reikia rinkai“, – teigia L. Jasevičius.
 
projektavimasKTU studentai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.