Vyriausiasis Vilniaus architektas ramina: toks, kokį išrinkome, Vokiečių gatvės projektas įgyvendintas nebus
Kristina Buidovaitė
2020-07-01 20:23Paskelbus Vokiečių gatvės rekonstravimo architektūrinės idėjos konkurso laureatus – projektą „Strassen-Platz“ – socialinėje erdvėje užvirė diskusija, ar tikrai pasirinktas geriausias variantas. Vilniečiai negailėjo kritikos dėl vizualizacijose matomų trinkelių gausos.
„Geriau nieko nei šis. Nei minties, nei polėkio, tik daugiau trinkelių“, „Nieko naujo – trinkelės ir suoliukai be atlošų. Gal bent medžiai bus ne kvadratiniai“, „Betono dziunglės. Puiki idėja kaip iš miesto išguiti miestiečius. Karštą vasaros dieną čia bus kaip ant keptuvės...Liūdesys visiškas“, „Nematau, kaip čia buvo įveikta kultūrinio paveldo įprasminimo užduotis. Nebematau senųjų liepų. Vien tik dar vieną Raseinių aikštę su alinančiu karščiu iš pietinės pusės ir trinkelių padą. Sutaupėte. Komisija iš pagrindų parodė, kad nebegali daugiau dirbti tokio darbo, nes realiai neatstovauja visuomeniniam interesui“, – po Vilniaus savivaldybės paskelbtu įrašu pasipylė keli šimtai komentarų.
Vyriausiasis miesto architektas suskubo paaiškinti – architektūrinės idėjos konkursas – tik pirminis etapas, komandos pateikta idėja dar nesyk bus tobulinama.
„Mes pasirinkome komandą, su kuria toliau dirbsime, ieškosime sprendimų, kad Vokiečių gatvė taptų kokybiškesne, patrauklesne erdve. Ateityje vyks daugybė svarstymų, aptarimų – taip pat, kaip ir projektuojant kitas viešąsias erdves sostinėje. Projektą pasirinkome, bet tos vizualizacijos, kurias matome, tikrai nėra tas vaizdas, kuris bus.
Projektus vertino tarptautinė komisija, kiekvienam darbui pateikė nemažai kritikos, ypač geriausiems. Tokio projekto, kurį imtume ir iškart įgyvendintume, nebuvo – tą konstatavo ir komisija. Mes renkamės scenarijų, kelią, projekto autorių pasiūlytą mastelį, erdvės skaidymo, įveiklinimo scenarijų“, – portalui lrytas.lt komentavo M.Pakalnis.
Anot pašnekovo, komisijos nariai tarpusavyje sutarė, jog projekto autoriai per mažai dėmesio skyrė želdynams. Autoriai turės ne vieną progą išgirsti kritiką, projektą taisyti ir tobulinti. „Mes perkame ne vaizdą, kurį klijuosime ant sienos, o scenarijų“, – atkreipė dėmesį M.Pakalnis.
Kalbėdamas apie nugalėtojų projektą „Strassen-Platz“, vyriausiasis miesto architektas pabrėžė, jog visų pirma imponavo autorių siūlomas erdvės pokyčių scenarijus. Dingtų asfalto gatvė, kuri vingiuoja palei stalinizmo epochos namus, ji virstų bendra erdve, pritaikyta pėstiesiems, dviratininkams ir automobiliams. Projekto autoriai siūlo ir grindinio piešinį, kuris asocijuojasi su buvusiu užstatymu, juo primenama gatvės istorija.
Piešinio atskiri elementai, anot M.Pakalnio, gali tapti labiau urbanistiniai arba gamtiški, galima rinktis daugiau ar mažiau pievos ar kietųjų dangų. Projektu išryškinamos istorinės jungtys.
Komisija, anot pašnekovo, matė, kad šis scenarijus, turintis akivaizdų trūkumą dėl pernelyg mažo dėmesio želdynams, sykiu turi ir daug kūrybinio potencialo. Svarbiausia – visi komisijos nariai, net ir tie, kurie sostinėje lankėsi tik keletą kartų, pastebėjo tą patį.
Patys projekto autoriai pristatydami savo idėją teigia, jog pagrindinis gatvės rekonstrukcijos iššūkis – pagarbiai įamžinti daugiasluoksnę šios vietos istoriją, kartu sukuriant kuo lankstesnę šiuolaikinę erdvę. Atsižvelgiant į komplikuotą šios teritorijos raidą, nuspręsta grindinyje subtiliai įamžinti buvusį gatvės užstatymą. Pėstiesiems šiame projekte teikiama daugiausia dėmesio. Siekiama maksimaliai sumažinti erdvę, naudojamą automobilių bei skatinti pėsčiųjų ir dviračių transportą,
Dabartinė žaliųjų erdvių sistema Vokiečių gatvėje yra neefektyvi. Šis projektas siūlo sukoncentruoti žalumą į mažus, bet labai tankius želdinių masyvus. Kuriama aikštės tipo gatvė, kurią galima lengvai pritaikyti įvairioms veikloms skirtingu metų laiku.