Naujajame valdžios pasiūlytame veiksmų plane, paskelbtame Būsto, miesto ir kaimo plėtros ministerijos tinklalapyje, nustatyta daugybė priemonių, skirtų sustiprinti architektūros standartus šalyje.
Šiuo nutarimu draudžiamas architektūros kopijavimas, dangoraižiai, kurių aukštis viršija 500 metrų, taip pat aukštesni nei 250 metrų aukščio pastatai turėtų būti griežtai ribojami, galiausiai nustatytas miesto vyriausiojo architekto vaidmuo.
„Norėdami įkūnyti miesto dvasią, parodyti laikų stilių ir pabrėžti Kinijos ypatybes, mes skelbiame šiuos nutarimus“, rašoma paskelbtame dokumente, kurį „Dezeen“ išvertė iš originalios kinų kalbos.
Valdžios pasiūlytame veiksmų plane pateikiamos gairės, kaip projektuoti ir statyti pagrindinius pastatus, įskaitant savivaldybių stadionus, parodų sales, muziejus ir teatrus.
Projektuojant šiuos didelio masto pastatus, griežtai draudžiamas plagiatas, imitacija ir kopijavimas, rašoma dokumente.
Anksčiau daugybė Kinijoje pastatytų paminklų ir pastatų buvo tiesioginės pastatytų Europoje kopijos. Šalyje atkurti Londono Tauerio tiltas, Paryžiaus Triumfo arka, Sidnėjaus operos teatras ir Eifelio bokštas.
Le Corbusier Ronchamp koplyčia taip pat buvo atkurta Zhengzhou, o visai neseniai Zahos Hadid „Wangjing Soho“ kompleksą nukopijavo architektas Chongqing.
Manoma, kad pasirinkta strategija nutrauks šią tendenciją šalyje. Apribojus šalyje paplitusių dangoraižių statybą, daugiausia dėmesio bus skiriama pastatams-orientyrams.
„Daugiau jokios keistos architektūros“, – sako Kinijos prezidentas.
Praėjusieji metai buvo rekordiniai dangoraižių – didesnių kaip 300 metrų pastatų – statybai. 530 metrų aukščio Tianjino CTF finansų centras yra aukščiausias dangoraižis, pastatytas 2019 metais. Remiantis Aukštųjų pastatų ir miesto būstų tarybos duomenimis, 2019 m. Kinijoje buvo baigti statyti 57 aukštesni nei 200 metrų aukščio pastatai.
Taip pat pabrėžiama, kad projektuojant naujus dangoraižius daug dėmesio turėtų būti skirta priešgaisrinei apsaugai, atsparumui žemės drebėjimams ir energijos taupymui.
Ši strategija ne tik sutelkia dėmesį į architektūrinių paminklų ir dangoraižių reguliavimą, bet ir siekia sustiprinti architektūrinio stiliaus rekomendacijas visoje šalyje. „Architektūriniai projektai turi atitikti miesto projektavimo reikalavimus formai, spalvoms, tūriui, aukščiui ir erdvės aplinkai“, teigiama nutarime.
Jame taip pat nurodoma, kad valstybės pareigūnai privalo išsamiai tikrinti miestuose vykdomas statybas ir nedelsiant išgydyti įvairias „miesto ligas“, įskaitant keistus pastatus.
Valstybės pareigūnams taip pat pavesta organizuoti architektūros peržiūras, o Būsto ir miesto bei kaimo plėtros ministerijai nustatyti vyriausiojo architekto vaidmenį Kinijos miestuose.
Šis pranešimas sutampa su prezidento Xi Jinpingo, kuris 2014 m. pokalbio metu paragino atsisakyti keistos architektūros, nuomone. 2016 m. buvo priimta direktyva, draudžianti per didelę, ksenocentrinę ir keistą architektūrą.
Interviu „Dezeen“ MAD įkūrėjas Ma Yansong teigė, kad Kinijos miestai turėtų daugiau remtis šalies tradicine architektūra.