Pėsčiomis vaikštantys kauniečiai tik neseniai atrado savo mieste tai, ko nesitikėjo

2020 m. gegužės 22 d. 05:52
Ar žinote, kad Kaune yra Čigonų ir Lakūnų laiptai? Kur jie įrengti ir kodėl taip pavadinti? Nemažai kauniečių apie juos tikrai nėra girdėję, o kai kas šiuos laiptus atrado tik karantino metu, kai išsiruošė pasivaikščioti į nuošalesnes miesto vietas.
Daugiau nuotraukų (11)
Ar dažnai vaikštote pėsčiomis ne patogiais šaligatviais, o lipate į Kauno šlaitus vedančiais laiptais? Vargu, jei nesate nuošalių vietų ar nuotykių ieškotojai. Todėl ir nežinote kai kurių trumpiausių kelių, jungiančių ant kalvų įkurtus gyvenamuosius rajonus su Kauno centru.
Prie kai kurių laiptų gyvenantys žmonės tuo nesistebi, nes anksčiau jais naudodavosi tik pavieniai kauniečiai, ir esą tik dabar, per karantiną, smalsių laipiotojų padaugėjo.
Savivaldybės atstovai pranešė, kad mieste iš viso yra 62 laiptai. Kai kuriuos jų netrukus palies permainos.
Įdomus ir vardas, ir forma
Kauniečiai puikiai žino garsiausius laiptus, vedančius iš Žaliakalnio į Kauno centrą. Tai Kauko, Bangos arba Saulės laiptai, laiptai su pelėdomis, Vytauto kalno ar V.Mykolaičio-Putino gatvės laiptai.
Bet ar daug kas yra girdėję, kur yra vadinamieji Čigonų laiptai?
Jie taip pat jungia Žaliakalnį su Kauno centru. O šiuos laiptus galima užtikti A.Mackevičiaus gatvėje ties 38-uoju numeriu pažymėtu privačiu namu. Nuo gatvės jų nematyti ir tik paėjėjus greta pastato pramintu taku link kalno šlaito atsiveria įspūdingas šių laiptų vaizdas.
Laiptų viduryje įrengta savotiška apžvalgos aikštelė, kurios kiaurame viduryje auga seni medžiai. Šioje vietoje laiptai išsišakoja į kelias atšakas ir vėl susijungia į vieną.
Ten, kur laiptai išsišakoja, nuo aikštelės į šlaitą driekiasi siauras takas. Eidamas juo atsiremi į privačius namus. Ant vieno pastato puikuojasi katiną vaizduojanti vėjarodė. Privatūs namai greta laiptų atrodo egzotiškai.
Nusileidęs šiais laiptais patenki į Savanorių prospekto pradžią. Perėjus jį patogu žengti į E.Ožeškienės gatvę.
„Šioje E.Ožeškienės gatvės vietoje esančiuose namuose anksčiau gyveno nemažai romų tautybės žmonių. Nors praėjusi ekonominė krizė nemažai romų paskatino emigruoti, Čigonų laiptų pavadinimas liko.
Šiais laiptais patogu naudotis, jei nori patekti į Laisvės alėjos pabaigą arba senamiesčio pradžią. Be to, jie ir labai įdomūs“, – pasakojo vietinė gyventoja Rima.
Prietiltį gražiai apželdino
Dar vieni patogūs, ne tokie statūs laiptai įrengti greta A.Mackevičiaus gatvės 80-ojo namo ir taip pat leidžiasi į Savanorių prospektą. Nuo ten – į E.Ožeškienės gatvę. Jais patogu lipti, jei nori pasiekti Laisvės alėjos vidurį.
Greta šių laiptų įsikūrę kauniečiai sutvarkė šlaitą, pasodino daug augalų, gėlių.
A.Mackevičiaus gatvėje gyvenanti aprangos dizainą studijuojanti Greta Rakšytė svarstė, kad apie laiptus, matyt, žino tik vietiniai gyventojai, nes čia praeivių sutinka gana retai.
Kita neseniai į Kauną atsikrausčiusi gyventi moteris, Lina Krakytė, sakė, kad apie laiptus nežinojo, todėl aptikti juos buvo tikras netikėtumas.
Veda į miesto šurmulį
Įdomūs bei naudingi yra ir laiptai, esantys Pelėdų kalno įkalnėje, Benediktinių gatvėje. Jei iš šios gatvės vidurio pasuksite į besidriekiantį Pakopų taką, aptiksite neilgus laiptus su moderniais turėklais. Jais galima pasiekti Jonavos gatvės pradžią, o netoli yra ir Kauno pilis.
„Šioje vietoje daug dešimtmečių buvo įrengti kur kas ilgesni mediniai laiptai. Juos supo seni trobesiai, kurie ilgainiui virto griuvėsiais. Dabar jų nebėra, pastatytas naujas biurų pastatas, atsirado automobilių stovėjimo aikštelė. Laiptai sutrumpėjo, takas ir pakopos išgrįsti trinkelėmis“, – pasakojo vietinis gyventojas Antanas Sakalauskas.
Iš Benediktinių gatvės driekiasi ir neilga P.Eimučio gatvė. Tai romantiška vieta. Vieną siauro tako pusę rėmina sena aukšta betoninė Benediktinių vienuolyno tvora. Kitoje pusėje stovi keli nuosavi namai ir Vytauto Didžiojo universiteto Teologijos fakulteto pastatas. Aplink plyti pieva, kurioje šiuo metu auksu spindi žydinčios kiaulpienės, kvepia ir žydintys vaismedžiai.
Gatvės pabaigoje taip pat įrengti laiptai, kuriais nusileidęs staiga patenki į miesto ūžesį, nes išeini į Šv.Gertrūdos gatvę ties Steigiamojo Seimo aikšte.
Užtiko karantino metu
Ne vieni laiptai jungia ir Šilainius su Vilijampole.
Vieni tokių yra Milikonių kalno šlaite netoli apžvalgos aikštelės. Jais dažnai vaikštanti kaunietė Rimantė Rykantaitė sakė, kad prieš kelerius metus betoninės laiptų pakopos buvo sugriuvusios.
Dabar laiptai suremontuoti, įrengtas ir apšvietimas.
„Jais patogu iš Vilijampolėje esančios Pikulo gatvės užkopti į Šilainius, kur yra daugiau prekybos centrų“, – įspūdžiais dalijosi moteris.
Dar keli laiptai įrengti Rasytės gatvėje. Greta šios gatvės, vienoje palei kalno šlaitą esančioje atkarpoje, neseniai buvo įrengtas pėsčiųjų ir dviratininkų takas. Keliose jo vietose ir prasideda laiptai, kurie kalno viduryje susijungia į vieną pakopų taką. Jais patogu pasiekti Panerių gatvę, besidriekiančią Vilijampolėje.
Rasytės gatvėje nuo pat Šilainių pastatymo gyvenanti Daiva Kubilienė pasakojo, kad pati šiuos laiptus aptiko visai neseniai.
„Buvau pratusi, kad, jei reikia į miesto centrą, sėdu į autobusą ar savo mašiną ir važiuoju pagrindinėmis gatvėmis. Bet kai prasidėjo karantinas, autobusais važinėti nebenorėjau. Sūnus su marčia į darbus važiuoja Panerių gatve. Žinojau, kad jei ten patekčiau, paimtų ir iki darbovietės pavežtų ir mane“, – pasakojo moteris.
Vaikštinėdama pėsčiųjų taku netoli namų moteris netikėtai pamatė įrengtus laiptus. Paaiškėjo, jog jie veda būtent į tą Vilijampolės vietą, kur jai reikia, kad susitiktų su sūnumi.
„Kol pėsčiųjų tako nebuvo, aptikti laiptus buvo sunku. Dabar jais tik ir naudojuosi“, – džiaugėsi Šilainių gyventoja.
Paslaptį atskleidė šlavėjas
Ne mažiau įdomių laiptų ir su jais susijusių istorijų yra ir Aleksote.
Čia gyvenantis žinomas kaunietis, Kauno tvirtovės parko atstovas Ovidijus Jurkša pasakojo, kad prieš 20 metų jam teko dirbti kurjeriu.
„Reikėjo aptarnauti Aleksoto kalno viršuje ir jo papėdėje bei įkalnėje įsikūrusius žmones. Dirbdamas nusprendžiau nesinaudoti automobiliu, daugiau vaikščioti. Tai ir sveikiau, ir įdomiau, nes galima ištyrinėti atkampiausias Aleksoto vietas“, – pasakojo vyras.
Ieškodamas artimesnių kelių, kaip patekti į reikiamas vietas, kaunietis susipažino su vienu žmogumi, dirbusiu įmonėje „Kauno švara“.
Jo pareiga buvo valyti laiptus. Darbininkas O.Jurkšai ir papasakojo, kur Aleksote yra laiptų, kurių taip paprastai nepastebėsi, nes jie yra atokiau nuo namų arba jų prieigos užžėlusios.
Atsiveria puikus vaizdas
O.Jurkšai anuomet pavyko rasti 12 įvairiose Aleksoto kalno vietose įrengtų laiptų.
Vieni tokių laiptų veda nuo Vinčų gatvės, yra netoli ten esančių penkiaaukščių. Leidžiantis jais į J.Bakanausko gatvės pradžią atsiveria puikus vaizdas. Matyti M.K.Čiurlionio tilto transporto mazgas, netoli besidriekiantis geležinkelio tiltas, žali Aleksoto kalno ir Europos prospekto šlaitai bei Kauno centro pastatai.
Aplink augančiuose senuose medžiuose liuoksi voverės.
„Laiptai man anuomet buvo galimybė neiti ratais, atrasti tiesius kelius į tikslą. Dabar kartais grįžtu prie jų, nes nuo pakopų atsiveria ir įdomūs vaizdai“, – kalbėjo O.Jurkša.
Suteikė Lakūnų pavadinimą
Kaunietis parodė ir dar vienus netikėtoje vietoje, taip pat J.Bakanausko gatvėje, įrengtus laiptus. Jie yra netoli Žemojoje Fredoje esančio siaurojo geležinkelio bėgių, greta 63-iuoju numeriu pažymėto privataus namo. Pakopos apsuptos ir kitų gyvenamųjų pastatų bei plytinčių sodų.
Šalia šių laiptų gyvenanti Sabina pasakojo, kad anksčiau šie laiptai buvo mediniai, bet dabar jau daug metų – iš betono plokščių. Jie gana ilgi ir statūs, veda į Lakūnų gatvę.
„Todėl vietiniai gyventojai juos vadina Lakūnų laiptais“, – sakė moteris.
Lipti jais sunku, tenka pailsėti. Bet jei norisi pamatyti gražių vaizdų, verta nepatingėti.
„Vasarą džiugina žaluma. Bet mes jais naudojamės vieną išskirtinę žiemos naktį – pasitinkant Naujuosius metus. Užlipus laiptais matyti miesto centro, senamiesčio vaizdai. Kai leidžiami šventiniai fejerverkai, reginys ypač įspūdingas“, – sakė moteris.
Kaunietė pastebėjo, kad šiuos laiptus taip pat žino tik vietiniai gyventojai, pašalinių užsuka mažai, bet tie, kurie juos atranda, lieka sužavėti.
Dar vieni Panemunę su Aleksotu jungiantys laiptai įdomūs tuo, kad jų garbei pavadinta viešojo transporto stotelė.
Ši stotelė yra Marvelėje, Užnemunės gatvėje. Išlipus šioje stotelėje ir užkopus laiptais galima atsidurti netoli S.Dariaus ir S.Girėno gatvės.
Beje, visi aplankyti laiptai yra neblogos būklės ir gyventojai dėl to patenkinti.
Tvarkys Vytauto kalno laiptus
Aloyzas Pakalniškis, Kauno savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas:
„Kauno mieste yra 62 laiptai.
Šiemet bus rengiamas Vytauto parko laiptų remonto projektas, o realius darbus numatyta pradėti kitąmet.
Kaip ir visuomet, bus vykdomi įprasti miesto laiptų priežiūros ir remonto darbai. Tai reiškia, kad esant reikalui bus keičiamos sulūžusios pakopos, turėklai, atnaujinama kita įranga.“
Kaunas^Instantkarantinas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.