10 kv. m namelis: lietuvių architektų kūrinys per parą sulaukė armijos susidomėjusiųjų

2020 m. balandžio 3 d. 19:32
Per trejus metus, tiek interjero dizaino ir architektūros studija „Šilta Šiaurė“ feisbuke turi savo puslapį, joje dirbantys kūrėjai pastebėjo, kad labiausiai jų siekėjai ir kiti socialinio tinklo lankytojai atgyja jų „Facebook“ sienoje išvydę mažo ploto būstus. Tuomet architektus jie užverčia klausimas ir apdalija patiktukais.
Daugiau nuotraukų (20)
Todėl dar žiemą Švenčionėliuose dirbančios studijos vadovė Marija Savickienė kolegoms pasiūlė sukurti kažką panašaus. Ilgai raginti nereikėjo – visi  (projekto vadovė Eglė Židonytė) iškart ėmėsi šios užduoties ir jau per porą mėnesių parengė 10 kv metrų ploto namelių projektą.
Šį savo kūrinį studija planavo feisbuko žinovų vertinimui patiekti visai prieš vasarą – kaip galimą poilsio būsto variantą gamtoje, tačiau Lietuvą pasiekęs virusas paankstino architektų kūrinio premjerą.
„Gal būt dabar daugybė žmonių norės iš daugiabučių pabėgti į gamtą, o prisiglausti joje neturi kur, tad toks namelis tam labai tiktų, juolab kad jį nesunkiai pasistatyti gali ir daug statybos įgūdžių neturintys žmonės“, – svarstė M.Savickienė.
Tačiau, kad jų kūrinys sukels tiek emocijų ir tiek dėmesio, ji tikrai nesitikėjo. Per vieną dieną, kai vakar (balandžio 2 dieną) jis pasirodė feisbuke, projektą peržiūrėjo arti 150 tūkst. žmonių. „Šilta Šiaurė“ nutarė surengti konkursą, kurio laimėtojui padovanos šio namelio projektą.
„Mes parduodame ne produktą – patį būstą, o tik jo projektą, tačiau pagal jį tikrai galima nesunkiai patiems sukonstruoti namelį pagal mūsų parengtus brėžinius, mat konstrukcija jo išties nesudėtinga, o jei dar šalia yra koks dėdė statybininkas, – išvis juokų darbas“, – portalui lrytas.lt sakė architektė.
Tokiam statiniui nereikalingas statybų leidimas, jis traktuojamas kaip ūkio paskirties papildomas statinys, todėl gali atsirasti bet kuriame namų valdos sklype. Statomas jis ant gręžtinių pamatų, jei darbo imtųsi keli žmonės, namuką galima pastatyti per kelias savaites.
10 kv. metrų būste yra patalpa, kurioje telpa dušas bei tualetas, praustuvas, yra virtuvės kampas, vandeniui pašildyti skirtas prietaisas (boileris), krosnelė, suolas, ant kurio galima miegoti o po juo susidėti daiktus, miegui skirta vieta įrengta ir antresolėje.
Namas turi stoglangį, kuris pilnai atsidaro ir todėl saulėlydžius galima stebėti sėdint ant stogo, šalia namo įrengta 8 kv. metrų ploto terasa.
Kokia gali būti šio statinio kaina? Priklausomai, iš kokių medžiagų bus statomas ir kaip įrengtas – nuo 5 iki 15 tūkstančių eurų. Marijos komandos parengto projekto sąmata atrodo maždaug taip: 5 tūkst. atsieitų medžiagos, 4,5 tūkst. – įrengimas, 3,5- 5,5 tūkst. statybos darbai.
Prieš porą metų portalas lrytas.lt rašė apie panašų ir jau įgyvendintą projektą - architektė Ema Butrimavičiūtė netoli Vievio pasistatė vos 14 kv. metrų ploto namą,kuriame telpa viskas, ko reikia dviejų žmonių poilsiui. Mintis suprojektuoti tokį namelį jai kilo keliaujant.
Susidomėjusi pasaulyje sparčiai plintančiu „tiny living“ judėjimu, kai atsisakę daugybės nereikalingų daiktų ir vartotojiškumo žmonės kraustosi gyventi į mažyčius namus, Ema nutarė panašią idėją įgyvendinti ir tėvynėje.
Ji pasiryžo iššūkiui patogiai sutalpinti visus poilsiui reikalingus daiktus kuo mažesnėje erdvėje.
Namelio, kurį vadina „Etno Hut“, projektą mergina parengė prieš kelerius metus, o iš stalčiaus brėžiniai buvo ištraukti tik tada, kai rado savo statiniui tinkamą vietą – 50 arų sklypą Vievio apylinkėse. Nedidelio būsto konstrukcijai buvo panaudotos tvirtos medžio drožlių plokštės.
Jos susideda iš trijų sluoksnių „sumuštinio“ – dviejų tvirtų sluoksnių ir izoliacinio sluoksnio per vidurį (SIP). Iš šiaurinės pusės jos namuką visiškai užstoja medžiai, o pietinėje pusėje, kur atsiveria įstabus kraštovaizdis, visada šviečia saulė.
Ema tikino, kad ir vienai nakvoti namelyje nėra baugu, mat už medžių netoliese gyvena kaimynai, o prašalaičiai čia neužklysta.
Plokščiastogė medinė trobelė atrodo moderniai, o štai viduje – lietuviška aura. „Norėjosi pridėti tautinių puošybos elementų, sukurti savitą etnografinį namų charakterį“, – sakė vilnietė.
Visai neseniai architektė netoli namuko suprojektavo ir jau baigia įrengti pirtį, o artimiausiuose jos planuose – statyti panašaus stiliaus keturviečius 23 ir 33 kv. metrų ploto namelius poilsiui.
„Nesuprantu, kam reikia šimto ir daugiau kvadratų ploto namų, kurie skirti tik poilsiui, aš, pavyzdžiui, visai nenoriu po savaitgalio tokioje poilsiavietėje tvarkyti didelį plotą“, – lrytas.lt sakė architektė. O kai jos smalsuoliai teiraujasi, ką veikti keliolikoje kvadratų, ji sako – tą patį ką ir visi namuose veikia.
„Juk ir bute ne arkliais jodinėjame, nereikia tų milžiniškų plotų. O kai namelis stovi gražioje vietoje, daugiausiai laiko praleidi ne jame, o šalia jo“, – šypsosi Ema.
Kiek jai kainavo šiuo metu nuomojamo pasakų namelio statybos? Tradiciškai, apie tūkstantį eurų už kvadratinį metrą.
architektūraVilniusnamelis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.