Nugriautų pastatų vietoje atlikti darbai šią vasarą jau bus matomi Herkaus Manto ir Danės gatvėmis žingsniuojantiems praeiviais. Uostamiesčio teatralai tikisi į atnaujintus rūmus sugrįžti 2022-ųjų pabaigoje.
Senieji pastatai nušluoti
Klaipėdos muzikinio teatro pastato rekonstrukcijos techninis projektas parengtas dar 2016 metų pabaigoje. Viešųjų pirkimų procedūros strigo, tik po dvejų metų išrinktas rangovas – statybų įmonė „Infes“.
Apie darbų pradžią iškilmingai paskelbta miestiečiams - būsimo pastato pamatuose įkasta kapsulė su laišku ateities kartoms. Paskui teatralai persikraustė į laikinuosius namus - Klaipėdos savivaldybės kultūros centro Žvejų rūmus.
Dalis sovietmečiu statytų pastatų virto nuolaužų krūva. Jeigu statybininkai nelėtins tempų, iki kitų metų pradžios griuvenų vietoje turėtų iškilti naujojo pastato karkasas. Tuomet prasidės ne mažiau atsakingi darbai viduje.
Rekonstruoto teatro didžiojoje salėje tilps iki 700, o mažojoje – iki 200 žiūrovų. Ten bus tai, ko verkiant trūko senajam teatrui: šiuolaikiškos garso ir scenos apšvietimo įrangos, pritaikytos operos ir baleto spektakliams.
Didžioji scena bus pakankamai erdvi - 13 metrų pločio ir 12 metrų gylio.
Rūmų bokštas išsaugotas
Projektuotojai išsaugojo senųjų teatro rūmų kompoziciją – po rekonstrukcijos naujų statinių tūris bus toks, išliks ir miesto vizualine dominante tapęs bokštas. Jame jau keičiamos vidaus erdvės.
Šalia iškils naujasis rūmų priestatas – kol kas statybvietėje, kur išrausta didžiulė duobė, vyksta požeminiai darbai.
Žiūrovams įprastas senasis Klaipėdos muzikinio teatro vestibiulis su kolonomis antrajame aukšte irgi nepasikeis.
Artistams suplanuotos naujos repeticijų salės, jaukūs persirengimo kambariai. Orkestro ložė bus kilnojama, žiūrovai sėdės įsitaisę ant patogių kėdžių.
Numatytos specialios vietos, kuriose spektaklius galės stebėti žmonės su negalia – jose tilps 14 vežimėlių.
Atsiranda naujų galvosūkių
Didžiąją muzikinio teatro sceną sudarys trys judančios platformos: ant jų dekoracijos ir atlikėjai kils į viršų arba leisis žemyn. Judančias platformas per spektaklius bus galima išsidėstyti vienu metu skirtinguose aukščiuose.
Scenoje bus įrengtas bokštas dekoracijoms kilnoti, šonuose atsiras pagalbinės patalpos - „kišenės“ atributikai laikyti vykstant spektakliams. Tokia įranga atveria naujų galimybių spektaklių kūrėjams, žiūrovai viską matys kaip ant delno. Tačiau naujosios technologijos sukuria ir naujų problemų.
Žiūrovai nori gerai girdėti vokalistų balsus, chorą ir muziką. Net ir pastiprinti specialiomis priemonėmis garsai iš scenos turi skambėti natūraliai. Žiūrovų salėje būtina teisingai suformuoti garsą atspindinčias dangas ir plokštumas, kad neatsirastų „akustinių duobių.
Režisieriai, jų asistentai per spektaklius perduoda užduotis teatro tarnyboms, todėl mobilaus, saugaus ir patikimo ryšio reikia ir kūrėjams, aptarnaujančiam personalui, o žiūrovai neturėtų girdėti, kas vyksta užkulisiuose
„Dainuojant uždaroje erdvėje su įprastomis lubomis ir sienomis, gėrimės nuostabiais garsais. Bet scenoje su dekoracijų bokštu garsai išsisklaido. Darome viską, kad salė atitiktų profesionalaus repertuarinio teatro reikalavimus“, – išskirtinio statinio rekonstravimo subtilybes aiškino KVMT Strateginio ir investicijų valdymo skyriaus vedėjas Naglis Stancikas.
Žiūrovai sėdės patogiai įsitaisę
Rekonstruotame pastate pagerės ir teatro darbuotojų, ir kūrėjų veiklos sąlygos. Atsiras grimerinė, siuvykla, patalpos dekoracijų gamybos padaliniui, atskiros salės choro, baleto trupės ir jungtinėms repeticijoms.
Šiuo metu ruošiamas muzikinio teatro patalpų vidaus interjero projektas, kuriame bus numatyta, kokios spalvos ir formos dominuos vestibiuliuose, koks bus apšvietimas, akustika.
Atnaujintame pastate bus sumontuotos naujausios patalpų ventiliavimo, šildymo, elektros energijos taupymo įrenginių sistemos. Patikimai apšiltinto pastato išlaikymo kaštai gerokai sumažės.
Iki įkurtuvių dar toloka, bet rangovai ir užsakovai jau dabar svarsto, kokios bus kėdės žiūrovų salėje. Svarbiausia, kad žmonėms būtų patogu sėdėti, kad ilgakojai netrukdytų kaimynams.
„Kėdės turi būti kokybiškos, lengvai prižiūrimos, ilgaamžės, saugios pagamintos iš tinkamų medžiagos, estetiškos, žiūrovų varstomos negirgždėti“, - tokius reikalavimus gamintojams kelia statybas prižiūrintis N.Stancikas.
Rekonstruoti sunkiau nei statyti
Lietuvoje pastaruoju metu nauji teatrų rūmai nestatomi, iš dalies atnaujinami tik senieji. Rekonstravimo darbai, pasak N.Stanciko, reikalauja ypatingų žinių: „Tenka naudotis ne tik sukaupta patirtimi, bet ir daug skaityti, konsultuotis su įvairių sričių specialistais šalyje ir užsienyje“.
Senuosius teatrų pastatus rekonstruoti sunkiau nei statyti naujus: įgyvendinant naujoves būtina išsaugant vertingąjį paveldą, jungti, derinti. Sunkiausia nuspėti, kaip tobulės teatrų technologijos - viskas sparčiai kinta.
Prieš trejus metu parengtame KVMT pastato rekonstravimo projekte kai kurie segmentai jau peržiūrimi. Projektas tobulinamas, kad per įkurtuves nepaaiškėtų, jog garso, apšvietimo, vaizdo technologijos spėjo pasenti.
„Kaitrines lemputes jau pakeitėme LED apšvietimu, nes po kelerių metų metų tokios elektrotechnikos apskritai nebeliks rinkoje“,- pasakojo N.Stancikas.
Ranką ištiesė Europos Sąjunga
Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro rūmų atnaujinimo projekto vertė – 29,7 milijono eurų. Iki šiol visi statybų darbai buvo atliekami valstybės biudžeto lėšomis.
Kultūros ministerijos ir uostamiesčio teatralų paraiška Europos Sąjungos fondams dėl KVMT rūmų rekonstravimo projekto papildomo finansavimo pernai buvo patenkinta.
„Numatytas statybų biudžetas – stebėtinai kuklus, kai lygini jį su Skandinavijos ir Vakarų Europos šalyse senųjų teatrų patalpoms atnaujinti skiriamomis investicijomis“, - kalbėjo KVMT direktorė Laima Vilimienė.
Ne tiktai teatralai, bet operos ir simfoninės muzikos mėgėjai džiaugiasi, kad nuo šiol svarbus socialinis projektas Klaipėdoje bus proporcingai finansuojamas valstybės biudžeto ir ES paramos fondų lėšomis.