Neatrastos Vilniaus terasos – galimybė kiekvienam pamilti miestą iš naujo

2019 m. spalio 20 d. 12:57
Prieš kelerius metus architektai ir užsakovai abejojo, ar poilsio zonos ar terasos ant biurų pastatų stogų gali būti populiarios, o šiandien tokių klausimų nekyla. Prieš pusantros savaitės biurų komplekse „Park Town II“ atidaryta trečia vieša terasa mieste.
Daugiau nuotraukų (11)
Viena pirmųjų miestiečius pasigėrėti atsiveriančiais vaizdais prieš dešimtmetį pakvietė banko „Swedbank“ lauko terasa Konstitucijos prospekte.
Iki pat dabar į ją noriai užsuka ir praeiviai, ir jaunavedžiai, ir šiaip laiką praleisti norintys vilniečiai.
Traukia jau dešimtmetį
Banko „Swedbank“ terasą suprojektavęs architektas Audrius Ambrasas pasakojo, kad idėja projektuoti atvirą terasą, tiesa, kiek kitokią nei dabar, buvo pateikta pirminiame etape – dalyvaujant architektūros konkurse.
Tuomet įtikinti užsakovus žemutinėje administracinio pastato dalyje įrengti atvirą terasą miestiečiams nebuvo paprasta – prireikė nemažai papildomų išlaidų, tačiau sostinės valdžios pasiūlymas įrengus terasą mainais sumažinti infrastruktūros mokestį tapo pakankamu argumentu.
„Iš esmės įrengti terasą su apžvalga į Neries slėnį buvo architektūrinis sprendimas. Trikampis sklypas iki tol buvo menkai naudojamas, jį kilstelėjome, sukūrėme dirbtinį landšaftą, kuris iki šiol traukia žmones“, – pasakojo A.Ambrasas.
Architektai sukūrė dirbtinį landšaftą, parinko medinę dangą: pasaulyje panašių pavyzdžių – ne vienas, jais tuo metu ir rėmėsi. Viena vertus, medinė terasa savaime sukuria jaukią aplinką.
„Dirbtinis reljefas, kopos, kalvos – visa tai sukūrė jaukias erdves. Terasoje įkurdinome augalų, salų, sukūrėme Nidos kopas primenančią atmosferą.
Šie sprendimai, atsiveriantis vaizdas ir pietų orientacija tapo tais privalumais, dėl kurių terasa populiari ir anksti pavasarį, ir rudenį“, – kalbėjo architektas.
Užsuka pažiūrėti savo darbo
Pastebima tendencija, kad pastatai vis labiau derinami prie aplinkos, kad nebūtų šalti ir nepasiekiami. Terasos – vienas būdų tai padaryti.
A.Ambrasas pripažįsta – visuomet užbaigus objektą įdomu, kaip jis veikia.
„Pirmiausia pastebėdavau vestuvių fotosesijas, daug nuotraukų internete. Kartais ir dabar važiuodamas pro šalį dviračiu pasižiūriu, kas vyksta. Visuomet smagu, kad žmonėms terasoje patinka“, – apibendrino pašnekovas.
Bus vietos ir kavinei
Rugpjūtį Gedimino prospekte atidaryto verslo centro „Live Square“ statytojai vilniečius taip pat pakvietė į atvirą terasą ant pastato stogo.
Anot pastato architekto Povilo Čepaičio, idėja buvusio skvero, kuriame iškilo biurų pastatas, vietą įprasminti įrengiant terasą su įspūdingais vaizdais į Lukiškių aikštę, išdėstyta dar dalyvaujant architektūros konkurse, nors tokio reikalavimo nebuvo pateikta.
Į terasą ant „Live Square“ stogo patenkama atskiru liftu. Nors pakilus į terasą atsiveria įspūdingas vaizdas, to, anot architekto, nepakanka.
„Viena vertus, atskiras liftas buvo labai svarbus, daug diskutavome, kad į terasą būtų atskiras įėjimas, vilniečiams nereikėtų į ją eiti pro biurų pastato holą. Norėjosi sustiprinti viešumo ir atvirumo jausmą.
Jei reikėtų eiti per verslo centro holą, galėtų atsirasti psichologinis barjeras“, – kalbėjo architektas.
Šiltuoju metų laiku dalis terasos bus skirta lauko kavinei, kuri, neabejojama, irgi bus traukos taškas.
„Vis dėlto vietos, iš kurių atsiveria gražiausia miesto panorama, liks viešos, kad nebūtų būtina norint terasoje leisti laiką ką nors įsigyti kavinėje“, – aiškino P.Čepaitis.
Augalai visiems metų laikams
Įrengiant terasą ant stogo prisidėjo kraštovaizdžio architektė Ramunė Sanderson. Ji sukūrė viziją, kaip parinkti želdiniai turėtų atrodyti skirtingais metų laikais, kad terasa būtų patraukli ne tik vasarą, bet ir rudenį, galiausiai – žiemą.
Architektūros ir kraštovaizdžio architektūros kokybė, anot pašnekovo, šiame objekte itin svarbi, kad žmonėms norėtųsi ne tik ateiti, bet ir sugrįžti.
Ar terasos – dažnas sprendimas architektūroje? P.Čepaičio žodžiais, kone visuose Europos ar pasaulio didmiesčiuose barai, kavinės, erdvės renginiams įrengiamos ant stogų.
Pasigedo skėčių ir pavėsinių
Terasoje ant „Live Square“ stogo lietingą ketvirtadienį „Sostinės“ žurnalistė sutiko Emiliją su vyru. Jie šiuo metu gyvena Vokietijoje, buvo girdėję apie šią terasą, tačiau joje apsilankė pirmą kartą.
Emilijos nuomone, terasa graži, išpuoselėta, tik trūksta reklamos ar kvietimo čia ateiti.
Liftą, kuriuo pakylama į terasą ant stogo, porai pavyko rasti ne iš karto – teko pavaikštinėti aplink pastatą. Emilija pasakojo nebuvusi tikra ir dėl to, ar ne vasaros metu apskritai čia galima vaikščioti.
Taigi jai labiausiai pritrūko nuorodų, o lietingą dieną – ir skėčių ar nedidelių pavėsinių pasislėpti nuo lietaus.
Žinoma, anot pašnekovės, menkus nesklandumus atperka iš terasos atsiveriantys vaizdai ir jauki atmosfera, kurią kuria žaliuojantys augalai.
„Oras šiuo metu nėra blogas, tačiau prieš tai lijo, todėl prisėsti ant sulytų baldų terasoje sudėtinga. Kita vertus, vietų prisėsti gryname ore trūksta, todėl įprastai renkamės prekybos centrus“, – kalbėjo sutikta moteris.
Nebijojo imtis naujovių
Bendrovės „Darnu Group“ plėtojamo verslo centro „Park Town“ viršutiniame aukšte įrengtą atvirą erdvę įvertino ir jau pamėgo čia veikiančių įmonių darbuotojai, todėl antrame „Park Town“ biurų pastate panaši erdvė poilsiui įrengta ir visiems miestiečiams. Ji atverta prieš pusantros savaitės.
Patekti į šią terasą gali visi norintys, ji bus atvira visus metus, nes įrengta atsižvelgiant į oro sąlygas: parinkti įvairioms klimato sąlygoms tinkami baldai, suoliukai, terasos danga.
Čia jauku leisti laiką atsinešus kavos ar arbatos iš šalia įsikūrusio restorano. Erdvioje 500 kvadratinių metrų ploto moderniai įrengtoje terasoje patogu susitikti su draugais ar verslo partneriais.
„Darnu Group“ Turto valdymo skyriaus vadovo Lino Savicko teigimu, terasos tapo tokiu svarbiu verslo pastatų atributu, kad nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai varžosi siūlydami kuo įdomiau, originaliau ir subtiliau įrengtus projektus.
Šią tendenciją galima pastebėti daugelyje viso pasaulio veržlių didmiesčių: nuo sparčiai kylančių Kinijos pramonės centrų ar dėl kiekvieno erdvės lopinėlio turinčio grumtis Singapūro iki tokių Vakarų Europos megapolių kaip Londonas ar Madridas.
„Stipriuose finansų centruose statomuose verslo parkuose originaliai įrengtos terasos tampa reprezentaciniu pastatų veidu. Į jas traukia ne vien dirbantys pastatuose, bet ir miesto gyventojai ar atvykę smalsūs turistai.
Dėl to NT plėtotojai siūlo vis įdomesnių ir originalesnių dizaino sprendimų, neretai virstančių papildoma medžiaga pastate įsikūrusių įmonių įvaizdžiui formuoti“, – sakė L.Savickas.
Pasak specialisto, tokie verslo parkai ne vien užpildo miesto erdves, bet ir jas iš naujo sukuria ar net patobulina, taip sukurdami naują kontekstą.
Yra įvairių sprendimų
Beje, pirmoji gyvenvietė, kurioje gyventojams vietoj balkonų pasiūlytos privačios terasos, – architekto Algirdo Kaušpėdo suprojektuota daugiabučių gyvenvietė „Antakalnio terasos“.
Architekto nuomone, nuogąstauti, kad Lietuvos klimatas gali būti nepalankus mėgautis laisvalaikiu lauko terasoje, neverta, mat egzistuoja įvairių sprendimų.
Norint pailginti terasų naudojimo sezoną gali būti įrengiamos lengvos, mažai pastebimos struktūrinio stiklo pertvaros, naudojami lokalūs šildymo prietaisai.
Vertę kuria ne tik vaizdas
Įvaizdžio konsultantės-trenerės, meno kuratorės, lektorės, knygų autorės Alvydos Jasilionytės nuomone, terasoms ant biurų pastatų stogų itin nepalankus mūsų šalies klimatas.
Pašnekovė pripažįsta – jai aktuali žemės energetika, norisi kuo mažiau laiko leisti ant betono ar dirbtinio pagrindo.
„Panoraminis vaizdas gražus, aukštai pasibūti smagu, juolab kad esi aukščiau nei kiti, bet man kur kas maloniau sąlytis su žeme, gamta.
Geriau būtų pievelės, medinės grindys – kuo daugiau natūralumo, tik ne dirbtinės gėlės“, – komentavo pašnekovė.
Svarbiausia įrengiant terasą, atvirą miestiečiams, anot pašnekovės, konkrečios nuorodos, kaip į ją patekti, kad nereikėtų klaidžioti ar klausinėti darbuotojų.
„Aplinkiniams tokiose terasose galbūt smagu susitikti, bet kiek dažnai kaimynai susitinka kiemuose? Mes, lietuviai, esame palyginti santūrūs, nemokame tinkamai pradėti pokalbio arba varžomės, neužkalbiname greta esančio žmogaus.
Man būtų priimtiniau, jei terasos būtų atviros tam tikromis dienomis, pakviečiant miestiečius į bendrus renginius. Dirbtinai bendravimo nepaskatinsi“, – įsitikinusi pašnekovė.
Konsultantės akimis, pasiteisinusi sostinėje – banko „Swedbank“ terasa Konstitucijos prospekte, į kurią užsuka ir poros, ir pavieniai asmenys.
„Atrodo, pilki, šalti statiniai aplink, ko ten eiti.
Bet terasos forma, dizainas, natūralios medžiagos traukia. Be abejo, žavi ir atsiverianti panorama“, – sakė A.Jasilionytė.
terasaVilnius^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.