Architektūrai neabejingi jauni kauniečiai Lenkijoje ieškojo modernizmo lobių

2018 m. spalio 8 d. 16:50
Nerijus Babrauskas
Praėjusį mėnesį, auksinį rugsėjį, kaimyninėje Lenkijoje lankėsi Kauno jaunųjų architektų, istorikų, menotyrininkų ir paveldosaugininkų sambūrio „Ekskursas“ atstovai. Pirmą kartą Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondo istorijoje ekskursijose ir susitikimuose buvo kalbama apie modernizmo architektūrą.
Daugiau nuotraukų (26)
Dauguma jaunųjų kauniečių jau yra vedę ekskursijas, skirtas Kauno architektūrai, turinčiai Europos paveldo ženklą. Į priekį į juos ginė smalsumas – o kuo skiriasi modernizmo architektūra kaimyninėje Lenkijoje, kur šis stilius ir art deco interjerai taip pat buvo labai populiarūs tarpukariu.
Nedaugelis žino, bet vienas iš Lenkijos modernizmo paminklų yra visai netoli Lietuvos. Augustave 1934 metais architektas Juliuszas Nagórskis ant Balčio ežero suprojektavo prabangų modernistinį karininkų Jachtų klubą, kuriame mėgo ilsėtis aukščiausi šios šalies pareigūnai. Šiame pastate yra vykusios ir Lietuvos bei Lenkijos diplomatų derybos dėl valstybinių santykių užmezgimo.
Kaunas garsėja medinukais, Žaliakalnyje rasime unikalių modernistinių medinių kotedžų, o štai visai šalia Balstogės, Supraslės miestelyje, yra medinis visuomeninis pastatas, tai – Supraslės kultūros namai „Dom Ludowy“ su kino teatru „Jutrzenka“ („Aušrinė“), kuriuos prieš karą suprojektavo architektas Jaroslawas Girinas.
Ypač daug panašių į Kauno gyvenamuosius pastatus galima rasti Lenkijos sostinės Saska Kempos ir Žolibožo rajonuose, kurie mažai nukentėjo karo metu. Kauniečiai turėjo progą apsilankyti tikrame Lenkijos modernizmo lopšyje – dar 1929 metais Le Corbusier įkvėptų architektų Barbaros ir Stanislawo Brukalskių šeimos pastatytoje viloje. Ją svečiams iš Lietuvos aprodė Žolibožo kūrėjų giminaitė, aktyvi klubo „Stowarzyszenie Zoliborzan“ dalyvė, paveldosaugininkė Maria Brukalska. Šiame valstybės saugomu modernizmo paminklu pripažintame pastate gausu laiką aplenkusių erdvės projektavimo sprendimų.
„Vizitas Varšuvoje išmokė mus vertinti mūsų pačių turimą modernizmą. Pas mus jo daug. Tiesa, abiejų šalių modernizmas, nepaisant tuometės istorijos, – turėjo panašias šaknis, meninius ir estetinius principus, pavyzdžiui, suapvalintas detales. Varšuvoje ar Lodzėje dažname name gali pamatyti apskritą kaunietišką langą“, – sakė projekto dalyvis, Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakulteto studentas Nerijus Babrauskas.
Kauniečiai susitiko ir su Varšuvos technikos universiteto Architektūros fakulteto studentais, diskusijose pristatė „Ekskurso“ veiklą, savo organizuojamą nemokamų ekskursijų festivalį L6, „Kaunas 2022“ programą bei viso Kauno siekį, kad miesto modernizmo architektūra atsidurtų UNESCO Pasaulio paveldo vertybių sąraše. Susitikime taip pat dalyvavo Architektūros fakulteto dekano įgaliotas asmuo tarptautiniams ryšiams, didelis modernizmo entuziastas Maciejus Czarneckis bei Lietuvos ambasados Lenkijoje kultūros atašė – kaunietė, taip pat modernizmu susidomėjusi Rasa Rimickaitė.
Kauno jaunimas aplankė Lenkijos kariuomenės muziejaus padalinį – Katynės memorialinį muziejų, taip pat trečią pagal dydį Lenkijos miestą – Lodzę, kur su Technikos universiteto architektūros studentais dalyvavo profesoriaus Krzysztofo Stefanskio surengtose ekskursijose po unikalų, 1928 metais iškilusį eksperimentinį pigių butų darbininkams rajoną, pavadintą J.Montwillo-Mireckio vardu.
Viešnagės pabaigoje kauniečiai dar aplankė išskirtinį Mazovijos muziejų Plocke. Čia sukaupta art nouveau stiliaus baldų, indų, juvelyrikos, interjero detalių kolekcija.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.