Taip atrodo Kataro sostinėje Dohoje atidaryta nacionalinė biblioteka, kurią suprojektavo garsi Nyderlanduose veikianti architektų įmonė OMA.
Pirmosios kampuoto bibliotekos fasado nuotraukos socialiniuose tinkluose pasirodė dar pernai, tačiau interjeras liko paslaptimi iki pat atidarymo.
Neseniai lankytojams atvertoje bibliotekoje saugomos ir kelios kolekcijos iš Arabų ir islamo civilizacijai svarbių literatūrinių tekstų ir rankraščių, rašė dezeen.com.
„Suprojektavome erdvę taip, kad panoramoje galėtumėte matyti visas knygas“, – pasakojo vienas OMA įkūrėjų Remas Koolhaasas.
Itin erdviame interjere knygos bibliotekos lankytojus supa taip, kad tiesiogine prasme visas jas gali matyti ir pasiekti be jokių ypatingų pastangų.
Tiltas be atramų jungia priešingose pastato sienose esančius įėjimus, o tuo pačiu tai yra ir platforma skaitymo kambariams, parodoms ir daugiafunkcinė auditorija.
Lentynos knygoms pagamintos iš tokio pat balto marmuro, kuriuo išklotos ir bibliotekos grindys. Kiekvienoje lentynoje įkomponuotas apšvietimas, ventiliacija ir knygų grąžinimo sistema.
Šešiais metrais žemiau, bibliotekos centre, įrengtos lentynos, kuriose saugomos paveldo kolekcijos. Lentynos šioje zonoje – iš smėlio spalvos travertino. Taip norėta sukurti įspūdį, esą šioje vietoje išrausta žemė.
Kadangi ši sekcija pasiekiama tiesiai iš lauko, ji gali funkcionuoti nepriklausomai nuo pagrindinės bibliotekos erdvės.
Kiekvienas 42 tūkst. kv. m ploto pastato šonas kraštuose pakyla. Taip suformuojamas deimanto formą primenantis eksterjero profilis.
Gofruotą stiklą fasadui architektai pasirinko tam, kad būtų prislopinta saulės kaitra, tačiau pastato viduje nestigtų dienos šviesos.