„Open House Vilnius“ šiemet bus dar įspūdingesnis

2018 m. balandžio 26 d. 19:05
Kaip po rekonstrukcijos atrodo Lietuvos parodų ir kongresų centras „Litexpo“? Ką įdomaus slepia Kultūros ministerijos pastatas? Kuo ypatingi Spaudos rūmai? Koks vaizdas atsiveria iš Vilniaus televizijos bokšto?
Daugiau nuotraukų (7)
Visą tai vilniečiai ir sostinės svečiai galės sužinoti jau visai netrukus, nes šį savaitgalį, balandžio 28-29 dienomis vyks atviros architektūros festivalis „Open House Vilnius“.
Atviros architektūros savaitgalį dalyviai galės susipažinti su aplinka, kurioje gyvena, pastatais, pro kuriuos galbūt kasdien praeina arba pravažiuoja, sudalyvauti ekskursijoje ir pamatyti pastatus iš vidaus.
Renginio organizatoriai žada, kad ketvirtus metus iš eilės vykstantis renginys šiemet išsiskirs architektūros objektų, kuriuos galima bus nemokamai apžiūrėti ir susipažinti su jų istorija, gausa.
Festivalio metu šiemet duris atvers net 62 skirtingų stilių ir laikotarpių Vilniaus pastatai, kurie paprastai būna sunkiai prieinami visuomenei.
„Pastatų programoje kasmet daugėja. Pirmaisiais metais jų buvo 30, o šiais metais – jau 62. Sparčiai auga ir vizitų į pastatus skaičius. Pavyzdžiui, pirmaisiais metais jų buvo virš 8 tūkstančių, o pernai vizitų buvo net 27 tūkst.“, – sakė viena iš „Open House Vilnius“ organizatorių Vita Soltonaitė.
Dalis pastatų, tokių, kaip LR Vyriausybės rūmai, Kultūros paveldo centras ar literatūrinis Aleksandro Puškino muziejus per festivalį duris atvers jau nebe pirmąkart.
Bet bus ir 14 naujų, šiame renginyje dar nematytų architektūros objektų.
Festivalio lankytojai turės galimybę pirmą kartą artimiau susipažinti su LR kultūros ministerija, Spaudos rūmais, Juozapo Montvilos kolonija šalia Lukiškių aikštės, SODROS administraciniu pastatu, kūrybinių industrijų centras „Pakrantė“ ir kiti.
„Pastatai bus įvairūs – nuo Seimo rūmų iki „Small Planet Airlines“ biuro. Bus ir privačių erdvių, į kuriuos reikėjo išankstinės registracijos. Iš viso iš anksto reikėjo registruotis į keturiolika objektų. Į likusius 48 pastatus bus galima patekti be išankstinės registracijos“, – kalbėjo V.Soltonaitė.
Vienas įdomesnių architektūros objektų, kurį bus galima apžiūrėti šiųmečio atviros architektūros festivalio „Open House Vilnius“ metu, yra rekonstruoti pirmieji Parodų ir kongresų centro „Litexpo“ rūmai, kuriuose tuo pat metu vyks ir didžiausia Baltijos šalyse statybų paroda RESTA.
Tai – 1980 metais pagal architekto Edmundo Stasiulio projektą pastatytas modernistinio stiliaus pastatas.
Pernai jis vėl pradėjo veikti pagal „Paleko architektų studijos“ rekonstrukcijos projektą, kuris buvo parengtas sprendinius derinant su rūmų autoriumi E.Stasiuliu.
Vienas iš „Litexpo“ pirmųjų rūmų rekonstrukcijos projekto autorių architektas Rolandas Palekas neabejojo, kad tai – įdomus ir unikalus pastatas.
„Šie rūmai yra vieni iš iškiliausių šiuolaikinės architektūros pavyzdžių, nuolat įtraukiamų į Vilniaus architektūros gidą“, – kalbėjo architektas.
Dvidešimto amžiaus antros pusės objektai, kaip šis, nuolat kelia klausimą, ką daryti su to laikmečio pastatais. Pašnekovo nuomone, teisingiausia juos būtų ne konservuoti, o išsiaiškinti, kiek jie yra vertingi ir, subtiliai keičiant, pritaikyti šių dienų poreikiams.
„Tai buvo įdomus projektas. Mums reikėtų padėti į šalį savo kūrybinį ego, pagarbiai pažiūrėti į pastatą ir rekonstruoti, išsaugant jo vertybes“, – prisiminė architektas.
Pagrindinis rūmų fasadas beveik nepasikeitė – tik akyliausi stebėtojai gali pamatyti nežymiai pakitusiais kai kurias detales.
Kur kas drąsiau architektai keitė į miško pusę atgręžtą pastato dalį.
Rekonstrukcijos metu buvo išardyta dalis rūmų pertvarų, nugriauta dalis sienų, įdiegtos technologiškai pažangios šildymo, vėdinimo, kondicionavimo ir elektros sistemos, pasirūpinta svarbiausiais negalią turinčių žmonių poreikiais.
Pastato vidus tapo modernia, įvairiems renginiams pritaikyta erdve.
„Keisdami pastato visaus erdves neimitavome 1980-ųjų. Todėl Atsirado detalės, techniniai ir inžineriniai sprendimai, rodantys, kad pastatas buvo rekonstruotas XXI amžiuje“, – paaiškino R.Palekas.
Vienas iš tokių šiuolaikiškų sprendimų buvo palikti ortakius atvirus, o ne paslėptus po apdaila, kaip buvo daroma anksčiau.
Išsamiau apie tai, kas pasikeitė „Litexpo“ rūmuose po rekonstrukcijos, bus galima sužinoti per „Open House Vilnius“ festivalį.
Kai kuriuos „Open House Vilnius“ objektus, tarp jų – ir „Litexpo“ rūmus, lankytojams pristatys specialiai tam paruošti savanoriai, kurių šiais metais bus 380. Bus ir tokių pastatų, kuriuos aprodys patys jų autoriai.
Pirmą kartą atviros architektūros festivalis „Open House“ buvo surengtas 1992 metais Londone, o vėliau sparčiai paplito po visą pasaulį.
Įvairius kokybiškos architektūros objektus kartą per metus galima aplankyti daugiau nei 40–yje didžiųjų pasaulio miestų, tokių kaip Barselona, Helsinkis, Roma, Niujorkas.
Ketvirtą kartą Lietuvoje vyksiantis festivalis – kol kas vienintelis tokio pobūdžio renginys Baltijos
šalyse. Projektą Vilniuje įgyvendina VšĮ „Architektūros fondas“.
Tad jeigu norite susipažinti su vienais įdomiausių sostinės pastatų ir sužinoti jų istoriją, nepraleiskite progos balandžio 28-29 dienomis apsilankyti atviros architektūros festivalio „Open House Vilnius“ renginiuose.
Rekonstruotus „Litexpo“ rūmus šią savaitę bus galima apžiūrėti ir didžiausios Baltijos šalyse statybų parodos „Resta“ metu. Paroda vyksta Parodų ir kongresų centre „Litexpo“ balandžio 25-28 dienomis.
Open HousearchitektūraVilnius
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.