Jaunųjų architektų pergalės: iš kur jie žino, ko mums reikia?

2018 m. balandžio 13 d. 12:35
Lrytas.lt
Namus sau mes dažniausiai susikuriame tokius, kokių norime. Viešąsias erdves mums kuria kiti. Būna, pravėrę duris jaučiamės puikiai, šiltai ir jaukiai, o kartais norisi apsisukti ir bėgti laukan. „Lietuvos ryto” televizijos laidos „4 kampai” kūrybinė grupė šį šeštadienį pasivaikščios po daugybę interjero ir architektūros apdovanojimų jau surinkusias viešąsias erdves. Kaip sukurti vietą, iš kurios nesinori išeiti? Ir iš kur jauni architektai žino, ko reikia žmonėms?
Daugiau nuotraukų (7)
Praėjusių metų pabaigoje Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos interjeras “Lietuvos ryto” žiniasklaidos grupės kartu su Lietuvos architektų sąjunga  organizuojamame konkurse “Mano erdvė” buvo pripažintas geriausiu viešosios paskirties projektu. Šį projektą įgyvendino “2XJ architects” biuro komanda – Jokūbas Jurgelis, Laimis Valančiūnas ir Jurga Marcinauskaitė. Sėkmingus lietuvių sprendimus pažymėjo ir prestižinių Kinijos apdovanojimų “Idea Tops” vertinimo komisija. Lietuvių parengtas Nacionalinės bibliotekos rekonstravimo projektas atsidūrė tarp penkių geriausių pasaulyje.
Architektams pateikta užduotis nebuvo lengva: sukurti ateities biblioteką. Vietą, kurioje žmonės galėtų ne tik skaityti knygas, bet ir kurti, dirbti, bendrauti, susitikti. Užtruko net dešimt metų, kol bibliotekos durys atsivėrė lankytojams. “Toks projektas net ir didelei patyrusiai komandai būtų nemenkas iššūkis, mes gi buvome visai jauni, dar tik pradedantys savo darbus. Džiaugėmės sužinoję, kad laimėjome konkursą, o paskui pradėjome nerimauti, ar pavyks, ar užteks kompetencijos?”, – prisipažįsta architektas Jokūbas Jurgelis.
Vienas svarbiausių uždavinių, kuriuos sau iškėlė architektai, buvo išsaugoti senąją bibliotekos dvasią ir sumaniai ją paskleisti itin moderniose erdvėse. „Vizualiai atskyrėme tai, kas bibliotekoje radosi nauja ir kas liko sena”, – sako architektas.
Lankytojų patogumui bibliotekos erdvės buvo perplanuotos. Atsirado papildomų erdvių, kurias šiandien bibliotekos lankytojai ypač pamėgę. „Turime savo televizijos studiją, porą kino salių, muzikavimo erdves, garso įrašų studiją, parodų sales. Erdvės užimtos dviem metams į priekį”, – pasakoja bibliotekos vadovas Renaldas Gudauskas ir prisipažįsta, kad jo baimės išsisklaidė, kai jauni architektai į modernias erdves sumaniai integravo kultūros paveldo objektus.
Prieš dešimt metų pradėta projektuoti šiandien nacionalinė biblioteka atrodo ypatingai moderniai. Plačius senosios bibliotekos laiptus architektai pavertė šiuolaikišku amfiteatru, o lankytojai netruko pamėgti suolais tapusias medines jų pakopas.
Su kokiais iššūkiais susidūrė seną ir ypač vertinamą pastatą rekonstravę jauni architektai? Kaip sukurti interjero detalę, kuri pelnytų interjero apdovanojimą? Kokius kosminius interjerus kuria šių dienų architektai? Apie modernią ir laikui nepavaldžią architektūrą – jau šį šeštadienį, 18.30 val. „Lietuvos ryto” televizijos laidoje „4 kampai”.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.