„Architektas – lyg vilkas. Kai jis alkanas, bėga į priekį, o kai sotus – lyg šuo drybso prie būdos“, – svarstė žinomos vilniečių architektų studijos „Arches“ komandos narys Arūnas Liola.
Akivaizdu, kad ši komanda nepasotinama. O tai, ką jie sukuria, nenugula miestų paraštėse, jų darbai jau kelerius metus kopia ant nugalėtojų pakylų – Lietuvoje ir užsienyje.
Naujausias įvertinimas – jų suprojektuotas 400 kvadratinių metrų namas Vilniuje „Slėnio vila“ JAV įvykusiame konkurse RADA 2017 („Residential Architecture Design Award“ – gyvenamojo namo dizaino apdovanojimai) buvo išrinktas geriausiu individualiu namu, kurio plotas didesnis nei 300 kv. metrų.
Šiemet RADA paskelbė 18 laimėtojų įvairiose gyvenamųjų namų kategorijose.
Lietuvių architektų kompanija yra pirmoji iš Rytų Europos, laimėjusi šį konkursą.
Sulaukė komplimentų
„Arches“ (Arūnas ir Rolandas Liolos, Edgaras Neniškis, Margarita Kaučikaitė, Enrika Geštautaitė) kūrinys buvo atrinktas dėl tradicinių ir modernių formų bei patvarumu garsėjančios „Kebony“ medienos panaudojimo.
„Įtikinanti ir išgryninta lietuvių architektūra“, – apie „Slėnio vilą“ sakė vienas komisijos narių.
Sukūrė vilą su sparnais
„Arches“ savo darbą pristato šitaip: „Dviejų aukštų vila yra tarsi dviejų pasaulių susidūrimas, ekscentriška geometrija U raidės formos pamatu, kuris, įsitvirtinęs nuolydžio aikštelėje, išlaiko pagrindinę gyvenamąją erdvę. Garažas, šeimos kambarys, svečių bei darbo kambariai užpildo žemiausiojo aukšto erdvę.“
Pirmasis aukštas yra lyg padalytas į du sparnus, kuriuose sutelpa ir viešos, ir privačios erdvės: svetainė ir valgomasis bei virtuvė užima vientisą atvirą erdvę viename, o trys miegamieji bei tėvų ir vaikų vonios kambariai – antrąjį namo sparną.
Vienas „Slėnio vilos“ projekto kūrėjų A.Liola sakė siekęs sukurti namą, kuris būtų ir ekologiškas, ir stebintų išore, kuriame derėtų natūralios medžiagos ir drąsios formos.
„Kebony“ mediena buvo pasirinkta taip pat neatsitiktinai: ji yra natūrali, tačiau ir daug patvaresnė nei kitos.
Jai nereikia specialios priežiūros, o sidabriškai pilka spalva laikui bėgant keisis kartu su aplinka ir tai leis namui natūraliai prisitaikyti prie aplinkos.
Rinkosi medį ir akmenį
„Namą užkėlėme ant šlaito, jis tarsi pakibo virš jo, apačioje palikdamas erdvę, tarsi vietą tekėti dabar jau menamam slėnio vandeniui.
Medžius mes taip pat palikome, sergančius išgydėme“, – pasakoja A.Liola.
Cokolinio aukšto juodojo skalūno apdaila paslėpė jį pamiškės šešėlyje, o medžiu puoštas pirmasis aukštas primena, kad čia vis dėlto gyvena žmonės.
„Medis ir akmuo – nieko nauja mes nesugalvojome“, – pokštavo A.Liola.
Šiuo kūriniu „Arches“ komanda nenorėjo sukelti streso gamtai, priešingai – kuo daugiau gamtos jie stengėsi sutalpinti name.
Kūrėjų nuopelnai
2016-aisiais „Slėnio vila“ tapo viena iš penkių nugalėtojų kas dvejus metus vykstančioje Lietuvos architektūros parodoje-konkurse „Žvilgsnis į save 2015–2016“, tais pačiais metais interjero architektūros konkurse „Mano erdvė 2016“ laimėjo geriausio namo interjero nominaciją.
2017 metais projektas pelnė dar du interjero apdovanojimus Lietuvoje.
Nominuotas tarptautiniame architektūros portalo archdaily.com bei žurnalo „Archiforma“ konkursuose.
Straipsniai apie „Slėnio vilą“ publikuoti penkiuose užsienio architektūros žurnaluose.
Parengė Inga JUNČIENĖ