Aplinkos ministerijos ir architektų gildijos surengtame
konkurse pramogų kompleksas „Pilies sodas“ įvertinimo sulaukė už geriausią gyvenamojo namo rekonstrukciją į maitinimo paslaugų pastatą.
Projekto architektas Rytis Vieštautas su komanda sugebėjo naujam gyvenimui prikelti tarpukario laikų namą ir suderinti jį su greta iškilusiu moderniu pastatu bei istorine Kauno senamiesčio vieta.
Jam sukurti projektą padėjo grupė architektų: Mindaugas Miliūkštis, Andrius Egimenka, Regina Trumpienė bei konstruktorius Andrius Ramonas.
Konkurse dalyvavo 19 urbanistinių architektūrinių pastatų projektų, kurie buvo sukurti 2013–2014 metais.
Gyveno garsus dailininkas
Architektas R.Vieštautas pasakojo, kad namas Kauno senamiestyje, Pilies gatvėje 12, buvo statytas 1933 metais. Pagal architekto Mykolo Songailos eskizą jį pasistatė dailininkas Jonas Mackevičius.
Kauno senamiestyje tuomet iškilo vieno aukšto namas su neorenesansinių formų frontonais. Jau tuomet buvo teigiama, kad tai – sėkmingo dailininko ir architekto bendro darbo pavyzdys.
Lietuvai atkūrus nepriklausomybę pastatas ilgai buvo negyvenamas. Jį įsigiję verslininkai nusprendė pačioje Kauno senamiesčio širdyje prie Kauno pilies įrengti restoraną ir naktinį klubą – įkurti pastatų kompleksą „Pilies sodas“.
Grąžino istorinį užstatymą
Pagal R.Vieštauto sumanymą į istorinį Kauno kampelį buvo grąžintas kadaise jame buvęs urbanistinio užstatymo principas. Pačioje Kauno pilies pašonėje įkurtą 543 kvadratinių metrų statinį sudaro dvi dalys – istorinė ir šiuolaikinė.
Tai restauruotas istorinis vieno aukšto pastatas su mansarda ir naujas 2 aukštų rūdintos skardos korpusas.
Po žeme juos jungia nuo seno buvęs sklypo dydžio rūsys, o žemės lygyje – 500 kvadratinių metrų lauko terasa.
Naujai suformuotame 2 aukštų su balkonu pastate veikia restoranas. Pirmame aukšte įrengta visiškai atsidaranti stiklinė pertvara.
Ją atidarius restoranas susijungia su lauke esančia medine terasa.
Senojo pastato pirmame aukšte yra pagrindinės durys, vedančios į rūsyje veikiantį naktinį klubą. Paties statinio erdvės pritaikytos darbuotojų reikmėms.
Naudojo rūdintą plieną
Naujojo pastato fasadui architektas panaudojo rūdintą plieną bei maumedžio medieną. R.Vieštauto nuomone, šios medžiagos geriausiai derėjo tarpusavyje bei su molio čerpėmis, kuriomis dengtas greta esančio senojo pastato stogas.
„Taip pat rūdintas plienas dera ir su greta esančios Kauno pilies plytomis bei čerpėmis. Medis – su į ją vedančiu tiltu“, – pasakojo architektas.
Projektuodami pastatą architektas ir jo komanda stengėsi sukurti glaudų ryšį su lauku. Balkonas ir pastato terasa atskirtos stiklo pertvaromis.
Todėl čia įsitaisę žmonės gali grožėtis senamiesčio vaizdais, pilimi ir jausti ryšį su istorine vieta.
Architektas, kurdamas naują statinį, apgalvojo ir stogo konstrukciją. Jo šlaitinis stogas, taip pat dengtas rūdintu plienu, dera su greta esančio ir kitų senamiesčio pastatų stogų formomis bei spalvomis.
Rūdintas plienas panaudotas ir statinio viduje. Iš jo pagaminti laiptai. Interjere, taikantis prie eksterjero, taip pat panaudota natūrali mediena.
Brutalaus betono nepaslėpė
Senasis vilos pastatas buvo rekonstruotas laikantis paveldosaugos reikalavimų, nes statinys yra kultūros paveldo objektas.
Iš senojo namo pirmojo aukšto patekus į rūsį atsiveria didelės erdvės.
Į akis krinta brutalaus betono lubos ir sienos. R.Vieštautas sakė, kad ši medžiaga madinga, puikiai dera su smulkesniais interjero elementais, todėl betono nesistengė paslėpti ar pagražinti.
Architektas teigė, kad kurdamas projektą, kuris įgyvendintas istorinėje Kauno vietoje, jautė didžiulę atsakomybę, nes nenorėjo sudarkyti senamiesčio nauju neharmoningu statiniu.
„Šiuo atveju pasisekė. Užsakovas buvo lankstus ir įsiklausė į profesionalų pasiūlymus bei leido juos įgyvendinti. Matyt, dėl to darbas pavyko ir buvo įvertintas“, – sakė R.Vieštautas.
Vyrų tualetas – už veidrodžių
Tiek naktinio klubo, tiek naujojo pastato, kuriame veikia restoranas, interjeru rūpinosi pats projekto užsakovas Edgaras Kurauskas.
Labiausiai į akis krinta kelios interjero detalės – antikvariatuose atrasti krištolo šviestuvai ir didžiulės skulptūros.
Verslininkas pasakojo, kad, pavyzdžiui, klube įkurdinta bronzinė Apolono skulptūra sveria 780 kilogramų ir buvo pagaminta bei specialiai atvežta iš Malaizijos.
Naktiniame klube lankytojų laukia dar viena pikantiška detalė. Tualeto holo sienas dengia veidrodžiai. Prie jų makiažą taisosi moterys. O už veidrodžio įrengtas vyrų tualetas. Jie gali matyti moteris ir nusižūrėti patinkančią damą.
Paveldas turi tarnauti žmonėms
Svaigedas Stoškus
Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus vedėjas
„Šį projektą vertinu puikiai. Jo dermė su senamiesčiu ir architektūrinė vertė išryškėja dar labiau, kai pažvelgi į greta esančią apleistą seną Žydų ligoninę.
Nors jos savininkai taip pat kūrė projektus, pastatą žadėjo prikelti, tačiau niekas nesikeičia. Turime monstrą pačioje senojoje miesto dalyje.
O štai „Pilies sodo“ valdytojai projektą įgyvendino. Manau, kad paveldo objektai yra vertingi tada, kai naudojami, kai pritaikomi visuomenės poreikiams.
Architektas R.Vieštautas ir užsakovai su paveldosaugininkais derino menkiausias projekto detales ir pagarbiai elgėsi su kompleksą supančia istorine aplinka.“